Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Sorunlara Bakış Tarzımız

Öncelikle en önemli sıkıntımızın, bir şeyin sorun olduğunu kabullenmekte yattığını belirteyim. Yıllarca tartıştıktan ve çok şey kaybettikten sonra, “sorun olan meseleyi” kabulleniyoruz.
Kabullenme süreci uzadıkça, rahat etmemizi ve siyaset üretmemizi istemeyen çevrelerin ekmeğine yağ sürüyoruz.
Her birimizi birbirine karşı kullanmak, aradan sıyrılıp bölgeyi hatta ülkeyi kontrol etmek isteyenlerin sevinçten takla atan icraatları uygulamaya koyduklarına şahit oluyoruz.
“Kürt Sorunu” diye tarif edilen mesele de bunlardan bir tanesidir. Bu sorun ile ilgili olarak sevindirici adımlar atılacak noktaya geldik.
“Başörtüsü Sorunu” henüz çözüm aşmasına gelmedi. Hala tartışıyor hatta tartışma gündemime yeniden getirmemeye çalışıyoruz. Bu konuda da epey kayıplar yaşayıp, birbirimize muhtaç olduğumuzu anlama noktasına gelene kadar ne kadar zaman geçmesi gerekecek bilemiyorum. Lakin kayıplarımızın olacağı, enerjimizi boşa harcayacağımızı belirtmeliyim.
Bu arada kimi “tahrik edici sorunlar” oluşturup, ülke bütünlüğü, birlikte yaşam örfünün geliştirilmesi işini geciktirmek isteyenler boş durmayacaktır. “Tahrik edici sorunlar” insanlığın temel sorunları değildir. Daha çok “insanlığın zaaflarını derinleştirme” işlevi görecek sorunlardır. Mesela “aile kurumunu” zedeleyecek, nikâhı önemsizleştirip, nikâhsız birlikteliği yaygınlaştırmaya, eşcinselliği gündemde tutmaya yönelik “tahrik edici gündemler” dikkatle takip edilmelidir.
Bir “ahlak erozyonu bloklaşmasını” canlandırmak isteyen çevreler, temel sorunlarımızı tartışıp çözüm üretmemize mani olmanın yollarını arayacaklar.
Bizim akil bir birliktelikle çözmek zorunda olduğumuz görünen sorunların yanında, henüz sorun olarak ciddiye alınmayan hastalıklarımız olduğunu da unutmayalım.
“Kürt Sorunu” “Başörtüsü Sorunu” gibi sorunlar, boşa giden “insanlık enerjimizi” ülke faydasına matuf olarak bir an önce çözüm beklemektedir.
“Ahlakilik sorunu” hep diri tutmamız gereken bir konudur. Bu maksatla bütün yöneticilerde bir “emanet bilincinin” temeyyüz etmesi gerekir. Emanet bilinci noktasında hastalıklı olanların ayıklanıp, daha geride, belirleyici olamayan vazifelere kaydırılması önemlidir.
“Memleket faydası” yerine, çıkar zemininde, kişi, aile, aşiret, hizip faydasını öne çıkardığı belirlenen kişiler ayıklanmalıdır.
Sorunların temelinde, en başat handikabın “sorunu tarif etmek” olduğunu söylemiştik. Bu meseleyi daha fazla ötelemeden ele almalıyız.
Her meselemizi otuz-kırk yıl öteleyip, bu arada insan kaybı, ekonomik kayıp, beyin kaybı, güven kaybı yaşadıktan sonra çözme yolunu devam ettirirsek nice neslin kaybolmasına sebep oluruz.
“Sorunların çözümüne direnenler” hep olacaktır. Hatta sorunu çözmenin temel yolunu “ötekini yok etmek” olarak görenler direnme yolunu seçecektir.
Bu noktada malumdur ki, mesela Kürt meselesinde inkârı yol olarak seçenlere şahit olduk. Başörtüsü meselesinde “çok istiyorlarsa Arabistan’a gitsinler” diyenler çıktı. Başörtülüleri “Cüzam” ile tanımlayıp buna göre sorun çözmeyi yol, yöntem olarak teklif edenler boy gösterdi.
Yöntem çözümsüzlük üzerine kuruluydu. Aynı yöntemi sürdürmek isteyenler hala ayak diretiyor.
Peki, sorunlar çözümsüz kaldıkça ülke ne gibi kayıplar yaşayacak?
Bu durum “çözümsüzlüğü” tercih edenler için önemli değildi.
Her meselenin artık sınırlar ötesinde konuşulduğu bir dönemde, kendilerinden başkasını yok görme şeklindeki hastalıklı ruh halinin direnme örfünü sürdürmesi dikkatle izlenmelidir. Hayra alamet olmayacak bir hal olarak bu duruma çözüm bulunmalıdır.
Bütün sorunların tanımlanması, çözüm yollarının aranıp geliştirilmesi açısından bu durumun ciddiyetle takibi ehemmiyet arz eder.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 918
Bu Ay : 3402
Toplam : 3402

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom