Hüseyin Yalçın

Hüseyin Yalçın

huseyin-yalcin

Siyasete dair / Politik kirlilik

“SİYASET BİR İLİM DEĞİL; BİR SANATTIR.”

                                                 OTTO VON BİSMARK

“HATA YAPMAK İNSANLARA VERGİDİR, BUNU BAŞKALARININ ÜZERİNE ATMAK POLİTİKADIR.”

                                                  BİLL VAUGHEUR

“POLİTİKA GERÇEKLERİ GİZLEYİP YALAN SÖYLEMEK DEĞİL, GERÇEKLERİN İSTEDİĞİNİZ YANINI GÖSTERMEKTİR.”

                                                  WİNSTON CHURCHİLL

“HER SİYASİ PARTİ, KENDİ YALANINI YUTARAK ÖLÜR.”
 
                                               JOHN ARBUTHNOT

“BİR ÜLKENİN SİYASİ OLGUNLUĞU, YÖNETİLENLERİN SİYASİ EĞİTİMİNDEN ÇOK, YÖNETENLERİN AHLAKİ STANDARTLARINA BAĞLIDIR.”                         

                                                 İSMET ÖZEL

“Siyaset” Arapça kökenli bir sözcük olup, at eğitimi anlamına gelmektedir. Batıdan alınan “politika” sözcüğü yunan kökenli bir sözcüktür. Günümüzde ise  “siyaset”i ülke, devlet, insan yönetimi şeklinde tanımlayabiliriz.

 SİYASET; TOPLUMUN UZLAŞTIRILMASIDIR. Siyaset, diplomasi demektir. UZLAŞMAK; temsil ettiği toplumun hukukunu kavga etmeden korumaktır. Toplumun çıkarlarını korumaktır. Siyaseti sadece seçim sandığında oyların çoğunu almak için entrika çevirmek hiç değildir. Siyaset, bürokratik kimliğini veya devletin imkânlarını kendi menfi geleceği için kullanmak hiç değildir.

Siyasal iletişim ve kamuoyu oluşturma sürecinde yaşanan hızlı gelişmeler ve dönüşümler beraberinde birçok politik kirlilik getirmektedir.

Ülkemizi 2023’lere taşıyacak politik söylemlerin tavan yaptığı şu günümüzde çeşitli siyasi partilerden milletvekilli olabilmek için aday adaylığı çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Liste başı olmak için kıyasıya bir mücadele; beraberinde hizipleşme ve adeta kazanmak için her yolu meşru gören bir anlayış hâkim oluvermiş. Lobiler, kolisiler ve şah-mat dirsek temasları… Karalama kampanyaları.

 Geçmiş haftaların birinde bir siyasi partimizin il teşkilatına mevcut milletvekillerimizin;  Milletvekili aday adayı temayül yoklamasında delegelere psikolojik baskı ve yönlendirmeleri, bloklaştırma ve mükerrer oy kullandırmaları ve bazı aday adaylarının oylarının iptal sayılması için fazladan işaretlemeler yapılması, sayım toplamlarının eksik gösterilmesi çabaları bizleri bir şeyleri yeniden sorgulamaya, üzerinde düşünmeye, yazmaya, konuşmaya sevk etmiştir.

   Bu nedenle siyasetin; yüksek siyaset ve basit siyaset olarak yorumlanması kaçınılmazdır.

      Bu siyasi partimizin merkez teşkilatı temayül yoklamasında yaşanan ve parti içi demokrasiye zarar veren bu durumu aklamak için milletvekili aday adaylarını Ankara’da buluşturdu. Demokrasinin temel taşlarının yerli yerine oturtulması; ülkeyi yarınlara taşıyacak kadroların oluşması ve her milletvekilinin kendi seçim bölgesine ne tür katkı verecekleri, siyasete katacakları artı değerler üzerinde duruldu.% 5’lik temayül yoklaması ile %30’luk merkez teşkilatı mülakat kanaatine binaen son %60-65’lik kesinleşmiş karar Ak Partinin Genel Başkanlığının ustalığına bırakılmıştır.

                Seçim kazandıran temel siyasi yaklaşımın olmazsa olmazı halkı önemsemek: toplumsal değerlere saygı, halktan biri olmayı başarmak ve halkın gündemini yakalamış, halkın derdi ile dertlenmiş olmaktır.

                Seçim bölgesine hiç uğramamış. Halkın içinden çıkıp gelmemiş, adı sanı bilinmez adayların varlığı (bir de teşkilattan yüksek oy almışlarsa) ayrı bir tartışma konusu olmalıdır.

                Oysa bilinmelidir ki toplumun hizmetkâr liderleri birikim, tecrübe ve halkının hizmetinde oluşlarıyla varlardır. Gerçek ve adil bir temsil; siyasi, sosyal, kültürel fay hatlarının bulunmadığı, insani hak ve değerlerin baş tacı edildiği insan merkezli; siyaseti vatandaşın emrine amade etmiş sorunları çözülmüş, gelişmiş bir Malatya neden olmasın ki..Kısacası halkı yaşatmalı ki devlet daim kalsın.. Temennimiz şimdiden ülkemiz ve Malatya’mız için hayırlı olması dileğidir. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 385
Bu Ay : 8444
Toplam : 8444

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom