Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Karışıklık Kapımızda

KARIŞIKLIK KAPIMIZDA

Çoktandır bir deneme yapılıyor. Geçmişte birçok kez üzerinde durmaya çalıştığım “ekonomik imparatorluklara” uygun gelişmeler yaşanıyor. Besleme diktatörler kovuluyor (çünkü besleme diktatörlerin varlığı, projenin taban bulmasına uygun değil) ve bir şey daha deneniyor: Ortadoğu yeniden şekilleniyor, bu şekillenirken toparlayıcı bir İslâm gücünün oluşmaması için adımlar atılıyor. Evet, güçlü bir özgürlük isteği ile halk hareketleniyor ama “egemen devletler” statüsünü korumak isteyenler bu özgürlük isteğini kendi arzuları doğrultusunda dizayn etmek istiyor. 

Dikkatli olmak gerekir.

Bizde düne kadar Kürt kelimesinden gocunanlar, bugün Kürt ve diğer açılım çalışmalarına bıyık altında gülüyor. Bu gülüş, mevcut hareketlenmelerin ciddiyetini anlamamaktır ve inisiyatifi başkalarına kaptırmamak için risk alan kardeşlere yönelik bir istihza dokunuşudur. Bu istihza dokunuşu gelişmeleri okuyamamanın ve kafalardaki “güçlü rol bende” şartlanmışlığının sonucudur. Güçlü rol kimsede değil, aksine güç yeniden dizayn ediliyor.
Mevcut pervasızlıklardan kurtulmak gerekir.

Yine bizde bir yandan Ergenekon soruşturmaları yapılıyor bir yandan özellikle AK Partiye yönelik zayıflatma çalışmaları göze çarpıyor. Muhtemelen AK Parti içinde temayül ve diğer yönlendirmelerle, yarın bir karışıklık anında AK Partiden kolaylıkla koparılacak isimlerin listeye girmesine çalışılıyor. Bu “liste kumpasına” muhtemelen şu anda AK Parti’de siyaset yapan bazı isimler “bilmeyerek” aracı oluyor. Bunu dışarıdan biri olarak okuyanlar varsa, muhakkak ki parti içinden de okuyanlar vardır. Ve bu okumaları ciddiye almak gerekir. Bana gelince bu okumaları, isterseniz “uyanıkken düş görmek” olarak alın fakat “güçlü his” olarak da değerlendirebilirsiniz.
Ayrıca bilmek gerekir ki, şu Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki yeni süreç iyi yönetilemezse, ekonomik imparatorluklarını güçlendirmek isteyen “ küresel blok sermaye sahipleri” inançları filan devre dışı bırakarak bize rağmen adımlar atacaklar. Birilerinin “işleri güçleri yok Kürt açılımı, Alevi, Ermeni, Roman açılımıyla vakit kaybediyorlar” söylemi, inançların devre dışı bırakılmak istendiği safhaya yardım etmekten başka anlama gelmiyor. Bunu bilmeyenler var.

Yine küçük düşünen kimi kesimler, bu gelişmeleri anlamayacak, küçük olsun benim olsun anlayışı çerçevesinde bir devlet arayışına girecekler, yeni bir parçalanma gündeme gelecek. Veya parçalanma, bölünme, güç kaybı kapımızda diyebileceğimiz korkular yaşayacağız. Üstelik terörle mücadeleyi bu karanlık emelleri için kullanan kesimlerin ilişkileri iyice deşifre edilmezse kaldırılması zor bir süreçle karşılaşacağız.

Bir seçim sürecine girdiğimiz şu dönemde, bir takım kesimler kendilerine ait olmayan bir oyunun figüranları olarak ortaya çıkacak, boy verecek, ortalığı kızıştıracak, yol almaya çalışacak, seçimi gölgede bırakmanın yollarını da arayacaklar.

Karamsar bir tablo var; bu karamsarlık, oyunda oynaşta geçirdiğimiz geçmişimizin bir neticesi olarak karşımıza çıkacak. Şöyle düşünün; Amerika’ya ayak basan Avrupalılar, oradaki yerlilere içkiyi götürdüler, onları “ateş suyuna” alıştırdılar ve onlara ait her şeyi mülkiyetlerine geçirdiler. Bize de “çağdaşlık” adı altında bazı projeler getirip, nesli inançtan, ülke değerlerinden alıkoydular. Ulus kimliği gibi çağdaş resimleri devreye sokup, kardeşlik resimlerimizi yırttılar Karamsar olmak gerekiyor çünkü çelik çomak oynanmıyor. Ortadoğu yeniden şekilleniyor.

Suriye’nin nasıl bir sürece gireceği belli değil, İsrail’in “vaat edilmiş topraklar” kapsamında nasıl ve nereye gol atmaya çalışacağı gibi tehlikeleri bertaraf edecek bir çalışmamız var mı yok mu, seçemiyoruz. En azından devlet işleyişinden haberdar olamamak, her şeyi “vardır bir hikmeti” diye “büyüklere” bırakmak ufkumuzu karartıyor. Buna bazı kesimlerin “istihza dokunuşunu” da ekleyin. Ülke için, yarın için, oynanan oyunları anlamak için “istihza dokunuşlarından” vazgeçmek gerekiyor. Kapımızdaki karışıklığı anlayabilmek için, çıkar gruplaşmalarından, zevk saatleri çılgınlığından, istihza dokunuşlarından, aile ve değer bağlarını zayıflatan uygulamalardan kurtulmamız gerekiyor.

Elbette her şey olacağına varacaktır. Lakin olayları ve muhtemel sonuçlarını iyi okumak gerekir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 711
Bu Ay : 4155
Toplam : 4155

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom