Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

AK Parti’ye Sızmalara Dikkat

Ak Parti temayül yoklamasından sonra, aday adaylarını ilk mülakata aldı. Bu hafta sonu ilk mülakatlar tamamlanacak. Diğer partilerin, parti içi demokrasinin işletilmesi hususunda da Ak Parti ile yarışacak düzeyde olmadıkları anlaşıldı. Bu sebebin de etkisiyle aday adaylığı için Ak Partiye görülmemiş bir ilgi oldu. İlginin çokluğu, katılımcı demokrasi açısından çok önemli. Demek ki, insanımız seçmeyi bildiği kadar, seçilme hususunda da geri durmuyor. En azından seçenekleri çeşitlendirmek için üzerine düşeni yapıyor. Millet iradesini temsil etmeye aday bu kadar çok sayıda insanın olması, demokrasinin olgunlaştığının, yaygınlaştığının göstergesi. Yani toplumsal yapı, doku iyi ve ümit verici yönde değişiyor.

Diğer partilerde aday yoğunluğu bu kadar fazla değil. Hatta başta CHP olmak üzere çoğu partiler adaylık sürecini ideolojik hesaplarla değerlendirdiklerinden, millet ihtiyaçlarının çok dışında çabalar içine giriyorlar. Millete yararlı olmak yerine Ergenekon faillerini kurtarmak için milletvekili seçimlerini araç olarak kullanmak istiyorlar. Bu eğilimin sadece istek olmadığını, kuvveden fiile geçtiğini herkes görüyor. En önemli demokratik mekanizmanın bu maksatlarla kullanılması halkımız nezdinde teveccüh görmez diye düşünüyorum. Hatta listeler açıklanır açıklanmaz, CHP içinde korkunç bir kaynama, çekişme tekrar başlayabilir. Çünkü bütün bu olanların ideolojik davranışları absorbe edecek bir müsamaha alanı olmakla beraber, yine de CHP’deki özellikle iyi niyetli mütedeyyin insanların fevkalade huzursuz olduklarını, olacaklarını sanıyorum. Millet menfaatinden önce kendi mezhebi ve ideolojik çıkarlarını düşünen, kendi partisinde bile kadrolaşmak adına muhaliflerini temizleyen bir anlayışın başarı şansı yüksek değildir. Türkiye’yi kucaklayan bir vizyona sahip olmayanlar, hizip çatışmaları ile istenilen başarıyı elde edemezler.

Biz yine Ak Parti’ye dönelim: Genel merkez adeta bir bayram yeri gibi. Mülakata girenler, çıkanlar.. Son derece renkli, neşeli günler yaşanıyor. Adaylara genellikle “Niçin siyaset ve niçin Ak Parti?” Sorusu yöneltiliyor. “Ak Partiye katkınız ne olabilir?” sorusu da elbette çok önemli.

Aday adayları bu sorulara cevap veredursunlar, ben sadece Tayyip Erdoğan’ın değil, şu an parlamentoda grubu bulunan parti genel başkanlarının kafasında listelerin % 70 şekillendiğini düşünüyorum. En çok da Erdoğan için bu böyle. Yani bütün bu koşturmalar bence %30, luk, 40’lık bir kontenjan için yapılıyor. Başbakan, ustalık dönemini fire vermeyecek bir kadroyla geçirmek istiyor. Ve Başbakan, liste hazırlama konusunda en rahat seçimini yapacak. 2002 seçimlerinde derin devletin Erkan Mumcu ve ekibi üzerinden Başbakanla pazarlığa girmediği söylenemez. Pazarlığı yapanlar, kendi adamları olan 25- 30 milletvekili ile hükümetin ipini ellerine almayı planlıyorlardı. Böylece, canları istediği zaman da hükümetin ipini çekeceklerdi. Sandıklardaki oy patlaması, planları bozdu. Bu seçim Başbakan’ın en kolay, en rahat, en baskısız seçimi olacak. Çünkü Ergenekon ve darbeci güçler dize gelmiş durumdalar.

Ancak ben burada başka sinsi bir plana işaret etmek istiyorum. O da şudur: Bir şekilde Mecliste olmak ve hükümete sızmak isteyen Ergenekoncu ve Mason kanat yoğun çaba içindedir. Bu konuda çok planlı, titiz bir çalışma sürdürdüler. Bu insanlar belki birkaç ay, belki birkaç yıl önceden parti ile partililerle yakınlık kurdular. Daha çok da parasal yardımlarla öne çıktılar. Partililerin teveccühünü parayla kazanmaya çalıştılar. Partinin semtini bile bilmeyen kimi kişilerin temayülden ön sıralarda çıkmaları öyle kolay açıklanacak bir durum değildir. Hemen ifade edeyim ki, edindiğimiz bilgilere göre bu konuda maalesef il ve ilçe teşkilatları parlak bir sınav vermemiştir. Şaibeli insanların adaylığı manşetlere kadar çıktı. CHP’li bir ailenin üyesi Ak Partiden aday adayı olabiliyor. İlk bakışta bunda bir şey yok gibi gözüküyor. Ama mesele sizin temiz yüreğinizle gördüğünüz gibi değil. Veya mesela düne kadar Ak Parti politikalarına karşı olan hatta Ergenekon’un bilerek veya bilmeyerek değirmenine su taşıyan insanlar, Ak Partiden aday olabiliyorlar. Dün Ak Parti hükümetini hedef alan Cumhuriyet mitinglerinin en önde gelen kişilerinden bazıları, bugün aday adayı olarak temayülde ilk sıralarda çıkabiliyor. Bu işte bir yanlışlık var. Bir tek örnek vereyim. Mesela Necip kalkan. Kendisi İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı. Temayül yoklamasında 1167 oyla İzmir 2. bölgeden 5. sırada çıkabiliyor. Cumhuriyet Mitinglerinde en önde bayrak sallayanlardan. Hatta o mitinglerin sponsorlarından biridir.

Bayrak sallamanın neresi hata diyeceksiniz? O bayrak hiçbir zaman Türk milletinin özgürlüğüne, kalkınmasına, hukuk ve demokraside ilerlemesine karşı sallanmadı. O bayrak hiçbir zaman millet düşmanlarının kanlı, kirli planlarını örtmek, gizlemek için bir örtü olarak kullanılmadı. Ak Parti’nin karar vericileri bunlara dikkat etmeli ve mülakatta mutlaka sormalıdır. Sızma hareketlerine karşı dikkatli olunmalı. Onlara fırsat verilmemeli. Olur ya, bu kişilerin vekil olmaları durumunda, millete de partiye de yazık olur. Ustalık dönemine hazırlanan bir Başbakan, herhalde bu konularda da ustalığını gösterir. Bizden söylemesi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom