Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Çözüm İçin Ses Vermek

Ülkemizin sorunları var, elbette var ancak sorunu olmayan ülke var mı? Sorunsuz ülke aramak beyhude bir davranış olur.

Sorunlar için çözüm isteği, girişimi, projeleri aramayan ülke var mı? Çözümsüzlüğü kabullenen bir ülke mümkün değildir.
 
Çözüm yolları beraberinde bir meşruiyet ifadesini getirmektedir. Meşruiyeti kendi özellerinde tanımlayanlar olduğu gibi, genel insan hakları çerçevesinde tarif edenler de bulunmaktadır. Doğru olan, genel insan hakları, adalet ve özgürlük çerçevesinde bir meşruiyet arayışıdır.
 
Şimdi ülkemize gelelim…
 
Ülkemizde uzun yıllardır üzerinde konuşulan bir hukuk ve adalet, buna bağlı olarak haklar ve özgürlükler sorunu gündemdedir. Bu konu azınlıklar, demografik yapı, inanç düzleminde tartışılmakta ancak kimi kesimler doğru tartışmaya yanaşmamakta, belki çeşitli ülkelerle at oynatmakta ve kendilerini her durumda haklı çıkarmanın yollarını aramaktadır.
 
Her durumda ben haklı olmalıyım diyenler çözümü imkânsızlaştırıyor.
 
Çözüm için; her durumda beni haklı çıkarın şartlanmışlığından vazgeçmek gerekir. Çözüm için ne istediğini veya neyi istemediğini her kesimin iyi düşünmesi gerekir. Çözüm için tarihi iyi okumak, bugünü oradan bakarak iyi değerlendirmek, savunulacak veya karşı çıkılacak şeyler için dili iyi ayarlamak, çatışma ve ayrışma noktalarını derinleştirmeyecek bir üslup yakalamak gerekir. Çözüm için insana insan olarak değer verdiğini herkes göstermeli; inançlara saygılı ve halkın azınlık veya ekseriyet olsun, değerlerine karşı hakkaniyet ölçülerinde, saldırgan veya rencide edici olamaya bir dil kullanmak gerekir.
 
Çözüm için ülke insanı her kesimiyle dinlenmelidir. Bir güç grafiği oluşturulup, zanlardan ibaret bu güç grafiklerine göre, dinlenecek ve dinlenmeyecek kesimler oluşturulmamalıdır. Ve çözüm için tehdit dili devre dışı bırakılmalıdır. Tehdit deyince bu kapsama, can güvenliğine kasıttan tutun, birilerini hain olarak değerlendiren dil de girer.
 
Evet, ülkemizin sorunları var ve bu ülkede yaşayan her kesim ve yapı öncelikle, birlikte yaşamanın yolları konusunda yardımlaşmalıdır. Birbirini yok sayma tavrı terk edilmelidir. Birbirini yok ederek çözüm getireceğini zannedenler bu kaos dilinden kurtulmalıdır. Kim kimi nereye kadar yok edebilir? Sizin yok dediğiniz insanın çocukları, yakınları, komşuları bir gün hiç beklemediğiniz şekilde karşınıza çıkar. Yok etmek değil çözüm üretmek olması gerekendir.
 
Şimdi birileri çıkmış hükümeti tehdit ediyor. Birileri çıkmış ülkeye mal olmuş bir sanatçıyı (Şıvan) tehdit ediyor. Birileri çıkmış meseleye inanç temelli bakan ve kardeşlik çağrısıyla hal yolu arayanları devre dışı bırakmaya çalışıyor. Birileri çıkmış İsrail ve diğer karanlıklarla iş tutarak yol almaya çalışıyor. Bakıyorsunuz bu bakış açılarının bir kısmının, güç bende dikta bakışı, bir kısmında ben bölgedeki çatışmalarla çözümü dayattım, bu aşamada çözüme katılmak isteyenlere parsayı bırakmam yaklaşımı var. Bir kısmı ABD veya AB ne der diye inanç ve özgürlük dilini kullananları devre dışı bırakmaya çalışıyor.
 
Çözüm için istekli ama yüzyılın sorunu olan meseleler için gerçekten zamana ihtiyacı olan hükümete zaman tanımak gerekiyor. Ne yani mevcut hükümet yüzyıldır çözülememiş meseleleri, hemen beş-on sene içerisinde çözsün diye mi bekliyoruz. Üstelik çözüme direnç gösteren onca karanlık güce rağmen…
 
Bir şeyler yapmak için çırpınan bir irade var. Bu irade, bir yandan da ülkeye dünya çapında bir kabul kazandırmak istiyor. İçe kapatılmak istenen bir ülkeden, yıllarını kaybetmiş bir ülkeden, kendine güvenen bir ülkeye ulaşmak istiyor. Bölgede at oynatan onca istihbarat gücü arasında, vatandaşına onur kazandıracak bir atılımda bulunmak istiyor.
 
Bir de çok konuşanımız var, birazda okuyalım artık; yakın tarihi, üzerine perde örtülen bölümlerin perdelerini kaldırarak okuyalım. Çözüm nedir, çözümsüzlük nedir ve kimler bu oyunun içerindedir, bunları anlamanın yolu daha dikkatli okumalar ve düşünce alışverişleri yapmaktan geçiyor.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 28
Bu Ay : 7174
Toplam : 7174

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom