Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Erbakan’ı Uğurlarken

Gecenin son anlarında Ankara Ulus’ta muazzam bir kalabalık buluşuyor. Kiminle? Rabbleri ile, birbirleri ile, merhum Erbakan Hoca ile. Ortak bir havuz etrafında. Havuzun ortasında Erbakan Hocanın tabutu var, tevhid bayrağına sarılı…

Sabah saat 04.30 suları. Hacı Bayram Veli Cami civarı ve hemen altındaki Bent Deresi arabalarla dop dolu. Binlerce kişi kapasitesi olan cami ise daha şimdiden dolup taşmış. Namaz saatine daha çok var. İmamlar yüreklerinden bir sesle yasin suresi okuyorlar tekrar, tekrar. Cemaat hiç bıkmıyor, bıkmıyoruz.
 
Sabah namazını kılıp dışarı çıkıyoruz. Ulusun Ankarası burada. Cami meydanını bu soğuk havada onbinlerce kişi doldurmuş. Kimse üşümüyor. Her tarafta kurulmuş kameralar ve cep telefonları ile bu vefat töreni ölümsüzleştirilmekte.
 
Meydanın güney ucunda cenaze aracı ve üzerinde dönüp dolaşan bir güvercin bulutu.
Sabahın alaca karanlığında bu güvercin bulutu bir tabutun üzerinde dolaşıyor, bir yanındaki ağaca konuyor. Barışın sembolü güvercin neden terk etmiyorsun burayı. Sabaha aç çıktın. Bak burası tıklım tıklım insan dolu. Kimse de sana yiyecek bir şey vermiyor. Mesajın ne? Hüzün mü? Ağıt mı? Barış mı? Diriliş mi?...
 
İmamın rehberliğinde perde perde yükselen salâvat- tekbir sesleri ve buna eşlik edercesine yükselen güvercin bulutu…
 
Bu sesler herkesi kuşattı. Particileri, ülkücüleri, şeriatçıları, muhafazakârları, nurcuları, alevileri, sünnileri, … Kimseyi dışarıda bırakmadı. Yükselen bu ses her kesin üzerine bir perde oldu. Her kes bu seste bütünleşti. Her şey bu seste bütünleşti; güvercinler, ağaçlar, taşlar, … “ Her şey Allah’ı (cc) hamd ile tesbih eder, fakat siz onların tesbihini anlayamazsınız.” (İsra Suresi:44) Ve ardından acı acı yükselen sela sesi yüreklere hüzün doldurdu, gözlerin yükünü boşalttı. Cenaze namazı, helalleşme ve dağılma…
 
Ben seni sevdim hocam uzun ömründe insan kaldığın için. Ben seni sevdim hocam insanlığa hizmete büyük emek verdiğin için. Ben seni sevdim inandığın ilkelere bağlı kaldığın için, mü’min kaldığın için. Ben seni sevdim davanın adamı kaldığın için. Dünya’da dünyalıkların karşısın da dik durduğun için. İmanını az bir pahaya -dünyalık menfaatlere- satmadığın için.
 
Ben seni eleştirdiysem de sevdim hocam, yasaklar altında sesleri bastırılmış müslümanların sesi olduğun için. Ben seni sevdim mustaz’af bırakılmış Anadolu insanının sesi olduğun için. Ben seni sevdim Allah adına insanlardan oy isteyip daha sonra insanlara ve Allah’a (cc) sırt çevirmediğin için. Ben seni sevdim daha ilk dönemlerinde mustaz’af müslümanların umudu olup bu umudu kırmadığın için.
 
Ben seni sevdim hocam bizden olmaya devam ettiğin için, milli başlayıp milli kaldığın için. Ben seni sevdim şer sömürge güçlerine taşeron olmadığın için.
 
Ben seni sevdim ümmeti düşündüğün için, ümmeti kucakladığın için. Sömürge güçlerine karşı İslam ümmetinin mücadelesini görev bildiğin için.
 
Ben seni sevdim cihadı yol edindiğin için. Ben seni sevdim cihadda kimsenin burnunu kanatmadığın için.
 
Cenaze namazından dağılırken kalabalıktan “ İşte bu manzara 28 şubatçıların suratına bir şamardır.” seslerini duyuyorum.
 
28 Şubat 1997 ‘de seni iktidardan düşürenler senin şahsında bütün Müslümanları bin yıl dirilmeyecekleri bir şekilde gömdüklerini planlamışlardı, zannetmişlerdi. Ama bugün sen bu tabuta sığmış değilsin hocam. Bu tabutun etrafında onbinlerce ve İstanbul’da milyonlarca kişi oldun. El üstünde taşınan sensin fakat gömülen 28 Şubatçılar oldu. “Onlar tuzak kurdu, Allah da tuzak kurdu. Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır.” (Ali-imran Suresi: 54) Sen milyonlar oldun taştın. Cihadın mubarek, mekânın cennet olsun. Ümmetin başı sağ olsun.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 134
Bu Ay : 9014
Toplam : 9014

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom