Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Erbakan ve 28 Şubat

28 Şubat’ın gadre uğrayan başbakanı Necmettin ERBAKAN vefat etti. Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine, ülkemize ve tüm İslâm âlemine başsağlığı diliyorum. Biz şöyle deriz; mekânı cennet olsun!

Ne güzel bir duadır bu!
 
28 Şubat aktörlerinden yaşayanlara söylenecek söz ise şu; herhalde şimdi rahatlamışsınızdır!
O günleri hatırlayalım…
 
Yetmiş milyonluk ülkede; biz cumhuriyeti kurduğumuzda 10 milyonduk diyenlerin öfke kustuğu, İslâmi değer ve millet düşmanlığı temelinde adım attığı, gazetelere “topyekûn savaş” manşetleri attırdıkları günlerdi. Bu dönemin kod adı 28 Şubat! Yıllardır 28 Şubatı farklı kılan bu kod adıdır. Ve 28 Şubat adı bir türlü konmayan darbenin adıdır.
 
Bir olayı anlatırken, bazen şöyle deriz; isimlerin önemi yok, olanları hatırlayalım! 28 Şubat sürecini ülkeye yaşatanların, vicdan sahibi insanların yanında hiçbir değeri yok. Zira 28 Şubat beddualarla birlikte anılıyor. O günkü aktörlerin ülkeye kaybettirdikleri yıllar, oynadıkları oyunlar, düşündükleri kıyımlar milletin hazırladığı karnelerine yazıldı. Bundan sonra kendilerini aklamak için yapabilecekleri tek şey, çıkıp ülkeden ve milletten özür dilemektir. Bu erdemi gösterdikleri anda millet o günleri unutur ve kendileri de en azından, milletin içinde, beddualardan kurtulmuş bir hayat yaşarlar.
 
Evet, 28 Şubatı hazırlayanlar, alet olanlar ve fiili aktörler çok beddua aldı. Bedduaların çerçevelediği “bin yıl şiirini” yazmaya yeltendiler. Heveslerini alamamış olacaklar ki, daha önce deneyim sahibi oldukları “Başbakan asma” sahnesini diriltmeye çalıştılar. Adalet mekanizmasını alt üst ettiler.
 
Bu arada ülke kan kaybetmiş, üretken beyinler ülkeyi terk etmiş, nice insan ve ülke sevdalısı, yiğit ve fedakâr insan soğuk hücrelere atılmış… Umurlarında değildi ki! Zannımca tarihte 2.Abdulhamit’i tahttan indirdiklerinde, bir de millete oynadıkları 28 Şubat oyununda bu kadar pervasız bir şımarıklık sergilediler. Ülkenin bir bayan bakanına karşı “kazığa oturtmak” deyimi ile iğrenç bir saygısızlık gösterdiler. Seçilmiş meclisin ve milletin Başbakanı merhum ERBAKAN’a en pervasız saygısızlığı reva gördüler. Anladığımız şuydu; merhum ERBAKAN’a karşı sergiledikleri tavırla aslında milleti aşağılıyorlardı. Bu saygısızlığı o kadar ileri götürdüler ki; yüzde doksan beş ile gelseniz bile iktidar olamazsınız teranelerini söylettiler.
 
Belki bu anlamadığımız bir zevkti onlar için… Kimileri milleti, meclisi, cumhuru aşağılamaktan zevk alıyordu. Bazıları için en iyi cumhuriyet “cumhursuz cumhuriyet” ve en iyi demokrasi etkisiz eleman olarak değerlendirilmek istenen halkın iradesiyle şekilleniyordu.
 
Şimdi o günün Başbakanı Necmettin ERBAKAN vefat etti. Hiç ummadıkları ve beklemedikleri kadar dua alarak dar-ı Bekaya uğurlanacak. Zira bu milletin ahlakı “ölenlerini” hayırla yâd etmek üzerinedir. Bu millet için “ölenlerinin mirası” hayırdan ibarettir. Merhum ERBAKAN ahrete uğurlanırken, haklarını helal ettiklerini ilan eden kitleler konuşacak. Bir cennet muştusu için dua edecek.
 
Peki, ülkeye 28 Şubat karanlığını yaşatanlar ve en azından hayatlarının 28 Şubat bölümünde sergiledikleri karanlık oyunlarına şahitlik ettiğimiz zevat nasıl anılacak? Bunu kendilerine sordular mı, öz eleştiri yaptılar mı bilmiyorum. 28 Şubat bir şer oyunuydu, beddualarla anılan bir karanlık zihindi. 28 Şubat sürecinde yaptıkları şerden, ülkeye-insana-hayata-değerlere hakaretten ibaret olanlar, bin yıl şiirleri yazanlar, bu tavırlarından pişmanlık duyup, ülkeden ve milletten özür dilemedikleri sürece hayırla yâd edileceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Bir an önce hayatlarını bu yanılgılar üzerine kurmaktan vazgeçmeliler. Yarını yok, hayatın geçiciliğini görmeliler.
Söyler misiniz, şimdi kim okuyor 28 Şubat Bin Yıl şiirini?
 
Kim dua, kim beddua alıyor, belli değil mi?
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 326
Bu Ay : 5520
Toplam : 5520

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom