Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Asıl Gücümüz

Kitabilik ve peygamberin örnekliği vazgeçilmez gücümüzdür. Zira “ bu kitap kendisinde şüphe edilmeyecek doğruyu barındırır” ve “arınmak isteyenlere” öneriler sunar. Biz şimdilerde yeniden o önerilerin hayata ne katacağını öğrenmeye çalışıyoruz.

Peygamber “el-emin” olandır. Ve bütün çağlar boyunca güven duyulacak kişiliği öğretir. Güven duyulacak kişilik ise dünyevi her gücün üzerinde bir güç oluşturur. Biz şimdilerde el-emin olamamanın bizi nelerden uzaklaştırdığını, uzaklaştıracağını konuşuyor ve emin beldeler için el-emin örnekliği yaşatmanın yollarını arıyoruz.

Çağın sorunlarıyla mücadele ettiğimizi söylüyoruz. Gücümüz nereden geliyor? Eğer emin olunan olamamışsak, eğer kitaptan her dem beslenmiyorsak, başkalarının da ulaştığı sıradan maddi güçlerle avunmayı tercih etmişsek kendimizi aldatıyoruz demektir. Bizim mücadele ettiğimiz çağın sorunları, insanı insanlıktan ve Müslüman’ı Müslümanlıktan uzaklaştıran sorunlardır. Bu nedenle el-emin olanın örnekliğini yeniden hatırlamaktan bahsediyoruz.

Kitabilik ve “el-emin” olanın örnekliğidir bizim asıl gücümüzdür. Dünya bütün çalkantılar arasında, füzelerin, bombaların sıradan ve yıkıcı bir güç olduğunu anlıyor artık. Ve dünya asıl gücü ve asıl güçlülüğü arıyor.

Asıl güç füzelerin, bombaların, yıkım getiren kabalığın, öfkenin, despot çıkışların ötesindedir. Bunu anlıyor insanlar. Dünyanın neresinde olursa olsun insan uzaya bile teknoloji ithal eden bir gücün güç olmadığını anlamaya başlıyor. Zira o uzay bugün ortaya çıkmadı, yüzyıllardır var. Var olana bugüne kadar ulaşanlar mutlaka olmuştur lakin uzaya ulaşmak, ona ulaşanları ölümsüzleştirmemiştir.

Asıl güç gönüllere girebilmek gücüdür. Yüreklerde yer etme, bir duanın bereketiyle donanma gücüdür. Bu da zoru dayatan güçle olmaz. Yıkım getiren güçle olmaz. Silahların gölgesinde olmaz. Silahın daha üstünü çıktığında, öncekinin gücü yok olur ama yürek gücünü geçen bir güç bugüne kadar insanlar arasında ortaya çıkmamıştır.

Birileri ellerindeki makam ve elde edilmiş kurum güçlerini her şeyin ötesinde bir kuvvet olarak mülahaza edebilir. Bu şeytanın insanı aldatmasından öte bir şey değildir. Eğer siz makam ve kontrol ettiğiniz kurumlarda, kitabın öngördüğü iyiliği temsil edebiliyorsunuz işte bu güçlü olmaktır.

İyiliği her yönüyle temsil edebiliyor olmak yıkıma yol açmayacak bir güçlülüktür.

Hukukta iyiliğin yaygınlaşmasını kolaylaştırmak, adaleti hayatın her alanına yaymak için vardır. Ve hukuku kendi ideolojik damarlarınızı beslemek için değil, her insana iyiliği ve adaleti götürmek için kullanıyorsanız hukuken güçlüsünüz demektir.

Ayrıca…

Kitap bize der ki; namazı ikame edin… Namaz da; sizi kötülüklerden alıkoyuyorsa, her türlü iğrençlikten uzaklaştırabiliyorsa, o namazı gerçekten “eda ediyorsunuz” demektir ve o namaz size yenilmez bir güç kazandırıyor demektir.

Kitap bize der ki; gevşemeyin ve üzülmeyin… Zira güçlü olan gevşemez, yese düşmez. Eğer gevşiyor ve yese düşüyorsanız, kitaptan yeterince beslenemiyorsunuz demektir.
Nasıl ki, yeterince gıda almamak vücudu bitkin düşürür ve güç yitimi yaşar insan… Kitabın tavsiyelerini erteleyerek yaşamak ve peygamberin örnekliğini bir başka bahara bırakmakta bedeni ayakta tutacak asıl gücü eritir.

Elbette dünya metaı kazanmak, servet sahibi olmak, makamlara ulaşmak yasak değildir ama asıl gücü bunlarda bilmek bir vehimdir.

Asıl gücümüz olan kitabiliğin yerine ikame etmeye çalıştığımız her kuvvet parçacığı bizden birer kuvvet parçası alır götürür. Ve gittikçe, kiloları arttıkça artan, bu nedenle yürümekte zorluk çeken, hantal bir kütle haline geliriz.

Bugün yeryüzünde farklı sesler yükseliyor; özgürlük diyorlar, adalet diyorlar, insanlıktan çıkmış diktatörlere karşı korkmadıklarını söylüyorlar. Belki de Müslüman dünya asıl gücünün farkına varıyor. Kimileri buna devrim diyor, kimi halkın öfkesi, ben bu seslerden farklı şeyler sezinliyorum; bu sesler yeni bir dünyanın habercisi ve gücünün künhüne varan Müslüman dünyanın, bütün dünyaya özgürlüğü, adaleti, hakkaniyeti öğretme denemesidir. Artık yeryüzünün mazlumları İslâm’ın özgürlük ve adalet getiren sesiyle uyanacak sabahları bekliyor olacak.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 230
Bu Ay : 4596
Toplam : 4596

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom