Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Zindanda Dirilişin Ülkesi; Mısır

“Evinde yiyecek ekmeği olmadığı halde kılıcını sıyırıp savaşmayanın haline şaşarım.”                                                                                                           Ebuzerr-i Ğıffari (r.a.)

İnsan bulunduğu çevreyi kendisi için kullanıp şekillendirirken her coğrafya da kendi canlısına bir yere kadar şekil verir. Dağlık yapıya sahip sert iklimli bir coğrafyanın insanı ile sıcak bir iklime sahip çöl coğrafyanın insanı arasında bölgesel bazı farklar vardır.

Mısır çok sıcak ve düz bir arazi yapısına sahiptir. Epeyi çöldür. Yılın neredeyse altı ayı verimsiz bunaltıcı sıcaklıkla geçiyor. Orada günlük çalışma süresi çok azdır. Sıcak bir çöl bölgesi olan Mısır ülkesinin insanı tahammülkardır. Çabucak sinirlenmez, öfkesini kontrol etmesini becerir. Daha kötüsü olmasın diye kendisine yapılan çoğu yanlışı geniş sinesine çekmeyi başarır. Kendisine yapılan yanlışlıklara sabırla yaklaşmasını iyi becerir. Agresif veya hırçınlık göstermez. Samimidir. Samimiyetini, İyi niyetini az bir pahaya satmaz. Güvendi mi adam gibi güvenir, bu güvenini hemencecik bozmak istemez. Az bir huzurunu, zevkini kolay kolay bozmak istemez. Amr b. As şöyle demiştir: “Ben Mısır halkını defle topladım, kırbaçla dağıttım.” Tabiî ki bunlar uzaktan gözlediğim diğer toplumlara göre öne çıkan boyutlardır.

En iyi sabır fidanı tarihte Mısır’da yetişmemiş midir? Filistin’de Yakup (a.s.)’ın söylediği ‘sabrun cemiilun’ yani ‘güzel bir sabır’ Mısır zindanlarında diriliş oldu. Oğlu Yusuf’un (a.s.) elinden alınışı karşısında Yakup (a.s.): ‘ bana bugün güzel (cemiil) bir sabır düşer’ (yusuf suresi:18) demişti.

Yusuf (a.s.) yıllarca Mısır’da zindanda sabrı yaşamış ve sabır ile mücadelesini sürdürmüştür. Bir de bunu bir iftira karşılığında yaşadığını düşünün. Buna tahammül gerçekten zordur. Büyük sabırla uzun bir mücadelenin ardından Mısır’a rahmet getiren hükümdar olmuştur.

Mısır ülkesi tarihte vahiyle buluşmuştur, medeniyet üretmiştir, kültür üretmiştir. Varlığını ve ağırlığını hissettirmiştir. Tarihte Anadolu, Fars ve Mısır bu bölgenin üç ağırlık merkezi olagelmiştir.

20. yüzyılın başında Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılışı ile sömürge ülkeleri bölgeyi paylaşıp masa başında ülkecik sınırları çizdiler. Bu sömürge ülkelerinin başında ABD, İngiltere, Fransa gelmektedir. Bazı sınırları cetvelle çizdiklerini biliyoruz. Bu sınırları kontrolü elinden bırakmayacak şekilde çizdiler. Yaramazlık yapan olursa devreye sokacakları kontrol sigortaları oluşturdular. Ve kendilerine daima hizmet edecek bu ülkelerin yerli guruplarına ülke yönetimlerini hediye ettiler. Hiç kimseyi başıboş bırakmadılar. 20. yüzyılın ortalarında ise bölgede güçlü İsrail karakolunu kurdular. Kurdukları bu sömürge düzenleri pek fire vermeden günümüze kadar geldi. İran devrimi ise bunların beynini alt üst etti, hesaplarını darma dağan etti. Bunun üzerine sömürgeciler işi daha sıkı tuttular.

Mısır belki de bölgede tarihinin en sönük dönemini yaşadı. Dünyada ağırlığı, dengi olması gereken ülkelerin çok gerisinde kaldı. Halkının çok büyük kısmı fakr-u zaruret içinde yaşarken sömürge ülkelerinin hizmetçileri olan yöneticileri ile azınlık elit grup sefalarını sürdürdü. Halk engin sabrını sürdürdü.

Fakr-u zarurete bir de etkisiz olma, kendini sömürenlerin hizmetçisi kalma durumu insanların onuruna dokundu. İsrail Gazze’yi vururken Mısır’ın gazzeliler için ekmek yolu olan tünelleri kapatması ancak İsrail yandaşlarının onuruna dokunmadı. Sanırım onuruna, emeğine, kişiliğine, inancına, değer yargılarına sahip çıkmanın zamanı çoktan geldi ve halk bunun için sokağa döküldü. En meşru ve en onurlu bir duruşla. Sömürü düzenin sembolü olan tepedeki otuz yıllık Hüsnü Mübarek diktatörünü devirdi. Ali Bulac’ın da ifade ettiği gibi kimse buna salt bir işsizlik devrimi veya ekmek devrimi gözüyle bakmasın. Mısır halkının fakirliğe sabretmesini bildiğini biliyoruz ama sömürüye değil, köleliğe değil, ihanete değil. Bu bir özgürlük isteğidir. Bu komple bir devrimdir. Fakat ilerisi için başarısı henüz belli değildir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 44
Bu Ay : 7681
Toplam : 7681

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom