Şevket Başıbüyük

Şevket Başıbüyük

sbasibuyuk@hotmail.com

Sağır Kaplumbağa

Bu günkü yazımı büyük bir moral bozukluğu ile oturup yazıyorum. Keşke bu haleti ruhiye ile oturmasaydım yazıya. Ama siz yine boş veriniz!. Her zaman olduğu gibi yine aldırmayınız beni. Hem bu güne kadar ne zaman kale alındık ki?..

Bu düşüncelerle yazıya oturmuştum ki; telefonum çaldı..Telefonda, kadrini bildiğim bir kadim arkadaş… İçinde bulunduğum moral bozukluğumdan bahsediyorum… Ama o katılmıyor benim düşündüklerime, her zaman olduğu yine pozitif gözlükle bakıyor hayata. Bana nasihat çekiyor:

“Siz olumsuz eleştirilere karşı çabuk yıkılıyorsunuz… Sen hiç sağır kaplumbağa hikâyesini dinlemedin mi?”

Nasıl bir hikâye bu, diyorum. Başlıyor anlatmaya..

Telefondaki zarif sesi pürdikkat dinliyorum…

“…Tarihin bir yerinde, canlı varlıklara kazanma hırsı aşılandığı bir vakitte, kaplumbağalar arasında bir yarış tertiplenmiş. Hedef, çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış. Vakti gelince, bir sürü kaplumbağa arkadaşlarını seyretmek için yarış yapılacak bölgeye toplanmışlar. Ve yarış başlamış. Seyircilerden hiçbiri arkadaşlarının kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Kimileri bu inançlarını yüksek sesle dile getirmekten kaçınmıyorlarmış. Öyle ki, yarışmacıların bazıları ‘… Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!’ seslerini dahi işitiyorlarmış. Yarışmaya katılan kaplumbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmaz gayretle kuleye tırmanmaya çalışıyormuş. Seyircilerin sesleri yükselmeye başlamış: ‘…Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!’ Sonunda, bir tanesi hariç, diğer kaplumbağaların tümü ümitlerini, gayretlerini yetirmiş ve yarışı terk etmişler. Ama yarışta yapayalnız kalan son kaplumbağa, büyük bir gayret ile mücadele ederek, kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğer yarışmacılar ve seyirciler, hayret içinde bu işi nasıl başardın diye, o anda farkına farmışlar ki… Kuleye çıkan kaplumbağa sağırmış! Sağır kaplumbağanın çıkılmaz sanılan doruğa tırmanmayı başarması ile kaplumbağalar dere tepe demeden yeryüzüne yayılmanın, sabır ve karanlıklarla yol almanın ne demek olduğunu öğrenmiş ve bunları gerçekleştirmeye cesaret bulmuşlar…”

“Rüyalarınızı gerçekleştiremeyeceğini söyleyenlere karşı sağır olmak, size seslenenlere saygısızlık değildir; düşünüze karşı saygınızı korumanız demektir.” diyor, sevgili dostum.

Önemli olan rüyalarınız, düşleriniz var mı? Ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz var mı? Hedefiniz üzerine düşler kurabiliyor musunuz?

İnanın / adanın / başarırsınız…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 773
Bu Ay : 6753
Toplam : 6753

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom