Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Yeniden Düşünmek

İçinde bulunduğumuz hali gözden geçirerek yeniden düşünmek gerekir. Her şeyi bilir havalarını bırakıp, bilmediğimiz şeyleri merdiven yaptığımızda elimizin göğe değeceği misalini yeniden hatırlamak gerekir.

Nice insanda farklı bir anlayış var. Her şeyin en iyisini bildiklerini düşünüyorlar. Kimseye ihtiyaçları olmayan “bay mükemmeli” oynuyorlar. Böyle olmadığını kendileri de biliyor ama başkasına ihtiyaç duymanın bir eksiklik olduğuna kanaat getiriyorlar. Ve bu nedenle yaptıkları hataları bile, siz anlamazsınız o yaptıklarımızın faydası gizemlerinde saklı havasındalar.

Biz hangi bir yanlışın gizeminde saklı olan doğruyu bulalım. Bunun yerine her bir insan kendi yanlışını gözden geçirse, tavsiyelere kulak verse, çözüm önerilerini dinlese daha iyi olmaz mı? Hayır, siz konuştuğunuz kadar konuşun, eleştirdiğiniz kadar eleştirin benim yaptığım doğru, kıl aldırmam demeye devam edilirse nereye varılabilinir?

Toplumsal bütünlük içinde yanlışları gözden geçirmek zorundayız. İnsanlık ibresinin toplumun her kesiminde yükselmesi için bu şart. Bir tarafın kendi yanlışlarını görmesi ve düzeltmeye çalışmasıyla cemiyet huzur bulmaz, eksikler tam olarak giderilemez.

Yeniden düşünmek gerekir…

Yeniden düşünmek, öncelikle bildiklerimizi tekrar etmekle başlar. Bilginin tekrarı bir zaman kaybı değildir. Bilginin tekrar edilmesiyle daha önce, belki hamasi söylemler nedeniyle göremediğimiz ipuçlarını görmemize yarar. Ve yine bilginin tekrarıyla, şimdi beğenmediğimiz geçmişimizin güzel yanlarını hatırlamış oluruz. Nicemizin kimliğine yabancılaştığı şu günlerde, bilinenlerin tekrarı ile unuttuğumuz kimliğimizi yeniden keşfederiz. Keşfettiğimiz kimliğimiz ve bugün eriştiğimiz tecrübe ve buna eklenecek yeniden düşünmek sayfasıyla nice kapıların açıldığına şahit oluruz.

Belki içimizden bazıları bunu yapıyorlar. Hayatta her zaman bir yerlerinin olduğunu ve her kayıp insanın aynı zamanda hayatın bir kaybı olduğunu biliyorlar. Okuyor, düşünüyor, geçmişlerini hatırlıyor, geleceğe yeni bir solukla hazırlanmaya çalışıyor ve mesafe kat ediyorlar. Lakin bu sayının artması gerekir.

Eskiler “et-tekrar-u Ahsen velev kâne yüz seksen” diye bir ifade kullanmışlar. Tekrar güzeldir, isterse yüz seksen defa olsun. Nitekim kişi tekrarlarla bir bilgi seviyesi yakalar, düşünce gücünü arttırmak için okur ve tefekkür eder, sonra yanlış yapma oranı az bir hayat felsefesi ortaya çıkar.

Bizler aynı yerin üstünde ve aynı göğün altında birlikte yaşayanlar olarak tembelliğimizi askıya alıp, çalışkanlığımızı tozlu raflardan indirerek yeni bir atılım yapmazsak… Bilgiyi tekrar etmek, bilinene yeni şeyler katmak yerine kendimizi tekrar etmiş oluruz. Döner aynı çukura yeniden düşeriz.

Siyasetçimizde bilginin tekrarına önem verecek, bürokratımızda, doktorumuz, mühendisimiz, öğretmenimizde… Sanayide emek harcayan tamircimiz, servislerimizde bilgiyi tekrar edecek, bildiğine yeni şeyler eklemenin gayretini gösterecek… Zira kendini tekrar etmekten öte gitmeyen siyasetçi, bürokrat, öğretmen, doktor, mühendis, memur, tüccar, tamirci v.s nedeniyle hep kaybediyoruz.

Adam kırk yıl önce ne biliyorsa üstüne herhangi bir şey katmıyor. Sonrada övünüyor. Ben değişmedim arkadaş değişen gocunsun! Olumlu anlamda değişmemek, bilgiye yeni şeyler eklememek, öğrenciye eğitim ve öğretim noktasında yeni metotlarla faydalı olmanın yollarını aramamak, hastaya daha önce öğrenilenlerin dışında bir yöntemle bakmamak istikrar mıdır ki övünenler oluyor?

Yeniden düşünmek için bilginin tekrarı, belki fi tarihinde okunan kitapların yeniden okunması, yenilerinin devreye sokulması, uykusu ve hantallığı çok hayat tarzının terk edilmesi gerekir. Yeniden düşünmek için “renkli hayatın” alıp götürdüğü fedakârlık yönümüzün yeniden açığa çıkarılması gerekir. Yeniden düşünmek açısından her biri çok yönlü beyinler olmayı başarmış insanımızın yeteneklerini heba olmaktan kurtarmak gerekir. Yeniden düşünmek açısından her biri farklı hızlar bekleyen koşu yollarında yeniden ter atmak gerekir.

Her gün önemli bir zamanımızı vererek yazıyoruz. Bu da bir yeniden düşünme girişimidir. Kitap, gazete, dergiler alınıyor okunuyor, üzerinde mutlaka mütalaalar yapılıyor bu da bir yeniden düşünmek girişimidir. Öğrencilerimiz internete “oturum açan şeytana” rağmen okuyor, kendilerini dizginleyebiliyor, dünyada yaşananlara yabancı kalmamaya çalışıyorsa, öğretmenlerimiz daha nasıl faydalı olabilirimin gayretindeyse… Bunlarda bir yeniden düşünme girişiminin birer parçasıdır.

Sanayicimiz yeni yollar arıyorsa, sanayide her meslek kesimi kendi düzleminde hayata bir şeyler kazandırmak istiyorsa bunlarda yeniden düşünmenin sonuçlarındandır.

Hepimiz yeniden düşünmeyi önemseyerek insanlığın seviye kaybını önlemek zorundayız.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 172
Bu Ay : 172
Toplam : 172

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom