Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Aday Adayı olmak

Siyasette bir aday adaylığı süreci daha yaşanıyor. Kimi yerini koruma çabasında, kimi aday olma çabasında, kimi de adamını aday yapma çabasındadır. Bu bir tercih meselesidir, saygı gösterilmelidir.

Asıl olay tercihten sonra başlıyor. Kişinin yerine getiremeyeceği bir sorumluluğu üstlenmeye talip olması etik bir davranış değildir. Hele bu başkalarının sorumluluğunu üstlenmekse durum daha da ciddi olur.

Milletvekili olan bir kişi özlük haklarını kendisi için kullanır, bu şahsi hakkıdır. Diğer yandan her milletvekili Türkiye’nin milletvekilidir. Sadece kendi yakınlarının, seçmenin, ilinin milletvekili değildir. Bu ülkenin sorumluluğunu üstlenmektir.

Milletvekili Türkiye’nin sorunlarının farkında olmalıdır. Halkın sorunlarının farkında olmalıdır. Halk dediğim Türkiye’de yaşayan herkestir. Dinini her alanda özgürce yaşamayı önde tutanlardır. Kürt kimliğini öne çıkaranlardır. Türk kimliğini öne çıkaranlardır. Laik ulusalcılardır. Öğrencilerdir, memurlardır, işçilerdir, işsizlerdir, köylüdür, şehirlidir. Sağcılardır, solculardır, Romanlardır, Alevilerdir, Ermenilerdir, Hıristiyanlardır… Türkiye’de yaşayan herkestir. Milletvekili olmak daha sayamadığım bütün bunların farkında olmayı, sorunlarının farkında olmayı gerektirir. Bunların sorunlarına çözüm önerileri getirebilmeyi gerektirir.

Milletvekili olmak Türkiye’nin kurumsal sorunlarının farkında olmayı gerektirir. Eğitim sorunu, sağlık sorunu, güvenlik sorunu, yargı sorunu… Bunlara daha eklenebilecek nice sorunlar vardır. Bunların farkında olmayı ve çözüm önerileri getirmeyi gerektirir.

Örneğin önceki iki adalet bakanı da AKP’dendi. Ama onların döneminde yargıda hiç sorun görünmüyordu. Yargıda son dönemlerde yaşanan sorunlar hiç belli olmuyordu. Ama bu sorunlar yeni oluşan sorunlar değildir. Geçmişten süregelen sorunlardır. Demek ki önceki bakanlar bu sorunlarla ilgilenmeden görevlerini sürdürdüler. Şimdiki bakan ilgilenince bu sorunların olduğu fark edildi, sorun tartışıldı. Çözümü için her kesimden farklı uğraşlar verilmeye başlandı. Daha iyi sonuç alınabilmesi için bütün uğraşlar olumlu katkı sağlayacaktır.

Türkiye’nin milletvekili olmak türkiyenin gündemine gelen sorunların farkında olmayı ve çözüm önerileri getirmeyi gerektirir. Aksi halde milletvekili olmak sadece kendi partisinin evetlerine kalkan el olmaktan öteye geçmeyecektir. Bu ise vekâleti taşımak değildir. Parti sultasını güçlendirmektir. Elbette parti politikasına katılmalıdır. Ama bu kendisinin parti içinde bir hiç olması anlamına gelmemelidir.

Milletvekilliğinin diğer boyutu seçildiği bölgenin, ilin vekili olmasıdır. Elbette her ilin sorununu öncelikle o ilin milletvekilleri görmeli, sahiplenmeli ve çözümü peşinde koşmalıdır. Yaşadığı ilin sorunlarını fark etmeyen, halkını tanımayan, halkının sorunlarına çözüm önerileri olmayan birinin milletvekilliğinin bir anlamı yoktur. Milletvekili kendi ilinin sağlık sorununu, eğitim sorununu, işsizlik sorununu, tarım sorununu, sanayi sorununu, köylünün sorununu, ulaşım sorunu, ticari faaliyetlerini bilmeli ve çözüm üretebilmelidir.

Malatya’nın onbeş yıldan daha uzun bir sürede bitmeyen Darende Yolu milletvekillerinin sorunudur. Malatya’da az çok hemen hemen her ailenin bir şekliyle faydalandığı kayısı için daha iyi pazar bulunabilmelidir. İyi tuttuğu yıl fiyatların nispeten düşük olması pazar sorunundandır. Malatya sanayisi Gaziantep’le, Kayseri ile yarışabilirdi bugün. Birkaç yıl öncesine kadar çok yaygın olan hayvancılık bu yıla kadar epey azaldı. Bu yıl tekrar artışa geçti. Bu artışın devam etmesi lazımdır. Bir hayvanlık yeri olanın bile bir hayvan edinmesi sağlanmalıdır. Hayvancılık alanındaki avantajlar sadece büyük imkânı olanlara sağlanmamalıdır. Bu sektörün tekelleşmesi değil yaygın hale getirilmesi hem piyasa açısından hem de geniş halk kitlelerinin maslahatı açısından daha önemlidir. Eğer sulama imkânları geliştirilirse Malatya’da ekilen arazi miktarı daha da artacaktır. Bu ve benzeri sorunlar milletvekillerinin gündemini meşgul etmelidir.

Milletvekili kendi yakınlarının milletvekili kalmamalıdır. Beşyüz elli milletvekili kendi yakınlarının milletvekili olarak kalırsa büyük çoğunluk vekilsiz kalır. Bunun sonucunda ahlaki seviye düşer. Var olan adam kayırma, torpil yapma gibi ahlaki olmayan davranışlar daha da yaygınlaşır. Milletvekili işsizlere işveren, iş üreten bir iş adamı görevini yapmamalıdır, bu görevi yapacağına dair kimselere vaatler dağıtmamalıdır. İşsizlik sorununa çözüm bulmalıdır. Yapamayacaklarının sözünü şimdiden verirse şimdiden ikiyüzlülüğe, şimdiden yalancılığa kendini alıştırmış olur ve bu konuda eski ustaları aratmaz.

Milletvekili olanın zamanını ve emeğini vekilliğe ayırması lazımdır. Bu emanet bunu gerektirir. Milletvekili olduktan sonra ticareti ile uğraşıp onu kat kat büyütmeye emek ve zaman harcamak elbette vekilliğini üstlendiği halkın hakkına girmektir. Milletvekilliği geçer, zenginlik geçer, zevk-ü sefa geçer ama halkın hakkı geçmez, daha sonra bu hakkı ödeyecek imkânınız da kalmaz.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 234
Bu Ay : 6318
Toplam : 6318

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom