Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Ne istiyorsunuz diyenlere

Hemen söyleyelim; ülkenin iyi yönetilmesini, iyi yönetimin sürekli geliştirilmesini istiyoruz.
Peki, iyi yönetmenin kıstasları nedir? Mesela herkesin can emniyetini korumak…

Mal emniyetini, mülk edinme emniyetini sağlamak… Ülkeyi bir vatan bilincinde yönetmek… Ve bir “vatan ahlakı” yani bir ve beraber olmanın bütün kültürel ve siyasal ve inanca dair alt yapısını oluşturmak, geliştirmek… Fırsat eşitliği sağlamak… Nesil emniyetini önemsemek…

Özgürlükler bağlamında din, ideoloji, düşünce okulu ayrımı yapmamak… Hukuku herkes için istemek ki buna hakkı ayakta tutmak denir. Adamına göre hukukun, hukukun katledilmesi olduğunu bilmek…

“Kenarı Dicle’de bir kurt kapsa koyunu, gelir de adli ilahi Ömer’den sorar onu” anlayışı, memleket sahiplenmesi, insanın korunması, adalet anlayışı olmadan iyi bir yönetme işi olmayacağını bilmek gerekir. Bu nedenle de İslâm ehil olanın belirlenmesini ve işin ehline verilmesini ister. Adalet, bilgelik, görüş ve hikmet sahibi olmak yöneticilik açısından önem arz eder. Rasgele, ben aday oldum, beni seçin demekle olmaz bu iş. Mevcut şartlarda adaylarda ne gibi kıstaslar aranır bilmiyorum. Fakat bilgelik, dürüstlük, nimet şımarıklığına kapılmamak, ifade edebilme kabiliyeti asla vazgeçilemeyecek şartlar olsa gerek. Ayrıca sosyal ve siyasal ahlak açısından meseleye bakmak gerekir. “Eşit kardeşlik ahlakı” diyebileceğimiz bir kıstas üzerinde de durmak gerekir. Nedir bu ahlak? Bir bütün olarak üzerinde yaşadığımız şu coğrafyayı, yalnızca bir toprak parçası görmemek, kültürünü, değerlerini, inanç bağlarını, ahlak bağlarını komple değerlendirmek ve sahiplenmek. Bu topraklar üzerinde yaşayan bütün insanlar adına sahiplenmek…

İnsanlığın ortak bir ahlak örgüsü vardır. Mesela hırsızlık her yerde ahlaksızlıktır. Bir başkasının namusuna halel getirmek her yerde kötüdür. Yalnızca parayı önemseyen bir insanlık anlayışı her yerde, yalnızca kendisini düşünen, başkasını, ülkeyi, vatanı düşünmeyen kişilikler yetiştirir. Komşusu açken tok yatan bizden değildir anlayışı her yerde iyi şeylere vesile olur. Aldatan bizden değildir ilkesi her yerde iyi gelişmelere yol açar. O halde aldatmayan, bütün insanların iyiliğini düşünen yöneticiler gerekir. Kendine ait bir sosyal veya sermaye ağı oluşturup buradan bütün ahlak kurallarını alt üst ederek nemalanan insanlar bir yeri, ülkeyi yönetirse kötü sonuçlar çıkar. Yani yönetmenin bir ahlakının olduğunu bilecek, bunu sağlam tutacak, geriletmeyecek, daha da ileri düzeye götürecek insanlar gerekir.

Memleketi bir ideolojinin kamp alanı olarak gören ve ötekini dışlayan bir anlayışla da ülke iyi yönetilmez. O halde “hakkın ayakta tutulması” tanımı daha önemlidir. Ve memleketin bir ideolojinin, bir çıkar grubunun kamp alanı olarak görülmesine fırsat vermez.
Özellikle “çıkar ideolojisi” başka ideolojilerin veya inançların perdesi altında devreye girer, ülkeyi toz dumana çevirir. Bu “çıkar ideolojileri” ülkede katı ideolojik dayatmalar altında, fırsat eşitliklerini, eğitim özgürlüğünü, nesil emniyetini, can ve mal emniyetini tarumar eden bir yönetime neden olur. Tahribatı oldukça fazla olur. Tamiri zordur ve zaman alır.

Evet, iyi yönetilen ve iyi yönetimin sürekli geliştirildiği bir ülkede yaşamak istiyoruz. Çıkar ideolojilerinin kavgası altında yıpratılmayan bir ülke istiyoruz. Bütün düşünce sahiplerinin birbirini dinlediği ama zorlamadığı, karşılıklı gözdağı vermedikleri bir ülke istiyoruz. Aç insanın düşünüldüğü, dul ve yetimin feryatlarının siyasi çıkar malzemesi yapılmadığı, sorunların çözülmesinde ortak aklın kullanıldığı bir ülke istiyoruz.

Bilim yuvalarının bilim yuvası olduğu, oradaki makamların gelecek elde etme tahtası olarak görülmediği, ülkenin yarınlarına hizmet verecek ilmi gelişmeler için ter döken ilim havzaları olmalarını istiyoruz. Bilim yuvalarının da ideolojilerin kamp olarak kullanılmadığı bir ülke istiyoruz. Her ferdin huzurla, eğitimde fırsat eşitliklerini rahatlıkla kullandığı ve hakların ideolojilerin sığ ağlarına takılıp kalmadığı bir atmosfer istiyoruz.

Bu nedenle de ülkeyi yarınlara taşıyacak kadroların özenle belirlenmesi gerektiğini vurgulamamız gerekiyor. Bizden olsun da nasıl olursa olsun yaklaşımıyla ülkeyi yönetecek kişiler seçilirse memleketin ufku hep flu kalır.

Ne istediğimiz belli. Ve ne istemediğimiz de… 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 831
Bu Ay : 4629
Toplam : 4629

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom