Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Firavunlar bir kez daha yenilecek

Mısır yangın yeri gibi.
Tam manasıyla bir can pazarı yaşanıyor.
Ülkeyi otuz yılı aşkın bir zamandır demir yumrukla, baskı altında tutan Hüsnü Mübarek rejimi çatırdıyor. Devrildi devrilecek.

Halk, Cuma namazından sonra tsunamiyi andırır bir biçimde dalga dalga tüm ülke sathına yayıldı. Camiler birer devrim karargâhı işlevi gördü. Gösteriler kararlı bir şekilde sürüyor. Devlet Televizyonu, İktidar Partisinin binaları ve kimi kamu binaları işgal edildi. Çoğu yerler ateşe verildi. Çatışma haberleri geliyor. Daha doğrusu polis ayaklanmayı bastırmak için aşırı güç kullanmaya başladı. Onlarca insan öldü. Yüzlerce yaralı var.

Kitlelerin kararlı öfkesine bakılırsa tsunaminin dineceği, duracağı yok. Bu aşamadan sonra Hüsnü Mübarek’in çekilip gitmesinden başka hiçbir çözüm Mısır’ı sakinleştirmez. Kalabalıkların öfkesi ayağa kalkmaya görsün onu bastırmak neredeyse imkânsızdır. Mısırlıların özgürlüğe ve demokrasiye susamış kararlılığının artık sakinleşmesinden söz etmek çok zor. Hüsnü Mübarek ilk ciddi geri adımı attı. Hükümet görevden alındı. Mübarek, reformlar yapmak, demokratik yönetime geçmek ve işsizliği çözmek vaatleri ile bir konuşma yaptı. Ancak konuşması bir diktatörün çaresiz son numarası gibi algılanacaktır. Bu bir oyundur. Mısır halkının bu vaatlere inanacağını kimse sanmasın. Madem demokrasiyi biliyordun da otuz yılı aşkın bir zamandır niçin uygulamayı akıl edemedin? Bu bir tezgâh. Batılı güçler ve İsrail bölgenin hiçbir ülkesine demokrasinin gelmesini istemediler. Hep diktatörlerle iş ortaklığı yaptılar.

Bu denli yüksek yoğunlukta olmasa da daha önceki karşı çıkışlar karşısında da benzer tezgâhlar devreye konmuştu. Bu aşamadan sonra bu hesapların tutmayacağını düşünüyorum. Çünkü Mısır muhalefeti de en az 80 yıllık tecrübe ile yeteri kadar olgunlaştı. Direnişin atacağı geri adım bütün kazanımların yok olması anlamına gelecektir. O zaman özgürlük ve demokrasi adına tam bir facia yaşanacaktır. Mevcut Mısır rejimi de ayaklanmaları bastırma hususunda azımsanmayacak bir deneyime sahiptir. Deneyim Nasır’dan bu yana belli bir tecrübe edinmiştir. Diktatörlük son aldatmacalarını, son silahlarını devreye sokmaktadır. Şu anlar iktidarın en zayıf olduğu andır. Kim çekilirse kaybedecek, kim yüklenirse kazanacaktır. Mübareğin devrilmesi an meselesidir. Bunu Mısır’da herkes, özellikle muhalefet güçleri biliyor olmalıdır.

Mısır’ın stratejik önemini anlatmaya gerek yok. Bütün Arap ve Ortadoğu coğrafyası Mısır’ı ilgi ile izlemektedir. Eğer yönetim devrilirse, domino etkisi asıl o zaman başlayacaktır. Yapılan yıllar boyu onurları zedelenmiş, benlikleri darmadağın edilmiş mazlum halkların insanlık adına kıyamlarıdır. Müslümanlar bu kıyamın öncüleri olmak zorundadır.

Bölgenin bütün Arap ülkeleri ateşlenmeye hazır birer barut fıçısına dönecektir. Mısır düşerse bütün diğer ülke diktatörlükleri daha güvensiz hissedeceklerdir kendilerini. Bu durumdan en çok İsrail etkilenecek, Filistin kazançlı çıkacaktır. Enver Sedat’ın İsrail ile yaptığı Camp David anlaşmasından bu yana Mısır yönetimi Amerika ve İsrail ekseninde, kendi halkına karşı duyarsız hatta acımasız politikaları hayata geçirdi. Sedat ihanetini hayatıyla ödedi. Halkından destek alamayan rejim, ABD’nin avanta verdiği milyar dolarlarla desteklendi. Bunun karşılığında İsrail Siyonistlerine kayıtsız koşulsuz destek vermeleri istendi. Mısır bu ihanet politikasından vazgeçmedi. En son Gazze olaylarında bu acı gerçeği bir kez daha gördük.

Bugün Filistinliler iki kat ıstırap yaşıyorlarsa, bu Mısır’ın uyguladığı ambargo yüzündendir büyük ölçüde. Eğer Mısırdaki rejim yıkılırsa Filistinlilerin nefes borusu açılacak, hareket alanları genişleyecektir. Ne olursa olsun gelecek yeni yönetimin kendi halkına karşı bu kadar acımasız olacağını düşünemiyorum. Bu bakımdan şu anda Mısır’da olanlar Arap ülkelerinin yanı sıra İsrail’i, İngilizleri ve elbette ABD neo-con’larını fena halde endişelendiriyor. İslâm coğrafyaları uyuduğu sanılan bir volkan gibi patlamaya başlamıştır. Emperyalistler önemli mevzilerinden birini daha kaybetmek üzereler. Mısır halkı biraz daha direnmeli, Mübarek’in aba altından veya aşikâr sopa göstermesi karşısında kokmamalıdır. Karanlığın sonuna gelinmiştir. Zalimlerin hesabının bozulma saati yaklaşmıştır.

Biraz daha dayanmak, biraz daha direnmek gerekmektedir. Göreceksiniz, Mübarek de yoldaşı Zeynel Abidin gibi kaçacak delik arayacak. Çünkü bunların kalbi korkudan paramparçadır. Efendileri onları kurtaramayacak. Halklarına ihanetin cezasını çok ağır ödeyecekler. Mübarek konuşmasında korkusunu gizleyememiştir. Geri adım atmıştır. Diktatörün üzerine üzerine gidilmelidir. Bir sabah yankısı Kahire’yi, Nil kıyılarını sarmışa benziyor. Firavunlar bir kez daha yenilecekler gibi gözüküyor. Işığa az kalmış gözükmektedir. Bu halk tazyiki karşısında hiçbir dikta ayakta kalamaz. Her an her şey olabilir. Allah Mısırlı kardeşlerimizin yardımcısı olsun. Onlar için dua ediyoruz. Onların mutluluğu bizim mutluluğumuzdur. Mısır bizim kalbimizin diğer yarısıdır. Direnişi kalpten destekliyoruz.

Bu yazıyı okuduğunuz sırada Mısır’da çok şey değişmiş olabilir. Konuyu gündemimizden düşürmeyelim. Uzak yakın tüm dostlarımızla paylaşalım. Etkinlikler yapalım. Bunların da çok etkisi olmaktadır.

Ve dua edelim.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 853
Bu Ay : 4651
Toplam : 4651

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom