Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Asil bir kazanım istiyoruz

Partiler seçimde daha geniş kitlelerden oy almak için farklı kesim ve kişilere yöneliyor. İlk bakışta bu doğru bir hamle gibi gözükse de zararı faydasından, götürüsü getirisinden çok olan bir taktiktir. Partilerin, geçmişte bu tür yanlışlıklarla önceden düşündükleri yararı elde edemedikleri çok görülmüştür.

Bu söylediklerimizden partilerin farklı kesimlere açılmasının yanlış olduğunu savunduğumuz düşüncesi çıkarılmasın. Bilakis partiler, cemaat ve belli sosyal alt gruplar gibi hareket etmeyeceklerse, olabildiğince farklı kesimlere açılmak durumundadır. Hatta partileri ideolojik alt grupları ve kimlik kümelerinden ayıran sosyal gerçeklik, daha geniş insan kesimini kapsamış olmalarıdır. Ancak bu kapsama kendiliğinden ve doğal olmalıdır.

Parti politikaları herkesi, her görüşü içine alacak geniş uzlaşı zeminleri oluşturmuş ve insanlar belli ortak idealler, mefkûreler için bu zeminde buluşmuşlarsa, buna diyeceğimiz yoktur. Böyle de olmalıdır. Ne var ki, başından beri sizin politikalarınıza karşı çıkmış, politikalarınızın tersine hareket etmiş bir insanı partiye eklemlemek yapay, zoraki bir genişlemedir. Bu kaynak tutmuyor. Hatta doku ve kan uyuşmazlığı çok geçmeden parti içinde huzursuzluklara bile sebep oluyor.

En son Erkan Mumcu ve arkadaşlarının Ak Parti’ye alınmaları, beraberinde bu sorunu da partiye taşıdı. Sadece partiye taşımakla kalmadı, Türkiye’nin kaosa sürüklenmesine sebep olan olaylarda rol aldılar. En zor döneminde partisini Mecliste yalnız bıraktılar. Aynı program içinde Mehmet Ağar da rol almıştı. Şimdi onları uzun uzun konuşmayalım. Zaten bu ve benzeri politikacılar bürokratik geçmişleri ve siyasi üslupları bakımından her zaman bir muamma olmuşlardır. Net değillerdir. Kamuoyuna güven verememişlerdir.

Şimdilerde Ak Parti’nin Mehmet Ağar’a Elazığ milletvekilliği için teklif götürdüğü veya Ağar’ın bu partiden aday olmak istediği söylentisi yayılmaktadır. Bu haber gazetelerde de haber olarak yer aldı.

Eğer bu haberler doğruysa, Ak Parti vahim bir hata yapıyor demektir.

Bu transfer olabilir mi? Ben normal koşullarda olmayacağını düşünüyorum. Ak Parti’nin felsefesinin ve siyaset tarzının Ağar’ınkiyle zerre kadar uyuşmadığını, uyuşmayacağını biliyorum. Eğer böyle bir durum varsa bilinmelidir ki, Ak Parti’ye bir oyun oynanmaktadır. Değil ama diyelim ki, Ağar Elazığ’da partiye bir miktar oy kazandıracak. Ama diğer taraftan yurdun tüm bölgelerinde samimi demokratların da oyunu kaybedecektir. Yani bu işten Ak parti feci şekilde kayıpla çıkacaktır. Bir sivri akıllı genel merkeze Ağar’ın adaylığının yararlı olacağı yönünde telkinde bulunmuş olabilir. Adaylık gerçekleşirse, Ak Parti bunu hiçbir zeminde ve kimseye izah edemez. Kendi payıma, bu satırların yazarına izah edemez.

Ak Parti’nin Ağar’a zerre kadar ihtiyacı yoktur diye düşünüyorum. Ama diğer taraftan bir Ramiz Ongun’un partiye katılmasına sıcak bakılabilir. Çünkü Ongun çoktandır demokrat, kişilikli bir tavır ortaya koymuş ve partisine karşı bunun da kavgasını vermiştir. Referandumdaki tavrı ile bir anlamda testten geçmiştir.

Hesaplar iyi yapılmalıdır.

Ben hep şöyle düşündüm: Yanlış adaylarla bir seçimi kazanmak yerine doğru adaylarla kaybetmek daha iyidir. Bu kayıp ileride size büyük zaferler olarak geri dönecektir. Yanlış adamlarla belki bir defa kazanabilirsiniz ama sonrasında çok daha fazla kaybedersiniz. Sonra partinizin kimyasının, duruşunun bozulması da asıl zararınız olur. İş öyle bir noktaya gelir ki, giderek Türkiye’nin zararına olur. Buna imkân vermemelidir.

Şu sıralar ortalıkta gezinmeye başlayan siyaset tüccarlarına dikkat etmelidir. Bu tüccarlar her seçimde ortaya çıkarak kendilerini bulunmaz Bursa kumaşı gibi pazarlamakta çok hünerlidirler. Ağır ve vazgeçilmez adamlar oldukları yönünde ilginç etkileme yöntemleri vardır. Bu insanların devri, dönemi bitmiştir. Bu insanlara tekrar hayat vermek, umumun hayatına kastetmek gibidir.

Partilerin intiharları çoğu zaman yanlış isimlerle seçime gitmeleri ile başlar. Mesela bakınız, 2004 yerel seçimlerinde İzmir’de DSP’li Cemil Şeboy’u Buca’dan Ak Parti Belediye başkan adayı gösterdi. Seçim kazanıldı da. Ancak Şeboy, teşkilatla asla uyumlu çalışmadı. O bildik politikasını sürdürdü. Ne güzel, solcu politikalarını üstelik Ak Parti üzerinden ve onun imkânları ile sürdürdü. 2009 Yerel seçimlerinde ne oldu? Ak Parti sadece Buca’yı değil elinde olan 10’un üzerindeki belediyeyi de kaybetti.

Çok dikkatli olunmalıdır. Halkımız bu konularda çok hassastır. Size, başkasına benzediğiniz için değil, kendiniz olduğunuz için oy vermek istiyor. Her parti için bu böyledir. Her parti açılım yapacağım diye sentetik adaylar peşinde koşarsa siyasi çizgi bulanıklaşır, birbirine karışır. Bu durum seçmenin zihnini karıştırır. En azından onu kararsızlığa iter. Siyasal, sosyal benlik bozulur. Partiler iyi niyetli seçmen karşısında sağ gösterip sol vuran boksör pozisyonunda olmasınlar. Bu seçmen psikolojisini olumsuz etkilemekte, onda bir aldatılmışlık duygusu uyandırmaktadır. Emeklerinin boşa gittiği, güvensizlik hissi bu durumlarda seçmende gözlenen bir psikolojidir.

Özellikle bu seçimde çok net olunmalıdır. Her parti çizgisini, safını, düşüncesini diğerlerinden belirgin farklarla ortaya koymalıdır. Koymalıdır ki halkımız da gönül rahatlığı ile seçimini bilerek yapsın. Seni seçtiği zaman aslında öbürünü seçmek, öbürüne verdiği oyla aslında başkasını iktidara getirmek gibi bir durum olmasın. Bu etik değildir. Doğru değildir. Ne güzel, bakınız, CHP Ergenekoncuları aday göstermeye hazırlanıyor. Bu net ve samimi tutumlarından dolayı onları kutluyorum.

Şimdi ben, demokratik bir tavra ve kişiliğe oy vermek istiyorum. İyi ama karşıma Ağar gibi adaylar çıkarırsanız ben ne yapacağım söyler misiniz? Yok eğer demokratik kazanımlardan ve yeni anayasadan yana iseniz, bu düşüncelerinizi çok net olarak ortaya koyunuz. Hatta bir taslak metni veya yeni anayasanın ruhunu deklere ederek bizden oy isteyiniz ki, millet de size desteğini çığ gibi artırsın. Darbeci, statükocu odakları ve örgütleri 9 şiddetinde bir deprem gibi sallasın, yerle bir etsin.

Biz nasıl olursa olsun demokratik bir mücadeleyi sadece kazanmak istemiyoruz.
Ayrıca bu mücadeleyi çok net bir söylem, asil kişiler ve asil bir duruşla kazanmak istiyoruz.
Daha açık başka nasıl söylenir?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 594
Bu Ay : 6574
Toplam : 6574

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom