Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Polietika ve ahlaki seviye

İster Arapça ‘siyaset’, ister Latince ‘politika’ kelimeleri ile ifade edelim, toplumu yönetme sanatı, başta derin düşünce ve ahlâkı gerektirir. Bu kelimelerin uzun uzadıya etimolojisini yapmayacağım. Buna gerek de yok. Sadece politika kelimesinde ince bir nüansa işaret edip, oradan günümüz Türkiye’sinde sürdürülmeye çalışılan siyasi söylemlere gelmek istiyorum.

Politika ‘poli’ ve ‘etika’ kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Poli çokluğu, çok yanlılığı, çok yüzlülüğü, çokgen yapıyı bildirir. Etika ise bize ahlâk olarak geçmiştir ancak buradaki asıl özellik, felsefi ahlâktır. İnsanın görüşünün sonuna kadar arkasında olması durumunu da anlayabilirsiniz. Yani insanın özü ne ise sözü o oluyorsa, düşüncesine ters işler yapmıyorsa, yani inancı veya düşüncesi ile ameli tersleşmiyorsa bu kişi etik davranıyor demektir. Estetik’teki, Poetika’daki ve en son politikadaki etik, akla gelecek ilk anlamıyla bu nitelikteki bir tutarlılığı, ilkeliliği ifade eder. Söz ve düşüncenizde, eylem ve söylemlerinizde ilkeli, tutarlı davranmıyorsanız, şaşırtıyorsanız, yalan yanlış konuşmakta bir sakınca görmüyorsanız, etik davranmıyorsunuz demektir. Türkçesi ahlâksız adamsınız demektir. Poetika ve estetika bizde bir yönü ile edebiyata denk gelir. Yine işin başında ‘edep’ var.

Politika kavramına biraz daha yakından bakalım: Politika bizde birçoklarının meseleyi yanlış istikamete çekiştirdiklerinin aksine, çok görüşlülük demektir. Eski Yunan’da şehirlere polis deniyordu. Bu kelime şehirlerin çok katmanlı, karmaşık yapılanmasını, toplum dokusunu ifade etmesi açısından ilginçtir. Şehirlerde tekçi yapı olmaz. Onun yerine çoklu bir yapı vardır. Şehirler çeşitli düşüncelerin, yaklaşımların, inançların mekânıdır. Doğal olarak o mekânlar monotik bir yaklaşımla değil politik bir yaklaşımla yönetilmelidir. Yani şehri yönetenler, karşılarına çıkan soruna, çok taraflı, çok açılı, çok boyutlu bakabilmelidirler. İndirgemeci, tekçi bir bakış, politik olamaz. Çünkü şahsi olarak katılmıyor olsanız bile, yönettiğiniz insanların farklı taleplerine adil olarak yaklaşmak ve çözüm bulmak zorundasınız. Siyasetçi olmak, politikacı olmak, size böyle bir sorumluluk yükler. Bir toplumun politik seviyesi ve olgunluğu o toplumun kişiliğini, saygınlığını, bilinç düzeyini ortaya kor. Bir toplumda politika sorunları çözmeye adanmış ortak bilinci, ortak aklı temsil eder. Politika toplumun bir anlamda güvencesidir. O mekanizmanın işlerlik kazanması ile çıkış ve çözüm bulunacaktır.

Çıkışı ve çözümü istemeyenler, yani toplumu dar açılara, kaosa, malayaniliklere, çürümeye mahkûm etmek isteyenler politik kanalları kapatmanın yolunu arayan tekçi, tektipçi insanlardır. Bunlar daha çok topluma, yaşama saygısız diktatör eğilimli insanlardır. Bu insanların ortak şahsi çıkarları etrafında örgütlenmeleri de söz konusu olabilir. Politik akıl öncelikle bu tıkanıklığı aşmalıdır. Tersten o tekçi yapılar, amaçlarını gerçekleştirme yolunda, öncelikle politikayı ve politikacıları kötülemişler, gözden düşürmeye çalışmışlardır. Her darbenin politikacıları cezalandırması bu yüzdendir. Sanki yaşanan sıkıntı ve sorunların sebebi siyaset kurumu ve siyasetçilermiş gibi gösterilmeye çalışılmıştır. Bu hemen hemen tüm totaliter toplumlarda böyle olmuştur. Bizde de siyaset ve siyasetçi, aynı nedenlerle gözden düşürülmek istenmiştir. Oysa yaşanan sıkıntı siyasetin işlerliği ile değil, tersine işletilmemesi ile oluşmuştur.

Çeşitli defalar eli silahlı çete ve cuntalar siyaseti kuşatmışlar, vesayet altına almışlardır. Şiddet ve tehditle hatta cinayetlerle siyasetçiyi susturmaya çalışmışlardır. Türkiye’nin başına bela olmuşlardır. Allah onları kahretsin. Sonuç itibariyle saygın, onurlu, başarılı bir toplum olmak istiyorsak, siyaset kurumunu ve elbette demokrasiyi işler kılmak gerekmektedir. Bu gereklilik, toplumun kendine güveninin ve olgunluğunun ifadesidir. İşin bir de öbür boyutu var elbette. Evet, siyaset üzerinden bu toplumun düşünen dimağları üzerinde bir baskı kurulmuştur ama siyasetçi ve aydın da tam manası ile görevini yapamamıştır. Başka bir deyişle görevini hakkıyla yapan toplumuna ve tarihine sorumlu elit kesimin yokluğu veya pasifliği sebebi ile siyaset, vesayet altına girmiştir.

Siyasete vurulan her darbe, topluma vurulmuştur. Öyle de olmuştur. Ekonomik alanda da moral alanda da bir çöküntü yaşanmıştır maalesef. Şimdi bunun idrakinde olarak, siyasi bilincimizi kuşanmanın, bunu etik sorun yapmanın zamanıdır. Siyaset dili toplumun taleplerine denk bir ton ve içerik kazanmalıdır. Siyasi üslup hiç olmazsa milletin bilinç seviyesine yükselmek zorundadır. Bu anlamda siyaset şu sıralar kendi kendini kuşatıyor görülmektedir.

Dün haberlerde Kışanak ve Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarını dinlerken bu düşünceler geçti aklımdan. Öyle lâflar ediyorlar ki, en sıradan insanlar bile öyle konuşmaya imtina eder. Neler mi diyorlar? Hangi birini tekrar edeyim. Biri laftan sözden anlamaz eli kanlı bir örgütün sözcüsü gibi konuşuyor. Diğeri yine başka bir örgütün şımartılmış ajitatörü gibi. Mesela “Başbakan ayvayı yiyecek” diyor. Biraz seviye rica edeceğiz, ediyoruz ama kime söylüyoruz. Söz kime söylenir. Herkes yaptığı işin ciddiyetini kavramalıdır. Siyaset sorumluluk ister. Siyaset sorumsuzca duyguların ulu orta tatmin edileceği bir alan değildir. Siyasetçinin hiç olmazsa bu ayrıma varması gerekmez mi? Siyasetçi anlaşılmaz bir umursamazlıkla peşine takılan insanların beklentileri ile oynama hakkına sahip olmamalıdır. Bu etik olarak böyledir.

Doğru konuşamıyorsanız hiç olmazsa yanlış konuşmamaya özen göstermelisiniz. Siyaset bu insanların elinde ve dilinde etik seviyesini yitiriyor. Siyaset bu üsluplarla içerik ve seviye kaybediyor. Ne diyelim? En iyisi yakında kimin ayvayı yiyeceği belli olacak deyip bitirelim.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 1026
Bu Ay : 7110
Toplam : 7110

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom