Sefer Benli

Sefer Benli

sefer-benli

Seçimin Şizofren Aktörleri

Seçilen çoğu siyasetçi, daha ilk gününün akşamında, bir sonraki seçimde rakibinin kim olabileceğini düşünürmüş. Böyle olunca da bir sonraki seçime kadar korku ve şüphelerle yaşadığı için bir türlü normal insani davranışlar sergileyemezmiş. Olası rakipleri hakkında bilgi-belge toplama devinimleriyle başlayan süreç, dallanarak ve çeşitlilik kazanarak derinleşirmiş… Dolayısıyla hayatı bir işkence hane içinde yaşayan bu seçilmişlerin esnaf gezilerine, kurum ziyaretlerine ve sokaktaki sıradan davranışlarına veya televizyon ekranlarındaki, o dediklerine kendileri de inanmıyor duruşlarına bakarsanız durumun onlar açısından vahametini anlarsınız.

AK Parti saflarında seçilenlerin daha farklı bir hastalığı da dindar ve muhafazakâr oluşlarıyla alakalıdır. Nasıl mı? Her fırsatta, “Bizde görev istenmez, ancak uygun görülür ve bize bir görev tevdi edilirse kabul ederiz!” demeleri… Yalana bak yalana! Suratları kızarmaz çünkü dindarlık iddialarıyla beraber yalan söyledikleri için, din onlardan hayâ duygusunu alıvermiştir. Nerde kalmıştık? İnançları gereği göreve talip olmadıklarını söyleyen ama tekrar seçilmek için de yapmadıkları kulis, başvurmadıkları siyaset numarası kalmayan bu seçilmişler, şimdilerde “görev istemeyen aşırı ısrarlı potansiyeller” olarak aramızda dolaşmaya başladılar!

Sürecin diğer kimi aktörlerinin durumu ise daha da karışık. Bunlar da ilk defa ama “asla göreve talip olamadan” iktidar partisinde şanslarını denemek istiyorlar. Bunlar, ehliyet ve liyakatleriyle öne çıkmak isteyenler. Diğerlerine göre daha utangaç olduklarını ve yalan söylediklerinde de yüzlerinin kızardığını anlayabiliyoruz. Eğer yolları seçilmişlerle çok kesişmezse muhtemeldir ki namuslu bakirenin bekâretini kollaması gibi fıtratlarındaki temizliği kollayabileceklerdir. Yok, rahat durmaz da bir önceki seçimden bilenerek gelen deneyimli siyasetçilerle oturup kalkarlarsa, siyasetin yalan dolan işi olduğuna hükmederek bozulmaya başlayacaklardır. Tecrübesiz tilkinin sürekli aç gezmesi misali ortada kalırlarsa da yazık olur tabi…

Bir de projeciler var! Bu aktörler, eğer devletin sunduğu imkânlarla ve devlet adına görev icra eden önemli kurumlardaki yetkililerse, sanki babasının kesesinden halka hizmet sunmuşlar veya kendi imkânlarıyla başarı sağlamışlar gibi ekranlarda boy gösterme hastalığına yakalanıp şizofren seçkinlerin arasında yer almaya çalışacaklardır! Böyleleri, devletin imkânlarıyla kendilerini pazarlayanlar olduklarından daha şimdiden yüzsüzleşenlerdir. Hani, Allah adına insanları aldatanların durumu biraz emek gerektirecek derecede çetrefillidir ama devlet adına aldatanların ve devletin imkânlarını şahsi çıkarları için basamak yapanların durumu öyle karışık olmasa gerek!

Peki, ne tavsiye edebiliriz?

Özellikle; Ak Parti saflarında yer almaya çalışan ve muazzam bir “görev istememe” fakat “çılgınca da yarışma” tutkusuna sahip olanların iç çelişki, tutarsızlık ve çılgınlıkları için toplumun uyarılması gerekir mi? Toplumbilimciler bunlara karşı sosyal aşılar geliştirmeli mi? Onların hastalıkları bulaşıcı olur da toplumu fesada boğacak olursa neler yapılabilir? Allah korusun bu tür felakete karşı seferberlik mi ilan edilmelidir? En azından, bu bahsettiğimiz sınıf ve kategorilerde yer almayanların ve halkın gerçek temsilcisi olmak isteyenlerin sağlam ve dik duruşları toplumun elini belki güçlendirebilecektir. Aksi takdirde, temayüllerde ilk beşe girmek için, halka kendilerini beğendirmek için, vaatlerde bulunabilmek için, rakiplerinin başına çoraplar örmek için çabalayan prototip şizofrenler daha ne çılgınlıkların yaşanmasına sebep olacak kestirmek mümkün değildir. Geliniz toplumun çılgın siyasilere karşı bilinçlenmesine daha şimdiden katkı verelim! Daha iyi olmaz mı? Ne dersiniz?

Sefer Benli

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 804
Bu Ay : 8863
Toplam : 8863

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom