Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Sonrası zaten önemli değil

Türkiye demokratik dönüşüm aşamasında son aşamaya gelmiş bulunuyor. İslâm Coğrafyasında Tunus ve Lübnan odaklı hareketlilik, Türkiye’nin vazgeçilmez önemini bir kez daha artırmaktadır. Demokratik, kalkınmış bir Türkiye bütün unsurları ile sorumluluk alanımızdaki ülkelere her konuda yardımcı olmalıdır.

Çok kritik bir eşikte bulunuyoruz ve bu seçimler son şansımızdır. Bu seçimler herkes için son şanstır. Demokratik açılım isteyenler için de son şanstır, açılımı sekteye uğratmak isteyenler için de son şans. Türkiye’deki iyileşmeler, kendi sınırları içinde kalmayacak ölçüde tesir ve etki alanı oluşturuyor. Bu bakımdan bu son şansın çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Halk bunun bilincine varmıştır. Tercihi bu istikamette tecelli edecektir. Türkiye davası dar açılar, hesaplar içinde ele alınmayacak kadar büyük bir davadır. Bu bakımdan insanımız, seçimde, esaslı bir öncelik sonralık sıralaması ile davranacak, yine müthiş bir strateji izleyecektir. Verilecek karar, sadece ülkemizin değil bütün bir bölgenin geleceğini ve istikrarını etkileyecek nitelikte olacaktır. Bunu biliyoruz. O bakımdan yarı yarıya tercihler belli gibidir. Hemen her ankette Ak Parti’nin ezici bir üstünlük göstermesi, insanımızın derinlikli bakış ve değerlendirmesi ile ilgili bir sonucun yansımasıdır.

Önümüzdeki seçimde, Demirel tarzı eski siyaset üslubu bütünüyle tasfiye olacaktır. Aslına bakılırsa bu üslup son DP kongresinde tasfiye de olmuştur. Demirel’in DP üzerinde hiçbir etkinliğinin kalmadığı ortaya çıkmıştır. Demirel siyasetini, sadece DP ile sınırlamak yanlıştır. O bir anlayıştır. Günü kurtarma ve demagoji esasına dayalı ufuksuz bir siyasettir. Daha açıkçası, vatandaşı aptal yerine koyan, yaldızlı sözlerle seçmeni avlamaya çalışan ve bir ölçüde bunda muvaffak da olan bir uyanıklıktır bu. Bu anlayış özellikle Kılıçdaroğlu ile birlikte, CHP’ye de tamamen sirayet etmiş gözüküyor. CHP’nin kültürlü elitleri, bu durumdan son derece sıkıntı duyuyorlar. Kılıçdaroğlu günü, o anı kurtarmaya çalışan başarısız ve çokluk kendini gülünç duruma sokan siyaseti ile başarmak istiyorsa, fena halde yanılıyor. Yanıldıklarını seçimde göreceklerdir. Sözde kamuoyu araştırma sonuçları ile oylarının arttığını gösterme çabaları, ileride yaşayacakları hüsranın şiddetini artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Yaptırdıkları son anket verileri ile güya bir CHP ve MHP koalisyonunun mümkün olabileceğini ortaya koymaya çalışıyorlar. En iyi ihtimalle bile tek başlarına iktidar düşünemiyorlar. Yalan yanlış bir iş yapıyorsunuz, bari tek başınıza iktidar sonucu anlamına gelen bir gösterge çıkarın da bir işe yarasın.

Millet geçmiş dönemlerde koalisyonlardan az çekmedi. Tek başına bir iktidara yetki vermek varken, niçin sizin kavgalı gürültülü ve kuvvetle muhtemel ki, kendi iç çekişmelerinizle ülkeye zaman kaybettirecek formülünüze destek versin. Ama ne çare ki, mızrak da çuvala sığmıyor. En iyi ihtimal bir koalisyon düşünüyorlar. CHP’nin MHP’ye yaklaşımı her iki partiye de kısmen kaybettirir diye düşünüyorum. Özellikle MHP’de büyük oy göçmeleri olacak. Referandumla başlayan göçüş şimdi daha da hızlanarak devam edecektir. Ramiz Ongun’un ardından Bağımsız Ülkücüler Platformunun yaptığı açıklama, MHP için iyi bir haber değil. Dimyata pirince giderlerken evdeki bulgurdan olabilirler. Yani? Yanisi şu: Bu seçimde MHP barajın altında kalabilir.

Öbür taraftan biten DP’nin Cindoruk ve Mesut Yılmaz ile temsil edilen bir kanadının CHP’ye kayacağı söylenebilir. Diğer bir kanat, yarın gelişen durumlara göre Ak Parti’ye akabilir. Ak Partiye akış başta BBP olmak üzere başka partilerin tabanında da olabilir. Akış tamamen seçimin canlı sürecinde hâkim olacak havaya bağlı.

Politikada hiçbir şey kurguladığınız gibi gitmez. Halk üstün bir ferasetle oynanan oyunun farkına varır ve öyle karar verir ki, herkes şaşırıp kalır. Diğer taraftan, diğer küçük partilerin birleşerek bir seçim ittifakı yapmaları gündeme getiriliyor. Amaç sözde sağ cenahtaki oyları dağıtmamak. Ortada sağ cenah mı kaldı? Sağ cenahın son haberini Güniz Sokağa gidin Demirel size söylesin. Bunlar hâlâ eski siyasi kavram ve kodlarla konuşuyorlar. Türkiye’nin yeni gerçekliğinden haberleri bile yok. Zaten her defasında kaybetmelerinin sebebi de bu değil mi? Bir ittifak rüzgârı ile Ak parti’den oy çalmaya çalışıyorlar. Bu plan tutmaz, muvaffak olamazlar. Bu türden birleşmelere halkımız oldubitti sıcak bakmamıştır. Yan yana, üst üste topladığınızda barajı aşacak bir matematik ortaya korsunuz ama sonunda işte söylüyorum %3’ten %4’ten fazla oy alamazsınız. Siz bu meseleleri küçümseyebilirsiniz ama halkımız küçümsemiyor ve Allah’tan halkımız bütün olup bitenlerin farkında.

Hatta 102. Madde gereği bir kısmı terör örgütü suçlusu yüzlerce insanın tahliyelerinde, memleketi kaosa sürükleyerek seçimi etkileme planlarının da olduğu söyleniyor. Geçen Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu’nun bu yöndeki açıklaması önemli ve ilginçtir. Anlayacağınız Ergenekon, başta CHP içinde mevzilenerek yeni planlar ve stratejiler geliştiriyor. Önümüzdeki süreçte iktidarı çapraz sıkıştırmalar, bel altı vuruşlar başlayabilir. O artık eskimiş kanlı oyunları tekrar sahneleyebilirler. İlhan Selçuk’un bomba etkisi yaratması gereken konuşmasına bir daha bakınız. PKK’nın altının oyulmasına adeta üzülüyordu. Sonra CHP’ye taktikler veriyordu.
Bu son şans!
Öyle diyordu Selçuk.
Doğru söylüyor.
Herkes için son şans.
Seçimi kazanması halinde anayasayı değiştirmemek için Ak Parti’nin hiçbir gerekçesi, bahanesi kalmayacak. Sivil, insan haklarına ve demokrasiye dayalı bir anayasa yapıldıktan sonra ise..
Evet, ondan sonrası zaten önemli değil.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 178
Bu Ay : 913
Toplam : 913

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom