Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Bu son şans

Sudan bölünmenin eşiğinde.
Tunus’ta halk ayaklanması, Bin Ali yönetiminin çökmesi ile sonuçlandı. İktidar boşluğu henüz doldurulabilmiş değil. Hareket’in Cezayir ve Mısır gibi ülkelere yayılması an meselesi. Muhtemel devrimler sonrasında kurulması mümkün yönetimlerin kadroları, organize bir hazırlık içindeler mi? Başta Amerika, Fransa ve İsrail’in gelişmeler karşısında önleyici girişimler içerisinde olduklarını veya olacaklarını tahmin etmek kehanet olmaz.

Bundan sonra neler olacak?

Anlaşılan o ki, mevcut dünya düzeni sürdürmenin imkânı azalmaktadır. Ama ne olursa olsun artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Bu anlaşılmıştır. Ya yönetimler halka daha yakın bir çizgiye gelecekler veya halk, bir şekilde yönetime el koyacaktır. Bu durumda entelektüel ve siyasi öncü kadrolara büyük görev düşmektedir. Tunus’un sürgündeki Lideri Reşit el Gannuşi kendisinden beklenen tarihi rolünü oynamalıdır. Zaman cesaret ve ferasetle olaylara hâkim olma zamanıdır. Liderlik bu anlarda belli olur.

Diğer taraftan Lübnan’da bir iktidar krizi yaşanmaktadır. Türkiye bütün kriz alanlarında düzenin sağlanması yönünde yoğun çabalar sarf etmektedir. Bu çabaları kesintiye uğratmadan sürdürmelidir.

Olaylar Türkiye’nin yerine göre yol gösterici, yerine göre uzlaştırıcı siyasi girişimlerinin önemini hayati ölçüde artırmaktadır. Türkiye bu rolünden asla vazgeçmemelidir.

Bu sancılı dönemlerde Türkiye’nin duruş yeri, tarzı çok önemlidir. Bütün bölgenin Türkiye’ye ihtiyacı vardır. Üsleneceğimiz rol, sadece barış yanlısı bir diplomasinin yanında bir kardeşlik vazifesidir. Sonra tarihsel, kültürel misyonumuz, bizi bu rolü üslenmeye mecbur etmektedir.

Türkiye’nin bölge üzerindeki etkinliğini bilenler, duruşumuzu bozmak için olmadık çabalar içine girebilirler. Ak Parti iktidarının düşürülmesi, bölge üzerindeki emperyalist hesapların bir parçası olabilir. Bu amaçla ne pahasına olursa olsun önümüzdeki seçimde bütün yollar denenerek hükümet düşürülmek istenecektir. Zayıf bir koalisyon bile Türkiye’nin bölgede oyun kurucu ve olaylara müdahale etme gücünü bozmaya yarayan bir sonuç olabilir. Böyle düşünenler şimdiden iç siyaseti yeniden dizayn etmeye çalışıyorlar.

Onlara göre bu son şanstır. Geçenlerde televizyon haberlerinde Yalçın Küçük’ün yaptığı bir konuşma gerçekten ilginçti. O konuşmasında Küçük, belli ki, inanmış, adanmış bir gruba provokatif bir konuşma yapıyor ve bu seçimlerin “son şans” olduğunu söylüyordu. Hatırladınız, yine o konuşmada Kılıçdaroğlu’nun bütün Ergenekon sanıklarını milletvekili adayı göstermesini ve meclise taşımasını istiyordu. Başka ilginç şeyler de söylüyordu. Mesela “İsrail’in Türkiye’de İsrail’dekinden daha güçlü olduğunu”. Bütün bu sözler ne anlama gelir? Yoksa Türkiye’de arzulanan doğrultuda siyasetin yeniden dizayn edilmek istenmesinin İsrail ile bir ilişkisi mi vardı? Buradan bu sonuç çıkarılabilir mi? Hani, sözünü ettiği örgütsel yapının İsrail ile bağlantısı zaten bilinmekteydi.

Sonuç itibariyle bölge olaylarına köklü olarak müdahil olmak isteyen güçler, her defasında Türkiye engeline takılıyorlardı. Türkiye’de gidişat bozulmazsa bölgeye yönelik etkisinin önü alınamazdı. Bunu çok iyi biliyorlardı. O nedenle bölge üzerinde hesabı olanlar, evvela Türkiye’yi durdurmak için ne gerekiyorsa yapıyorlar, yapacaklardır.

Seçim sürecine girildiğinde akla hayale gelmeyen olaylarla, kışkırtmalarla, provokatif eylemlerle, terörle huzur kaçırıcı çabalar sahneye konabilir. O nedenle çok dikkatli, uyanık olmak gerekmektedir. Artık bir devrin, İslâm coğrafyası üzerinde kurulan emperyalist düzenin sonuna gelinmiştir. Ne yaparlarsa yapsınlar kendileri için takdir edilen sondan kaçamayacaklardır. Sıkı durmak gerekmektedir. Ne diyordu Yalçın Küçük? Bu son şans! 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 778
Bu Ay : 6758
Toplam : 6758

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom