Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Sıkıntılı süreçler

Sudan ve Tunus’taki olaylar kaynayan bölgenin patlak veren iki uç noktası oldu.

Çok fazla ayrıntıya girildiği zaman genel esas yitirilebilir. O nedenle gelişmelerde, ana hatları ile emperyalist kurguların etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kurgunun olduğu doğrudur ancak tepkilerin olumlu veya olumsuz sonuçlar doğurduğu veya doğuracağına ilişkin kesin bir şey söylemek şimdilik zordur. Onlar bir kurgu yaptı ancak hadiselerin bu noktaya geleceğini kestiremediler.

Aslında Afrika ve bütün Ortadoğu coğrafyasının en temel sorunu, şekli bağımsızlıklardan sonra halk iradesini ve özgürlükleri öne alan bir yönetim gerçekleştirilememiş olmasıdır. Halklara bağımsızlıklarını verip çekilen emperyalist güçler, geriye yine kendi çıkarlarına uygun davranan, köle ruhlu diktatörler bıraktılar. Başa gelen yönetimler halkın inanç ve yaşamlarına adeta savaş açtı. Demokratik duyarlık göstermediler. Bunu hemen bütün ülkelerde değişen tazyik ve tonda görmekteyiz.

Tunus’ta Zeynel Bin Ali’nin devrilmesine yol açan en önemli etken belki de Fransızlardan daha acımasız katı bir laiklik uygulamasıydı. Yapılanlar zulümden başkası değildi. Halkın uzun süre bu baskı ve saygısızlığı sineye çekmesi düşünülemezdi. Cezayir’in bağımsızlığını kazanması ile birlikte bu coğrafyada gittikçe artan bir bilinçlenme; sosyal, siyasal hayata nüfuzunu artırmaktaydı. Bütün Mağrip coğrafyasını birlikte düşünmek bizi yanıltmaz. Franz Fanon’dan, Malik Bin Nebi’ye hatta en son ilmi ve entelektüel yanı tartışılmaz olan Muhammed Abid El Cabiri’ye kadar çok boyutlu, özgün bir zihni yapının bize kadar ulaşan birikimi bile azımsanmayacak ölçüdedir. Mısır’ı zaten anlatmaya gerek yok. Muhammed Abduh’tan Reşit Rıza’ya, oradan Ihvan’ül Müslimin’in bütün aydın ve genç üyelerine kadar muazzam bir birikim vardır. Yeteri kadar tecrübeye de sahiptirler. Yine de Nasır’dan bu yana bir türlü diktatörlerin baskı yönetimlerine karşı sonuç alıcı bir çıkış yapılamadı. Hareketin kendi içinde zaaflarının olduğu, eksik ve fazlalıkları tartışıldı.

Bütün bu tecrübeler sonrasında herkesin gereken dersi çıkarma zamanının geldiğini düşünüyorum. Buna Kıpti’si, Müslüman’ı, yöneteni yönetileni ile bütün bir Mısır dâhildir. Sadece Mısır değil her ülke derin, samimi bir öz eleştiri yapmalıdır. Özellikle Mısır şu anda çok kritik bir noktada durmaktadır. Filistinlilere karşı İsrail yanlısı bir politika izledi. Şimdi Sudan’ın bölünmesi ile müthiş bir tehdit altında. Niçin mi? Anlatayım: Gerçi Sudan olayları, bilgim beni yanıltmıyorsa dini ve etnik köken bakımından neredeyse elli yıldır sürmekteydi. Yer yer çatışmalar yaşandı. Özellikle Hıristiyan nüfusun yoğunluklu olduğu güney bölgesinde önemli petrol kaynakları ve değişik maden yatakları var. Petrol şirketlerinin hisselerine ağırlıklı olarak Çinliler ve Malezyalılar sahip. Bölge stratejik, ekonomik öneminden dolayı dış güçlerin ilgi odağı oldu. İsrail Sudan’a ilgisini hiç eksik etmedi. Büyük casusluk faaliyetleri sürdürüyor. O’ da Nil’in kaynaklarını denetimine almak ve bunun üzerinden başta Mısır olmak üzere Nil havzasını tehdit etme amacı güdüyor. En azından görülen ilk planı bu. Yani petrol ve su kaynaklarını elinde tutmak istiyorlar. Kime karşı? Filistin’e karşı izlediği katliam politikasında kendisine yaltaklanan Mısır’a karşı. Mısır izlediği kişiliksiz ve alçakça politikasının ödülünü şimdi alsın bakalım. O nedenle Mısır için de yolun sonu gelmiş sayılabilir. Çünkü gidecek bir yerleri kalmadı. En doğrusu yönetimin halkı ile barışması ve başta İslâmi hareketlere, Filistin meselesine olan tutumunu değiştirmesidir. Bize göre en köklü çözüm, gerçek anlamda bir demokratik değişikliktir. Bunu barış ve kardeşlik ruhu ile yaparlarsa çok büyük bir başarı elde ederler ve çevredeki bütün ülkelere de örnek olurlar. Değilse halkların rejimleri zorlaması kaçınılmaz olacaktır. Çünkü devrim başlamıştır. Bu ne demek? Dikkat ederseniz yıllarca Müslüman Arap halklarının baskıcı yönetimlere karşı hoşnutsuzluğu hep sürdü. Ama ilk kez bir direniş başarıya ulaştı. Tunus’tan başka bir direnişin başarıya ulaştığı başka ülke var mı? Direniş diğer halklara kesinlikle örnek olacaktır.

Bölge fokur fokur kaynıyor. Kaynamada Türkiye’nin payının olmadığı söylenemez. İslami ve yerli değerlere dayanarak demokratik açılım yapması, Türkiye’yi halklar, yönetimler için de model haline getirdi. Tam da bu sırada Türkiye’ye çok büyük, hayati önemde görevler düşüyor.

Sudan için belki de en iyi çözüm şimdilik ayrılık idi. Yarının ne getireceğini bilemeyiz. Olayların bu aşamaya gelmesinde Ömer El Beşir’in siyaseti ne kadar etkili olmuştur bu ayrı bir konu. Ancak ayrılığın şekli olacağı söylenmektedir. (Ben bu kanaatte değilim) Bir Sudan birliği kurulabilmesinden söz edilmektedir. Türkiye Sudan’dan Lübnan’a, Tunus’a kadar geçiş süreçlerinin daha sorunsuz olması için, daha sancısız, sıkıntısız olması için yoğun çaba sarf etmelidir. Çünkü bu kırılma anlarında her şey birbirine karışır. Her kafadan bir ses çıkar. Ölçü şaşar. Doğru yanlışa, dost düşmana karışır. Gerçekler berraklığını yitirir. Bakışlar, akıllar bunalır ve bulanıklaşır. Yolların, çözümlerin, çıkışların kaybolduğu, birbirine karıştığı bu geçiş aralıkları, yabancı istihbaratların, terör örgütlerinin en rahat provoke edecekleri imkânlar sunar onlara.

“Kurt dumanlı havayı sever” atasözümüz ne manidardır. Sonu iyiliklere çıkacak zor süreçlerden geçiyoruz. Zorlukları başarmalıyız. Umarız Tunus bunu başardı. Asıl bundan sonra dikkatli, ferasetli olunmalıdır. Kazanımlar heba edilmemelidir.
Türkiye’nin izlediği “stratejik derinlik” politikası eninde sonunda suyun yatağını bulmasını kolaylaştırıcı tarzda olmalıdır. Bölgenin Türkiye’nin yol göstericiliğine şiddetle ihtiyacı vardır. Türkiye bölgede buluşturan, kaynaştıran, konuşturan bir hakem ve sözü dinlenir ülke pozisyonunu etkili kullanmalıdır. Ve öncelikle pozitif yanları gündeme getirmelidir. Çünkü negatif unsurları gündeme getiren, yoksa bile ne yapıp edip ihdas eden yeterince fesat odakları var.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 286
Bu Ay : 8345
Toplam : 8345

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom