Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Ergenekon cephesi birleşmelidir

Seçim yaklaştıkça partilerin yeni çizgileri, stratejileri yavaş yavaş netleşiyor. Her parti üzerinde konuşulmayı hak ediyor olmasına rağmen, asıl ilgi, parlamentodaki dört parti üzerinde yoğunlaşıyor.

Her parti başarılı olmak ister. Bunun yolu da elbette seçimlerde yeterli oy çoğunluğuna ulaşabilmektedir. Keşke dört parti dışındaki diğerleri de izledikleri politikaları ile belli yoğunlaşmaların merkezi olabilseler. Bunun için önce kendi anlamlarını kavramaları gerekir.

Oyunu kuralına göre oynamalılar. Partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurları olarak halka dayanmak zorundadır. Halka karşı, halka rağmen politikalar izlemenin anlaşılabilir bir yanı olamaz. Gelin görün ki, çoğu partilerimiz bilinç ve olgunluk seviyeleri itibariyle insanımızın çok gerisindeler. Makul bir vasat bile tutturmayı başaramıyorlar. Onların gerçek anlamda halka karşı bir sorumlulukları olmadığını, halkı amaçları için ara malzeme olarak kullanmak istediklerini söyleyebiliriz. Eğer bir parti açıkça despotizmi savunuyorsa, özgürlüklere karşı bir tutum alıyorlarsa başka nasıl düşünebiliriz? Gerçi zaman yaklaşınca hepsi özgürlükçü kesilecekler, daha fazla demokrasi vaat edecekler. Onlara kalırsa halk da saf saf bu kurnazlara inanacak ve her seçim sonrasında olduğu gibi iktidar olacaklar. Ne demek istediğimi anladınız. Hadi Türkçeyi Türkçeye çevirelim: Bunlar bu kafayla bin yıl geçse iktidar yüzü göremeyecekler. Aynı kafayla 28 Şubat için de “bin yıl sürecek” demişlerdi. On yıl geçmeden solukları kesildi. Şimdi darbeci ahlaksızlardan hesap soruluyor. Hâlâ anlamıyorlar. Ne çare ki, huylu huyundan vazgeçmiyor. Yine söz konusu partilerden bazıları, değişen kamplara veya tonlara göre şiddetten yanalar. Kardeş kavgalarını savunmalarına bizim de onay vermemizi bekliyorlar. Çok beklersiniz.

Muhalefet partilerinde muazzam bir kayma, kaynama, kopma görülüyor. Kayma ve kopmanın asıl seçim zamanı olacağını sanıyorum. Kimi medya grupları, şimdiden CHP ve MHP’yi koalisyona hazırlamaya başladılar bile. Yenilgi korkusunun erken yansıması bunlar. Bu arayışlardan çıkarılacak ilk sonucun, Ak Parti dışında hiçbir partinin tek başına iktidar olamayacağını peşinen kabul ediyor olmalarıdır. İstedikleri kadar koalisyon formülleri geliştirsinler. Millet sandıkta yine öyle bir bütünleşme ortaya koyacak ki, kül-ufam olacaklar. Bunu anlamamak için zır cahil olmak lâzım.

Şu anda en sağlam ilerleyen ve gümbür gümbür gelen tek parti Ak Parti’dir. MHP’ de Ramiz Ongun partiden ihraç edildi. Bugün yarın Ak Partiye katılacak. Zaten 12 Eylül referandumundaki kopmadan sonra bu katılım partide müthiş bir deprem etkisi yaratacaktır. Bana kalırsa yine geçenlerde genel merkez MYK görevinden ve partiden istifa eden Prof Dr.Vedat Bilgin de partiye kazandırılırsa depremin yıkıcı etkisi altında bu MHP kâğıt gibi ezilir. Hele Ramiz Bey Adana’dan Vedat Bey’de Ankara’dan milletvekili adayı yapılırsa MHP’ye fatiha okumaktan başka yapacağımız bir şey olmayacak. MHP’deki çöküş BDP’nin de çöküşünü hızlandıracak.

Gelelim CHP’ye. Bilindiği gibi CHP doğan medyası ile organik bir birliktelik oluşturdu. Artık bu medya grubuna göbekten bağlandı. O nedenle bu medyanın gözü kapalı bir desteği var. Ancak bu kimseyi aldatmasın. Bu medyanın desteklediği bir parti var mı ki iktidar olsun? Halkımız özellikle 80’den bu yana bu kartel medyasının tam tersi istikametinde oy kullanmıştır.

Ayrıca son zamanlarda CHP ile MHP arasında bir flört de başladı. CHP’nin teşkilatlardan sorumlu deha genel başkan yardımcısı Gürsel Tekin ittifak kurmaya çok meraklı gözüküyor. Bir ara da BDP ile ittifak gündeme gelmişti. Aslında her iki parti ile de bir arada seçime girerlerse şaşmayın. Bir ortak cephe oluştururlar. Adına “Ak Parti’den Kurtulma Cephesi” veya “Ulusal Cephe” desinler. İsterlerse “Ergenekon cephesi” desinler. Aslında doğru olan da budur. Herkes saklamadan tavırlarını, tutumlarını ortaya koymalıdır. Koymalıdır ki, güçler bölünmesin, saflar belirginlik kazansın; millet de aklı karışmadan daha rahat bir seçim yapsın. Aslında bu üç parti de Ak Parti’ye karşı ve bir şekilde Ergenekon’dan yana olma noktasında aynı duyarlığa sahip değiller mi? Sahipler. O zaman neden bu yapay ayrımla güçlerini zayıflatsınlar ki! Hatta bu noktada CHP’nin yapacağı söylenen son girişimini, misyonları açısından son derece yerinde ve gerekli buluyorum. Nedir o girişim? Ergenekon ve Balyoz davalarından yargılananları Milletvekili adayı göstermeleri girişimi. İşte bu. Keşke bunu yapsalar.

Çileyi Çetin Doğan çeksin, pastayı Kılıçdaroğlu yesin. Bu reva mıdır? Külfetlere Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Dursun Çiçek, Veli Küçük katlansın, ülfetleri Gürsel Tekin, Süheyl Batum paylaşsın. Bu işte bir adaletsizlik olmalı. Bence CHP kendi misyonuna uygun bir çizgiyi yakaladı. Dün akşam TRT’de İlhan Selçuk’un bir kasetini izledim. Bu saydığımız isimlerin aday gösterilmesini istiyordu. Bence hepsi aday gösterilmelidir. Listeye Bedrettin Dalan’da, Özden Örnek’de, Ömer Faruk Eminağaoğlu’da, HSYK’nın müstafi başkanı Kadir Özbek’de; hasılı adı gizli saklı işlere, terör veya cinayet suçlamalarına, darbe planlarına karışmış ne kadar adam varsa aday gösterilmelidir. Gösterilmelidir ki, Ergenekon’a verilen destek, avukatlıkta yani sözde kalmasın. Değilse Baykal’a niçin operasyon yapıldı, değimli ya? Baykal onları avukatlık oyalamacasıyla hiç olmazsa siyasi yapıdan uzak tutmaya çalışıyordu. Veya partideki etkilerini en zararsız seviyede tutmaya çalışıyordu. Anlaşılan o ki, bazı odaklar bu dengeleme ve oyalama politikasından memnun kalmadılar. Doğrudan yönetime el koydular.

Önümüzdeki seçimler de çok ilginç olacak dostlar.
Ancak fazla heyecanlanamıyorum.
Perşembenin geleceğini çarşambadan bilmek heyecan katsayınızı azaltıyor.
Sonucunu şimdiden kestirebildiğim bir seçime doğru gidiyoruz.
O gün birileri çok mu sevinecek? Öyle demiyorum.
Ama birileri eşekten düşmüşe dönecek.
Kimler mi?
İşte onu söylemem. Şimdilik bende kalsın.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 448
Bu Ay : 4005
Toplam : 4005

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom