Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Hayata Doğru Gözle Bakmak

Kişinin hayata hangi gözle baktığı önemlidir. Zira bu bakış tarzı, eşyayı doğru veya yanlış veya yanlı görmesine yol açacaktır.

Mesela hayata; insanlığa hizmet gözüyle bakanlarla, insanlığı kendi hırsları uğruna sömürebilmek gözüyle bakanlar şeklinde iki tip insan vardır.

Bu iki insan tipi toplumun başına gelecek bir nimet veya külfet konumundadır.

Hizmet insanı büyük bir nimetken, sömürüye odaklanmış insan, her anlamda bir külfet olacaktır.
Hizmet etmek için yola çıkan insan sürekli doğru insanı arar, doğru insanın yetişmesi için çabalar.

Varlığı külfet olan kişi, kendi gündemini oluşturmak için her yolu dener ve her yolu deneyebilecek insan arayışına girer.

Bir insan düşünün, gözü herhangi bir makamdadır. Bunun için halka sevecen görünür. O makama doğru attığı adımlarda istediğine ulaşmak için yalan söyler. Yapamayacağı şeyler için söz verir çünkü söz onun için, söylendikten hemen sonra unutulacak olandır. Unutması bir sorunda oluşturmaz. Zira ona göre, makam için bu mubah bir davranıştır.

Bir başka insan, başka bir dünyalığın peşinde koşarken aynı şeyleri yapar.

Hayata doğru gözle bakmak aslında bir eğitim süreciyle ilgilidir.

Nasıl bir eğitim almışsa kişi, nasıl yönlenmişse öyle gider.

Hizmet insanı mesela işlediği ilk günahla birlikte, ciddi bir vicdan muhasebesi yaşar. Bu durumun kendisinde yol açacağı diğer olumsuzlukları düşünür. Sonuç getiren bir pişmanlıkla kendini yeniler. Tevbeyle temizlenir. Tevbeyi de sömürmez, tevbeyle oyun oynamaz.

Tevbeyle oyun oynamak veya sömürmek, samimiyetten uzak bir pişmanlık gösterişidir. Hayata yanlış gözle bakan için bu durum, yani samimiyetten uzaklık ehemmiyet ifade etmez. Oysa temizlenmek duygusu tam bir samimiyet vurgusu icap eder. Bu konunun detaylarına girmiyorum.
Sömürüye adanmış insan için durum farklıdır. Onun için, ilk günah sadece “ilk yüz kızarması” olur. Batılı bir yazarın (H.D.Thoreau) ifadeleriyle; “İşlenen günah karşısında ilk yüz kızarmasını adamsendecilik izler. Önceleri ahlaka aykırı olan şey ahlakın konusu olmaktan çıkar ve kendimize kurduğumuz hayatın bir parçası haline gelir.”

Hayatı; tarzı ne olursa olsun bir yarış olarak görenler açısından günahın anlamı, yarışta ipi göğüslemeye yaptığı katkı oranıdır. İpi göğüslemeye katkısı iyiyse denenebilir. Ve akşam eve gidildiğinde yapılan muhasebe, günah muhasebesi değil, katkı oranıdır.

Bu durum hayata yanlış ve yanlı bakmanın getirdiği bir neticedir.

Bizim inanç ve kültür iklimimizde, bu durumun sonucuyla alakalı olarak, en güzel surette yaratılan insanın “aşağıların aşağısına” düşmesi şeklinde izah edilir. Öyleyse, hayata bakış açımsız öyle olmalı ki, bizi hep en güzel surette tutsun ve aşağıların aşağısına yönlendirmesin.

Günümüz dünyasında, egemenlik yarışına giren insanlar özellikle hayata insanlığa hizmet zaviyesinden bakmak yerine, ben olmazsam olmaz mantığıyla yaklaştıklarından, dünya “sorun üreten yarışçıların” elinde perişan…

Kimi zaman kavmiyet unsuru, kimi zaman hizip unsuru, kimi zaman aşiret ve aile unsuru, kimi zaman bölge unsuru hayata bakışta belirleyici oluyor. Ehliyet şartı, liyakat şartı, emniyet şartı aranmıyor. Veya kişi kendi ehliyetine, liyakatine, emin oluşuna kendisi karar veriyor. İstişare etmiyor, istişare ederken “beni onaylamayacaksanız konuşmaya gerek yok” diyor. Çıktığı yolda, kendisine engel olarak gördüğü birileri varsa, onları karalamak için her yolu deneyebiliyor.
Eğer doğru bir şeyler yapmak istiyorsak, hayata bakış açımızı gözden geçirmemiz gerekir. Bilmemiz gerekir ki, bizi kurtaracak olan, içinde yalan, riya, iftira, hak gaspı, sömürü, alay, çıkar körlüğü olmayan bakış ve duruş tarzıdır.

Doğrulardan olmak ve doğrulardan kalmak dileklerimle…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 362
Bu Ay : 3806
Toplam : 3806

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom