Malatya'da Öğrenciler Temsilcilerini Seçti

Malatya'da öğrenciler oy kullanarak temsilcilerini seçti. Akçadağ Öğretmen Lisesi 12. sınıf öğrencisi Mehmet Ali Tutma temsilci olarak seçildi.

Malatya'da Öğrenciler Temsilcilerini Seçti Malatya Eğitim

Öğretmenevi Salonu'nda gerçekleşen seçimler ile öğrenciler il temsilcilerini demokratik usul ve yöntem ile belirledi. Milli Eğitim Bakanlığı Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclislerinin amacı ve ilkeleri kapsamında hazırladığı yönerge doğrultusunda yapılan seçimlere, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yahya Yazgan başkanlık etti. Divan kurulunda Malatya Anadolu Lisesi Müdürü Hamit Yıldız ve Fırat İlköğretim Okul Müdürü Numan İşcan bulundu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından seçim sandık kurulu oluşturuldu. Ardından delegeler 13 ilçe okul temsilcileri ve merkez okul temsilcileri listelerini oylanması için divana sundu. Sırasıyla başkan adayları yapacakları icraatları delegelere sundular. Söz sırası oy verme işleminde ve delegelere geldiğinde kapalı zarf usulüne göre oylarını sandıkta kullandılar.

Seçim sonunda Akçadağ Öğretmen Lisesi 12. sınıf öğrencisi Mehmet Ali Tutma ve listesi kullanılan ve hepsi geçerli sayılan 59 oydan 14 oy alarak İl Meclis Temsilcisi seçildi. Mehmet Ali Tutma'nın listesinde Başkan Vekili Memik Tankişi Katip üyeleri Hüseyin Evin, Ahmet Cengiz bulunuyor.

Projenin amacı hakkında açıklama yapan il Milli Eğitim Müdürü Yahya Yazgan, "Bakanlığımızın yönergeleri doğrultusunda ilimiz de öğrencilerimiz ile birlikte gerçekleştireceğimiz seçimler ilgi gördü. Seçim'de, Cumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması; hoşgörü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi; kendi kültürünü özümsemiş, milli ve manevi değerlere bağlı, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi; öğrencilere seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturabilme becerilerinin kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda değerli öğrencilerimiz il başkanlarını seçerek demokrasi kültürünün oluşmasında söz sahibi olabilecekler" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 770
Bu Ay : 1505
Toplam : 1505

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom