Arapgir Evleri Sergisi

Malatya Arapgir ilçesinde, İTÜ Mimarlık fakültesince yürütülen restorasyon çalışmaları ile ilgili gelinen seviye ve yapılacaklarla alakalı açılan sergi ilgi gördü.

Arapgir Evleri Sergisi Malatya İlçe

“ARAPGİR EVLERİ SERGİSİ” BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.

İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin Bölüm Öğretim Üyelerinden Restorasyon Uzmanı Prof. Dr. Kutgün EYÜPGİLLER’ in yürütücülüğünde 2009-2010 yaz döneminde “Rölöve ve Restorasyon Stüdyosu” kapsamında gerçekleştirdiği Arapgir’ deki Çarşı Hamamı, Ulu Camii, Ispanakçı Mustafa Paşa Kütüphanesi (Molla Eyüp Mescidi), Kaşkaloğlu Konağı, Lütfi Kulu Konağı, Miraşoğlu Konağı ve Keşişin Evi diye Adlandırılan tarihi eserlere ait proje sergisinin açılışı 06 Kasım 2010 Cumartesi günü İTÜ binasında yapıldı. Yaklaşık 300 davetlinin katıldığı sergi, tüm katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Serginin açılışında bir konuşma yapan hemşerimiz, İTÜ Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülen ÇAĞDAŞ, sergideki projelerin Arapgir Belediyesi, Arapgir Kaymakamlığı, İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanlığı, Tarihi Kentler Birliği, ÇEKÜL Vakfı ve İstanbul Arapgir Kültür Derneğinin önemli katkılarıyla ve öğrencilerin değerli emekleriyle gerçekleştirildiğini belirterek, katkıda bulunan herkese, toplantının sponsorlarına ve konuklara teşekkür etti. Prof. Dr. Gülen ÇAĞDAŞ’ ın açılış konuşmasından sonra proje yürütücüsü Prof. Dr. Kutgün EYÜPGİLLER, İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan HACIHASANOĞLU, Prof. Dr. Mehmet OCAKÇI, önceki dönem Milli Eğitim Bakanlarından Metin EMİROĞLU, Malatya Milletvekili Mevlüt ASLANOĞLU, Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sami ER, Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU ve İstanbul Arapgir Kültür Derneği Başkanı Turgay AKŞAHİN birer konuşma yaptılar.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU konuşmasında, tarihi mirasın ortak emanetimiz olduğu, özellikle gelecek nesillere devredilecek olan bu emanetin artık uzman bir ekiple ele alınıp, projelendirilmesi ve devamında restorasyon kapsamında korunması artık ortak akıl olarak kabul görmeye başlamıştır diyerek, devamında Arapgir dünden bugüne dışarıda geçiş üstünlüğü olan ismiyle ve birlikte yaşam kültürüyle her kendinden söz ettirdi. Dolayısıyla haklı bir üne sahip ilçemizi daha da kalkınmış ve temsil edilebilir halde miras olarak yaşatma ve devretme heyecanını güdüyoruz.

1900 lü yıllarda başlatılan ayrımcı tavırlar, birlikte kardeşçe yaşayan insanları biri birinden tecrit etmiş, 30 dalda değişik sanat kollarının dumansız fabrikalar olarak istihdam sağladığı ve iddialı olduğu ilçemizde eski günlerin özlemiyle artık turizm yolunda ilçemizin tarihi ve doğal yapısını öne çıkartmak için Seyahat acenteleriyle birlikte ilçemizi tanıtmak için yola çıktıklarını belirterek, Katılımlarıyla bizleri onurlandıran tüm konuklara ve sergide emeği geçenlere şükran duygularını dile getirdi.

Sergide Arapgir Kültür Derneğinin kurduğu stantta Broşür, kitap, dergi, İlçenin Tanıtım CD si konuklara dağıtıldı. Yine sergi esnasında katılımcılara bir kokteyl verildi.

Sergi sonrasında İlçeden giden heyete İTÜ Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrenciler tarafından geçen ay ilçemizde yapılan şehir planlama çalışmaları hakkında bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.

08 Kasım 2010 tarihinde Serginin değerlendirme toplantısı yapıldı. İTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyeleri, Arapgir Belediye Başkanı ve beraberindeki heyet ile Arapgir Kültür Derneği Başkanının katıldığı toplantıda da ilçemizin tarihi ve kültürel gelişimi sürecinde bir takım ilke kararları alındı.

Çalışması tamamlanan Çarşı hamamı, Molla Eyüp Mescidi, Ulu Camii ve 4 konağın rölöve ve restorasyon projelerinin tamamlanarak kurula sunulmak üzere hazır hale geldirildiğini. Tarihi eserlerin belediye tarafından, konakların da mülkiyet sorunları giderildikten sonra malikleri ya da devri sağlanan kurum ve kuruluş tarafından kurula gönderileceği bildirildi.

Hazırlanan Sokak Sağlıklaştırması Projesi üzerinde yapılan çalışmalarda ise; “Buğday Meydanı Kültür Yolu Canlandırma Projesi” adı altında bir çalışmanın başlatılacağını, çarşı başından başlayarak Ahmet Zeyneloğlu İlköğretim okulu yanında bulunan kiliseyi de içerisine alacak şekilde yol üzerindeki eserler sağlı sollu olarak entegre edilecek. Sokak sağlıklaştırması işinin projesi İTÜ tarafından yapılacak olup, projeye kaynak olarak da İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği bünyesinde bulunan Taşınmaz Kültür Varlıkları Fonundan yardım talep edilecektir. Belediye Başkanı tarafından ipekçi sokağında cephe sağlıklaştırması yapılarak Küçük çarşıya kadar olan kısmın yürüyüş yolu olarak düzenlenmesi teklif edildi.

Eskişehir vadisinin sit alanı olarak ilan edilmesinin bir zorunluluk olduğunu, çalışmanın yapılması için ise bölgenin halihazır haritasının yapımına yakında başlanılacağı bunun için gerekli mercilerle görüşmeler yapılacağı konusu da toplantıda karara bağlandı.

Yine bu toplantıda yeni bir ilke kararı da alındı. Yapılan çalışmaların daha sağlıklı olarak yürütülmesi ve fikir alışverişinde bulunulması için İTÜ Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü Öğretim Üyeleri, Arapgir Kaymakamı, Arapgir Belediye Başkanı ve İstanbul Arapgir Kültür Derneği Başkanından oluşan bir değerlendirme komisyonu kurulmasını, bu komisyonun iki ayda bir toplanarak çalışmaların değerlendirilmesini ve fikir alış verişinde bulunulmasını, toplantının mutat olarak 1 defa Arapgir’ de 1 defa da İstanbul’ da olacak şekilde yapılmasını, ilk toplantının 17 - 20 Aralık 2010 tarihinde Arapgir’ de yapılması yönünde karar alındı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 797
Bu Ay : 1315
Toplam : 1315

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom