Fındık Deyip Geçmeyin

(ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, fındığın sadece ihracatı yapılarak Türkiye'ye gelir getiren bir ürün olmadığını, yaprakları, kabuğu ve yağıyla önemli ve stratejik bir ürün olduğuna söyledi.

Fındık Deyip Geçmeyin Türkiye-Dünya

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, fındığın sadece ihracatı yapılarak Türkiye'ye gelir getiren bir ürün olmadığını, yaprakları, kabuğu ve yağıyla önemli ve stratejik bir ürün olduğuna söyledi.

Türkiye'nin dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70'ini, dünya fındık ihracatının ise yüzde 80'ini tek başına gerçekleştirdiğini belirten Prof. Dr. Karadeniz, dünyada fındık üretiminin ortalama 900 bin ton olduğunu, Türkiye'nin 689 bin 684 bin hektar alanda 500-750 bin tonluk üretimle ilk sırada yer aldığına dikkat çekti.

Fındığın tek başına her yıl ortalama 1 milyar 200 milyon dolar ile 1 milyar 500 milyon dolarlık döviz kazandırdığını, tarımsal ihracat gelirlerinin 4'te 1'ini karşıladığını kaydeden
Karadeniz, bu ürüne sadece ihracat geliri olarak bakılmaması gerektiğini, daha birçok alanda insanlığa büyük yararlar sağladığına işaret etti.

Karadeniz, şöyle konuştu: "Yaklaşık 5 bin yıldır bilinen fındık, meyvesinden odununa kadar birçok yerde insanlığa büyük yararlar sağlamaktadır. Fındık kabuğu ülkemizde özellikle fındık üretilen bölgelerde çok değerli ve yüksek kalorili bir yakacak olarak kullanılmaktadır. Ayrıca fındık odunundan sepet, baston, sandalye, çit ve el aletleri yapımında faydalanılır.

Bazı türleri park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Fındık yaprağı ve meyve zurufları gübre olarak kullanılmaktadır. Üretim fazlası fındıklar yağlık olarak değerlendirilmektedir.

Fındık ham yağı rafine edilerek yemeklik yağ olarak, temizleyici, nemlendirici ve dağıtıcı olarak, gres yağı üretiminde, koruyucu boya endüstrisinde kurutucu olarak, kimyasal tepkimelerde katalizör olarak, ilaç ve kozmetik endüstrisinde yardımcı hammadde olarak, el ve lastik eldivenlerin dezenfeksiyonunda, tıbbi aparatların sterilizasyonunda, yaraların pansumanında, kadın-doğum hastalıkları, deri-ağız hastalıklarında antiseptik olarak, sanayide yüzey aktif
maddesi, korozyon inhibitörü, yağlama, metal kesme yağlara, metal temizleme ve asfalt plaka üretiminde kullanılır. Yağ çıkarılması ile arta kalan küspe, yüksek oranda protein içermekte olup, hayvan yemi olarak yem sanayinde kullanılmaktadır.

Fındık kabuğu, fındık üretilen yörelerde değerli ve yüksek kalorili yakacak olarak kullanılır. Fındık kabuğundan, kontralit yapılır, boya sanayinde yararlanılır. Kömürleştirme yolu ile biriket kömürü, aktif kömür ve sınai kömür elde edilir. Fındık yaprağı ve meyve zurufları, doğal gübre olarak yeniden fındık bahçesine ve tarım alanlarına döner." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 423
Bu Ay : 5405
Toplam : 5405

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom