Cumhuriyet Bayramının 87. Yıl Dönümü

Türkiye Cumhuriyeti'nin 87. kuruluş yıldönümü Malatya'da da coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Bayramının 87. Yıl Dönümü Malatya Haber

Malatya'da kutlama töreni ilk kez Sümer Park yanında yapıldı. Vali Ulvi Saran, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Taner Büyükkantarcıoğlu, Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın halkın ve törene katılanların bayramını kutlamasıyla başlayan tören İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Törene AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, askeri erkan, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, siyasi parti, meslek ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı. Vali Saran, yaptığı konuşmada, "Bundan 87. yıl önce Türkiye'nin siyasi tarihinde radikal bir dönüşüm noktası olarak yer edinen cumhuriyetin ilanı; yeni bir dönemin başlangıcı olmuş, bugüne kadar geçen süre içinde Türk toplumu, sosyal, ekonomik, idari ve kültürel açıdan gerçekleştirdiği köklü reformlarla önemli gelişme ve ilerlemeler kaydetmiştir. Cumhuriyet hür ve bağımsız yaşama karakterine sahip milletlerin, bu arada Türk milletinin tabiatının en uygun olan idare şeklidir. Zaten cumhuriyetin bir fazilet rejimi olması, birbirinden farklı niteliklere sahip unsurların çoğunluk iradesine bağlı olarak bir arada yaşamasını anlattığı gibi, hür ve bağımsız olmanın gerektirdiği şartları en iyi karşılayabilen bir sistem olduğunu da ifade etmektedir" diye konuştu.

Malatya Lisesi'nden 2 öğrencinin şiir okumasının ardından 2. Ordu Bölge Bando'sunun eşliğinde kortej yürüyüşü yapıldı. Malatya'daki askeri birliklerin sancaklarının geçişinden sonra askeri birlikler tören yürüyüşü yaptı. Askerler yürüyüş sırasında "Vatan sana canım feda", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Her Türk asker doğar", "Akan kan bayrak için" şeklinde sloganlar attı.

Askeri birliklerin ardından kortejde Malatya Belediyesi mehteran takımı yer aldı. Öğrencilerin toplu halde Türk bayrağı ile yürümesinin ardından çeşitli okulların öğrencileri kortejde yürüyüş yaptı. Malatya Polis Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden sonra muharip gaziler, askeri araç üzerinde kortejde yer alarak, protokolü ve Malatyalıları selamladılar. Malatya Kara Havacılık Alay Komutanlığı'ndan ise 8 helikopter tören alanı üzerinde uçuş yaptı. Törende askeri araçlar ile birlikte emniyet ve jandarma araçları da kortejde yer aldı.

Kortej yürüyüşü Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin çeşitli meslek dallarını vurgulayan gösterisini yer aldığı TIR'ın geçişiyle sona erdi. TIR üzerindeki esnaf ve sanatkar odaları başkanları törendekilere şeker dağıttı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 788
Bu Ay : 5154
Toplam : 5154

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom