Orduzu Milli Park oluyor

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Malatya Orduzu Pınarbaşı'nda yapacağı milli parkın on fizibilite ve ÇED raporu amamlanma aşamasında.

Orduzu Milli Park oluyor Malatya Yaşam-Sağlık

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Malatya Orduzu Pınarbaşı'nda yapacağı içinde hayvanat bahçesi, süs havuzları ve mesire alanlarının bulunduğu Turgut Özal Tabiat Parkı'nın planlama çalışmalarının devam ettiği, ön fizibilite ve ÇED raporlarının tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.

AK Parti Malatya Milletvekili Fuat Ölmeztoprak, yaptığı yazılı açıklamada, Orduzu beldesi Pınarbaşı mevkiinde bulunan 400 dekar alanda yapılacak Tabiat Parkı'nın rekreasyon çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Ölmeztoprak, Turgut Özal Tabiat Parkı'nın sınırları dahilinde; ağaçlıkların, mesire alanlarının, Orduzu çevresinin içermiş olduğu rekreasyon potansiyelinin, yapılacak peyzaj değerlerinin bitki ve hayvan türlerinin yer alacağını ve bu parkın Malatya halkının eğlenme, dinlenme ve sportif
faaliyetlerine cevap vereceğini söyledi.

Ölmeztoprak, Turgut Özal Tabiat Parkı kurulacak alanın kaynak değerleriyle ilgili raporu da şöyle dile getirdi: "Alanda 2. ve 3. zamanda oluşmuş konglomera ve kalker oldukça fazla, yer yer volkanik granit görülmektedir. Flora türleri olarak karaçam, sedir, badem, servi, karaağaç, dışbudak, akasya aylantus ve geven bulunmaktadır. Tavşan, tilki, şahin, doğan, keklik, kirpi, sığırcık, alakarga, ötücü kuşlar, kurbağa ve kaplumbağa alanın faunasını oluşturmaktadır.

Doğal kaynak suyu olarak çıkan Pınarbaşı olarak adlandırılan ve kaynak suyunun önüne set çekilerek oluşturulmuş göletin estetik görüntüyle birlikte çam, sedir ve badem türü ağaçlarla örtülü vadi, güzel bir manzara oluşturmaktadır." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 141
Bu Ay : 6225
Toplam : 6225

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom