Erenlideki Kerpiç Yapılar Dikkat Çekiyor

Erenli Beldesindeki kerpiç evler dikkat çekiyor. Kerpiç evlerin arasında 343 Yıllık Kerpiç Bahri Camii de var.

Erenlideki Kerpiç Yapılar Dikkat Çekiyor Malatya Kültür-Sanat

İnşaat sektöründe taş ve kerpiç alternatiflerini devre dışı bırakarak karşı konulmaz bir üstünlük elde eden çimento, beton ve betonarme yapılar tartışmalara neden oluyor.

İlk defa Avrupa’da 19. yüzyıl başlarında geliştirilen ancak bina yapımında kullanımı 20. yüzyıl başlarına kadar geciken çimentonun Türkiye’de kullanılmaya başlanması çok daha geç bir dönemde olmuştur. Fakat bu kısa geçmişine rağmen betonun bir anda bütün hayatımızı kuşatması, hatta köy ve mezralarda bile yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanması insanları kaygılandırıyor. Bir yandan bu yapı malzemesinin azami ömrünün ne kadar olacağı tartışılırken, diğer yandan aynı malzemenin sağlıklı olup olmaması üzerinde tartışmalar devam ediyor. Beton yapıların kış aylarında daha soğuk, yaz aylarında ise daha sıcak olması, insanları, diğer alternatif yapı malzemeleri üzerinde tekrar düşünmeye sevk ediyor.
En eski zamanlardan beri evlerin ve diğer yapıların yapımında kullanılagelen taş ve kerpiç, alternatif yapı malzemeleri olarak tekrar gündeme giriyor. Mardin gibi taş yapı geleneği ve ustalığı oldukça eskiye dayanan bazı kentlerimizde, yeni yapılarda yapı malzemesi olarak yeniden kesme taş kullanılmaya başlanması ve bunun gün geçtikçe yaygınlaşması, önümüzdeki yıllar için umut verici bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Kesme taşın yapı malzemesi olarak yeniden kullanılmaya başlanması, diğer bir yapı malzemesi olan kerpici de gündeme getiriyor. Hatta kerpiç yapılar çok daha fazla ilgi uyandırıyor. Kerpicin daha fazla ilgi uyandırmasındaki en önemli faktörün, bu yapı malzemesinin her yerde elde edilebilmesi ve çok daha kolay üretilebilmesi olduğu belirtiliyor.

Alternatif yapı malzemeleri Malatya’da da konuşulmaya başlandı. Malatya Valiliği bu konuya büyük önem veriyor ve bu bağlamda birtakım çalışmalar yürütülüyor. Koruma kültürü çok yüksek olan bir Valimiz var. Sayın Valimiz Doç. Dr. Ulvi Saran kültür varlıklarının korunması konusunda Malatya’ya yepyeni bir soluk getirdi. KUDEB’in kurulmasını sağladı ve KUDEB’e isabetli atamalar yaptı. Malatya, Sayın Valimizin liderliğinde kültürel kalkınmasını hızlandırdı. KUDEB’in sloganı bu vizyonu tam olarak ifade ediyor: “BELLEĞİNİ KORUYAN ŞEHİR, MALATYA.” Bilgi dolaşımını hızlandıran çalışmalara da yer verilmesi, koruma bilincinin yaygınlaşması için çok önemli. Beton yapılardan önce Malatya’da kerpicin taşa göre daha yaygın bir kullanımı olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, bundan birkaç ay önce Malatya Valiliği bünyesinde kurulan ve kısa bir sürede önemli projelere imza atan Malatya KUDEB (Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu), Balaban ve Erenli’deki kerpiç yapıları gündemine almaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Valilik tarafından Malatya’ya davet edilen İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Işık, KUDEB çalışanlarını ve diğer ilgilileri kerpiç konusunda bilgilendirdi. Kerpiç konusundaki uzmanlığı ile uluslar arası bir üne sahip olan Doç. Dr. Bilge Işık, kerpiç, kerpicin yapımı, kullanılan katkı malzemeleri, kerpiç yapılar ve bunların korunması konularında bilgi ve tecrübelerini Malatyalılarla paylaştı.

Doç. Dr. Bilge Işık, kerpiç evleriyle dikkat çeken Erenli Beldesi’nde de KUDEB Başkanı Levent İskenderoğlu, ÇEKÜL Vakfı Malatya Temsilcisi Bekir Sözen ve öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Cafer Mum ile birlikte birtakım incelemelerde bulundu. Erenli’deki kerpiç yapıların korunmasının önemine vurgu yapan Işık, buradaki 343 yıllık Bahri Camii (es-Seyyid Molla Ali Cami-i Şerifi)’ni de inceledi. Doç. Dr. Bilge Işık, kerpicin dayanıklı olmadığını iddia edenlere karşı 343 yıllık bu yapının bugün hâlâ ayakta olmasının önemli bir cevap teşkil ettiğini belirtti.

343 Yıllık Tarihî Bahri Camii’nde KUDEB Toplantısı

Tescilinin ardından restore edilmesine karar verilen Bahri Camii, çok geçmeden, 23 Eylül 2010 Perşembe günü bu defa çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. KUDEB çalışanları, Erenli’deki Bahri Camii’nin restore edilmesi ve aynı beldedeki kerpiç evlerin korunması ile ilgili inceleme ve değerlendirmelerde bulunmak üzere 25 yıldır kullanılmayan camiin harim bölümünde bir toplantı gerçekleştirdiler. KUDEB Başkanı Levent İskenderoğlu’nun yönettiği toplantıya, KUDEB çalışanlarının yanı sıra Erenli Belediye Başkanı İrfan Varol ve Yrd. Doç. Dr. Cafer Mum da katıldı. Toplantı öncesinde Beldedeki kerpiç evler gezildi, fotoğraflar çekildi, notlar alındı. Toplantı, Yrd. Doç. Dr. Cafer Mum’un açılış konuşmasıyla başladı. Mum, Erenli Beldesi’nin ve buradaki es-Seyyid Molla Ali Cami-i Şerifi’nin tarihçesi hakkında kısa bir konuşma yaptı. Daha sonra KUDEB Başkanı Levent İskenderoğlu ve beraberindeki KUDEB heyeti gündemlerindeki konuları müzakere ederek, bundan sonra yapılacaklarla ilgili planlamalarda bulundular.
İskenderoğlu, toplantıyı niçin böyle bir mekânda yaptıkları konusuna dikkat çekerek, “Masa başında çalışma her zaman arzulanan neticeleri doğurmuyor. Hele kerpiç yapılar ve bunların restore edilmesi gibi bir konuda çalışma yapıyorsanız, masa başından kalkıp mutlaka sahaya inmek, o mekânları görmek, daha yakından incelemek zorundasınız. Yapılar yaşar, nefes alır, konuşur. Biz de onunla beraber nefes alıp onunla beraber konuşmak ve isabetli kararlar alabilmek için toplantıyı burada yaptık. Herhangi bir işte başarıyı yakalamanın en kestirme yolunun o işle bütünleşmek olduğuna inanıyorum. Bizler bugün burada yaptığımız işle bütünleşmiş, hemhâl olmuş durumdayız. Üzerinde konuştuğumuz işin şu an tam da içindeyiz, biz restore etmeyi planladığımız bir mekânın havasını soluyoruz doğrudan.” değerlendirmesinde bulundu. Cafer Mum ise, İslâm tasavvufunda bilginin ilme’l-yakîn, ayne’l-yakîn ve hakke’l-yakîn olarak aşamalandırıldığını ve bunun “bilmek-bulmak-olmak” olarak Türkçeleştirildiğine atıfta bulunarak, “Bizler şu anda bilginin en ileri aşaması olan ayne’l-yakîni, yani olma’yı yaşıyoruz. Çünkü konuştuğumuz yapılar hakkındaki teorik bilgileri burada bizzat gözledikten sonra şimdi de o yapılardan biri içinde toplantı yapıyoruz. Buranın doğal ışığını, havasını, nemini doğrudan tecrübe ediyoruz. Toplantının başarısı artık kaçınılmaz olmuştur. Toplantıyı burada yapmak, zekice bir buluş. Levent Bey’e teşekkür borçluyuz.” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 117
Bu Ay : 6097
Toplam : 6097

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom