Üst Katı Karayolu Projesi Tamamlandı

29 Ağustos 2002 yılında 13 kişinin ölümü ile sonuçlanan feribot kazasından bu yana, verilen mücadele 8 yıl sonra demiryolu üzerine karayolu projesine dönüşüyor.

Üst Katı Karayolu Projesi Tamamlandı Bölge

 Malatya ile Elazığ arasındaki Karakaya Baraj Gölü üzerine kurulu Türkiye'nin en uzun tren yolu demir köprüsünün üst katının karayolu köprüsü yapılması ile ilgili proje çalışması tamamlandı. Projeyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'da takip ediyor.

Karakaya Baraj Gölü üzerindeki 2 bin 30 metre uzunluğundaki Fırat Demiryolu Köprüsünün yeni yapılandırılması kapsamında alt kattan trenin geçmesi, üst kattan ise karayolu araçlarının geçmesi ile ilgili projeyi yüklenen RUA Mühendislik Şirketi tarafından projenin son durumu ile ilgili olarak bilgilendirme yapıldı.

Vali Ulvi Saran, Battalgazi Kaymakamı Abdulmuttalip Aksoy, TCDD Yol Yapı Dairesi Başkanı Ferhat Demirtaş, TCDD Bölge Müdürü, Karayolları Bölge Müdürü Yasin Altunyuva, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sami Er, Battalgazi Belediye Başkanı Selahatin Gürkan, İnşaat Mühendisleri Odası temsilcileri katıldılar.

Toplantını açılışında konuşan Vali Saran, "Fırat Demiryolu köprüsünü üzerine karayolu yapılması ile İlgili çalışma sonlandırıldı. 1985 yılından buyana hizmet veren ve TCDD'nin Türkiye deki en büyük köprüsü olan Fırat Demiryolu Köprüsü önemli bir geçiş güzergahında bulunuyor. Malatya ile Elazığ arasında çok ciddi sosyal ve ekonomik ilişkiler bulunuyor. Baskil'de yetiştirilmekte olan kayısı ve sebze ile meyveler Malatya'da pazarlanıyor. Köprünün olduğu noktada yeni bir köprü yapılmak büyük bir ekonomik yük getiriyor.Ancak biz mevcut demiryolu köprünü üzerin ekleme yaparak karayolu ulaşımını da sağlayacağız.

Köprü projelendirildi. Projenin Devlet Planlama Teşkilatı tarafından 2011 Yılı Yatırım Programına alınması ile ilgili çalışmalar sürüyor. Büyük bir ihtimalle 2011 yılı yatırım projesine alınacak" dedi.
Proje hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da bilgi verildiğini anlatan Saran, "Türkiye'de bir ilk meydana gelecek. Bir kere ilk kez iki katlı bir köprüye sahip olacağız. İkincisi Türkiye'nin en uzun karayolu köprü geçişi sağlanmış olacak" şeklinde bilgi verdi.

Toplantıda RUA Mühendislik Genel Müdürü Barbaros Sarıcı, mevcut köprünün son deprem standartlarına göre yeniden yapılandırılacağını belirterek, aynı zamanda köprünün çalışmalarda depreme karşı güçlendirilmiş olacağını söyledi.

Köprü üzerinde uygulanacak olan projenin yıllardır ABD'de yapıldığını anlatan Sarıcı, aynı anda tren ve üst kattaki 2 şeridin kullanılabileceğini ve Avrupa Köprü Şartnamesine göre de projelendirilmenin yapıldığını kaydetti.

Projede yer alan ABD'li köprü uzmanı Nick Maianos ile Alp Caner'de katılımcılara proje hakkında bilgi verdi.

Bu arada, projenin inşaat kısmını ihale edilmesi durumunda en fazla 1 yıl içerisinde tamamlanarak hizmete gireceği kaydedildi.

Feribot kazası hiç unutulmadı:

Malatya’da Karakaya Baraj Gölü’nde 29 Ağustos 2002 tarihinde meydana gelen feribot faciasında hayatlarını kaybeden 13 kişi için o günden beri anma etkinlikleri düzenlenerek, başka acılar yaşanmasın diye mücadele verildi.

29 Ağustos 2002 tarihinde meydana gelen feribot faciasında Sevim Gülgen, Hakkı Gülgen, Yeter Gülgen, Haşim Gülgen, Sevim Ergin, Necla Ergin, Zühre Ertem, Makbule Tay, Sıtkı Güzel, Mehmet Güzel, Mehmet Ali Demir, Kasım Gülgen ve Mehmet Berk hayatını kaybetmişti. Mehmet Berk ile Kasım Gülgen’in cesetlerine ulaşılamamıştı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 2
Bugün : 711
Bu Ay : 8770
Toplam : 8770

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom