72 Yaşındaki Dedenin Halay Sevgisi

Malatya'da 72 yaşındaki İbrahim Aslan, ilerleyen yaşına rağmen, halay başı çekerek, karşısında kendi ayağına ayak uyduracak davulcu tanımıyor.

72 Yaşındaki Dedenin Halay Sevgisi Malatya Haber

Yıllarca kamyon şoförlüğü yaptıktan sonra emekliye ayrılan 8 çocuk babası İbrahim Aslan, Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte halay başına geçerek, unutulmaya yüz tutmuş Ağırlama ve Üçleme adlı oyunları oynadı. Kendi deyimi ile bir oyunda 7 oyun çıkartma kabiliyetine sahip olan İbrahim Aslan, 10 yaşından beri halay çektiğini söyledi.

Halay çekmeyi düğünlerde büyüklerine bakarak öğrendiğini belirten Aslan, "Türkiye'deki her türlü oyunu oynarım. Davulun ve zurnanın kaydı ile oynarım. Yalnız, her bir oyunda belki 7 türlü oyun çıkartırım, ama kaydasın da çıkmadan oynarım. Oyun yorucudur. Merak olunca hissedilmiyor. Ben merak ettiğim için yorulmuyorum" dedi.

Kendisinde kalp ve tansiyon rahatsızlığı olmadığını belirten İbrahim Aslan, "Kalp rahatsızlığı olan bir insan bu oyunu oynayamaz. Çünkü kalp durur. Bu oyuna dayanamaz. Tansiyonu olan bir insan bu oyunu oynayamaz. Çünkü yorucudur" şeklinde de uyarıda bulundu.

Sadece kendisini bilen ve tanıyan davulcuların kendisine uyabildiğini söyleyen İbrahim Aslan, "Ben oyuna girince diğer davulcular çekilir, benim davulcum gelir. Ötekileri benim oyunuma gelemezler. Hiçbir oyuncunu davulcunun elinden tokmağı alıp da vurduğunu gördünüz mü? Yapamazlar, hiçbir oyuncu yapamaz. Hiç kimse yapamaz" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 618
Bu Ay : 1136
Toplam : 1136

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom