Afşin-Elbistan Enerji İhtisas Sahası Olmalı

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış, Afşin-Elbistan Termik Santrali havzasında 4.5 milyar ton kömür rezervi bulunduğunu belirterek, "Bunun işlenmesi için daha çok santrale ihtiyaç var" dedi.

Afşin-Elbistan Enerji İhtisas Sahası Olmalı Bölge

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış, Afşin-Elbistan Termik Santrali havzasında 4.5 milyar ton kömür rezervi bulunduğunu belirterek, "Bunun işlenmesi için daha çok santrale ihtiyaç var" dedi.

EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, Afşin-Elbistan A ve B Termik Santralleri'nde incelemelerde bulundu. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Alış, Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) izin vermesi halinde daha fazla işçi alımı yapacaklarını söyledi.

Afşin ve Elbistan'ın enerji ihtisas alanı olması gerektiğini söyleyen Alış, buradaki kömürün işlenmesi için daha fazla santrale gerek duyulduğunu kaydetti. Avrupa'nın değişik yerlerinde inceleme yaptıklarını ve çevreye duyarlı santraller için alt yapı hazırladıklarını belirten Alış şunları söyledi:

"Afşin-Elbistan Termik Santrali havzasında 4.5 milyar ton kömür rezervimiz yerin altında duruyor. Bu zenginlikten her halükarda Türkiye'nin faydalanması lazım. Tabii Türkiye faydalanırken, çevre şartlarını da göz ardı etmeden faydalanabileceği en uygun santralleri yapmak için uğraşıyor.

Öncelikli olarak burayı enerji ihtisas bölgesi ilan ederek, belki kanunlarda bazı değişiklikler yapılır, burada yaşayanların mağduriyetini önleyici tedbirler alarak santraller yapmayı düşünüyoruz.

Burada 4.5 milyar ton gibi bir rezervimiz var. Şuanda 84 yılından beri kullandığımız kömür 304 milyon ton. Yani bunun daha 15 katı kadar kömürümüz yerin altında duruyor ve bunu kullanmak zorundayız. Türkiye her yıl yüzde 8 artan enerji talebi ile karşı karşıya. Yani bugün kullanmazsak 5 sene veya 10 sene sonra bu kömürü kullanacağız. Biz istiyoruz ki hem burada yaşayanlar mağdur olmasın, hem de Türkiye'nin ihtiyacı olan santralleri yapalım."

Santrallerde daha fazla işçi istihdam etmeyi istediklerini belirten Alış, ancak mevcut düzenlemeler ile emekli olan işçi sayısının yüzde 10'u kadar alım yapılabildiğini vurguladı. Alış, "Bu durumda biz işçi alımında istediğimiz gibi rahat hareket edemiyoruz ama 143 işçi ile yapılır mı, yapılmaz mı elbette tartışılır. Bizde burada çalışan sayısını daha fazla artırmak istiyoruz. Ancak, hazinenin öngördüğünden daha fazla elaman alma imkanımız yok. Ama biz bunu en uygun şekilde almaya çalışıyoruz.

Sonuçta 143 kişinin az olduğuna bende katılıyorum. Ama diğer tarafta da 'bundan daha fazla eleman alamazsın' diyen hazine ve DPT var. Şimdilik bu 143 kişiyi alalım, sonraki süreçte bir 143 kişi daha alırız inşallah" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 265
Bu Ay : 1000
Toplam : 1000

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom