Malatya Tanıtım Günleri Başladı

Bülent Arınç, ''Nüfusuyla, ekonomisiyle, Malatya bölgenin lokomotifidir. Yalnızca bölgenin değil, tüm Türkiyemizin ekonomisine büyük katkıları vardır. Bu özellikle Malatya büyükşehir olmayı çoktan hak ediyor'' dedi.

Malatya Tanıtım Günleri Başladı Malatya Haber

 Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Malatya Tanıtım Günleri'' etkinliğinin açılışında yaptığı konuşmada, Malatya'nın Türkiye için önemli bir kent olduğunu ifade etti. Arınç, ''Nüfusuyla, ekonomisiyle, Malatya bölgenin lokomotifidir. Yalnızca bölgenin değil, tüm Türkiyemizin ekonomisine büyük katkıları vardır. Bu özellikle Malatya büyükşehir olmayı çoktan hak ediyor'' dedi.

Arınç, Malatya denince aklına ilk gelen isimlerin başında Battal Gazi ve Hüseyin Gazi olduğunu, onların döneminde Malatya'nın Bizans'a karşı en büyük direniş noktası haline geldiğini ifade etti. ''Malatya denince aklıma huzur ve barış gelir'' diyen Arınç, bütün düşüncelerin birbirleriyle kavgasız gürültüsüz yaşadığını, çarşılarında, pazarlarında, sokaklarında kardeşlik ikliminin görüldüğünü belirtti. Arınç, ''Malatya, sağı, solu, liberal, muhafazakar, hatta marjinal her türlü düşüncenin canlı olarak
yaşadığı bir şehirdir. Başka şehirlerde üniversitelerde bile konuşulmaya cesaret edilemeyen fikir ve düşünceler, bakarsınız Malatya'da bir cami altında, bir küçük kahvede, bir dondurmacıda çok rahat ve aleni olarak tartışılır. İnsanlar düşüncelerini gürül gürül birbirine aktarır. Hararetli sohbetler sokaklardan bile duyulur ama kavga olmaz'' diye konuştu.

''Somuncu Baba'' olarak bilinen Şayh Hamid-i Veli, Osman Hulusi Efendi gibi büyük kişiliklerin manevi açıdan doğruluğu, güzelliği Malatya insanının karakterine adeta nakşettiklerini ifade eden Arınç, ''inançlı temiz esnaflarının, dünyanın her yerinde, özgürlük anıtının önünde bile mal satabileceğini, iş yapabileceğini'' söyledi. Altın sarısı her derde deva kayısısı, dutu, pestilini unutmamak gerektiğini de belirten Arınç, Malatya'nın çok zengin bir mutfak ve lezzetli yemeklere sahip olduğunu dile getirdi. Arınç, ''Malatya sanatçı cennetidir. Tüm Türkiye'nin tanıdığı sayısız sanatçılar yetiştirmiştir. Kemal Sunal'ı unutmak mümkün mü? Geçmişte olduğu gibi gelecekte de popülaritesini sürdüreceğine inandığım, hafızamızda güzel yerler etmiş, yüzümüzü güldüren, hepimizin yüreklerinin kahramanı, İnek Şabanıyla, Tosun Paşasıyla, Davarosuyla Kemal abisini anmadan geçebilir mi insan. Malatya denince akla cesur siyaset adamları gelir. Doğruluğuyla, dürüstlüğüyle anılan, Malatya'nın sevdiği, benim de gençliğimde çok büyük muhabbetle kendisini bugün de andığımız cesur Hamidosu gelir. Bunu nasıl unutabiliriz. Malatya demek rahmetli Turgut Özal demektir. Türkiye'ye adeta çağ atlatan, vizyonunu yeniden düzenleyen, bugün dünya siyasetinde söz sahibi olan güçlü Türkiye'nin en önemli siyaset adamlarından birisidir. Onun Malatya sevdasını benden daha iyi bilirsiniz. Kendisini rahmetle anıyoruz'' dedi.

Arınç'ın konuşması sırasında bir vatandaşın kürsüye doğru İsmet İnönü'nün de Malatyalı olduğunu söylemesi üzerine Arınç, ''Ne güzel. Çok teşekkür ediyorum onu da rahmetle anıyoruz. Türkiye'nin değerli bir büyüğü. İşte Malatya böyledir. Unuttu mu hatırlatırlar adama. Aferin be ağzına sağlık. Sen hatırlatmasan açıkgöz gazeteciler kim bilir ne diyecekti? 'Herkesi saydı İsmet Paşayı unuttu' diye. Saymakla bitmiyor, bazılarını unutmamak da mümkün değil, dolayısıyla unuttuklarımız için özür diliyoruz'' şeklinde konuştu.AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz de Malatya'nın sadece ekonomisiyle değil, tarihi, yetiştirdiği insanlarıyla devletine her zaman bir şeyler katmış bir il olduğunu belirterek, etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti.

Malatya Valisi Ulvi Saran, Malatya'nın Türkiye'nin sosyal ve ekonomik hayatında üstlendiği rolün herkes tarafından bilindiğini söyledi. Bugün Malatya tanıtımı için yapılacak çalışmaların ilk ayağının gerçekleştirildiğini anlatan Saran, Malatya'yı tüm yönleri, değer ve birikimiyle tüm vatandaşlara tanıtmayı amaçladıklarını belirtti.

Konuşmaların ardından Arınç ve beraberindekiler stantları dolaşarak katılımcılarla sohbet etti. Bir süre halk oyunları ekibini de izleyen Arınç'a, çeşitli hediyeler sunuldu. Etkinliğe, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık, Ömer Faruk Öz ve Mehmet Şahin ile Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve çok sayıda davetli de katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 367
Bu Ay : 3011
Toplam : 3011

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom