Ali Yalçın'ın Avukatından Açıklama

Malatya Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doktor Ali Yalçın hakkında basında yer alan haberler üzerine avukatı bir basın açıklaması yaptı.

Ali Yalçın'ın Avukatından Açıklama Malatya Haber

Ali Yalçın'ın avukatı Umut Yalçın'ın basın açıklaması şöyle:

"Müvekkilim Dr. Ali YALÇIN hakkında dün itibarı ile basına yansıyan dava ile ilgili olarak kamuoyu bilgilendirilmek zaruretinde kalınmıştır.

Davaya konu ihale açık ihale olup 5 adet katılımcının iştiraki ile yapılan bir ihaledir. Teklifleri en düşük rakamdan büyüğe doğru sıraladığımızda;

1. firma ; 5.016.044,20 TL

fiyat teklif etmiş olup şikayetçi olan firma ise 3. yüksek teklifi veren firmadır.

Şikayeti yapan firma ; 5.665.044,40 TL

Fiyat teklif etmiştir.

İş bu fiyatlardan da görülmekte olduğu üzere ihaleyi alan firma ile şikayeti yapan firma arasında 649.000,20 TL fiyat farkı mevcuttur.

İş bu ihalenin akabinde komisyon toplanmış ve ihalenin ilandaki şartları gereği en düşük teklif veren firmaya ihale edilmesi karara bağlamış ve 01.02.2010 tarihinde saat 10.00 da kararı yazılı hale getirerek Başhekimlik makamına sunmuştur.

Bu aşamadan sonra şikayetçi firma tarafından Başhekimlik makamı tarafından dosya onaylanmadan müvekkilimin isminin dahi geçmediği bir dilekçe ile sırf ihale sürecini durdurmak ve ihaleyi iptal ettirmek amacı ile Başhekimlik Makamına başvurulmuş ve bu dilekçe ihalenin iptaline gerekçe olmuştur.

02.02.2010 tarih 1066 sayı numarası ile kayda giren başvuru içeriğinde firma yetkilisinin tek tek isim vererek şikayetçi olduğu şahısların arasında MÜVEKKİLİMİN HİÇBİR ŞEKİL VE SURETTE İSMİ GEÇMEMEKTEDİR.

Komisyon tarafından en düşük fiyat teklif eden firmaya işin ihale edilmesi yasa gereği olup aynı zamanda devletin imkanlarının da peşkeş çekilmesine engel olma amacı taşımaktadır. Kaldı ki iddiaların aksine ilana çıkan ihale ilanında 5. maddede ihalenin en düşük teklifi yapan firmaya verileceği bariz bir şekilde belirtilmiştir. Bu aşamada hali hazırda en düşük teklifi veren firma dururken ihalenin 3. firmaya verilmesine hukuken de imkan bulunmamaktadır.

Kaldı ki şikayetçi firma teklifi en düşük verenden 649.000,20 TL fazla verdiği gibi evrak bazında da ihale dosyası ile teslim ettiği evrak ihale gereğince istenen bilgileri karşılamadığından ihale dışı bırakılmıştır.

Her ne kadar sunduğu dosya ilk incelemesinde belgelerin içerdiği rakamsal değerler üzerinden bir belgenin varlığı şeklen var olarak komisyonca işaretlenmiş ise de ayrıntılı incelemede sunduğu belgenin ihalenin mali yeterliliği açısından gerekli bilgileri içermediği tespit edildiğinden firma ihale dışı bıraktırılmıştır.

Başhekimliğe yapılan şikayet üzerine Başhekimlik Makamınca yine müvekkilimin adının hiçbir şekilde geçmediği 04.02.2010 tarih 1800 sayılı bir kısım şahıslar adına soruşturmacı tayin edilmesini talep eden yazı ile idari soruşturma süreci başlatılmıştır.

Tüm bu aşamaların hiç birisinde yani ihalenin iptaline gerekçe gösterilen şikayetçi firmanın dilekçesinde ve idari soruşturma talebinde müvekkilimin ismi geçmezken sonraki aşamalarda müvekkilimin isminin birileri tarafından dikte ettirilerek işin içine çekilmeye çalışıldığını düşünmekteyiz.

Zira müvekkilim nasıl olduğu anlaşılamayacak bir biçimde ilk başvuru dilekçesinden farklı bir içeriğe sahip dilekçe ile sürece sonradan dahil edilmiştir.

Söz konusu şikayetçi firma ihale öncesinde Devlet hastanesinde yemek hizmeti veren firma olduğundan ihalenin bu şekilde iptal edilmesi ve ihale sürecin de sürüncemede kalması sebebi ile açık ihale yapılmaksızın 10 aydır yemek hizmeti sunarak Devlet hastanesinden hizmet bedelini tahsil etmeye devam etmektedir.

Halen rekabeti sağlayacak açık bir ihale 10 aydır yapılabilmiş değildir. Doğrudan temin,pazarlık ve davet yöntemleri ile 10 aylık bir süreç devam etmiştir.

Bununla beraber basına yansıyan ve İl Sağlık Müdürü Hacı Bayram ZENGİN’e atfedilen açıklamalardaki bilgilerin içeriği tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır. Bu olaylarla alakalı olarak müvekkilim ile ilgili hiçbir idari soruşturma bugüne kadar başlatılmamıştır. Yine müvekkilim herhangi bir idari soruşturmaya dayanarak Satın Alma Komisyon Başkanlığından el çektirilmiş değildir.

Yaklaşık 3 yıldır satın alma birim sorumlusu olan müvekkilim normal hastane görev dağılımları gereği başka birimlerin sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

Sağlık İl Müdürü’ne atfedilen açıklamaların bu anlamda revize edilmeye ihtiyaç duyduğunu düşünmekteyiz.

Ayrıca bu süreç müvekkilimin Malatya Devlet hastanesindeki memuriyet görevi ile alakalı bir süreç olup müvekkilimin memuriyet dışındaki görev ve konumları ile olayın yansıtılması tamamen karalama kampanyasından ibarettir.

Müvekkilimin fahri gönüllüsü ve İl Başkanı olduğu Kızılay Kurumunu alakadar eden ortada bir mesele olmamasına rağmen bu süreç kullanılarak Kızılay’ın isminin basında bu şekilde yansıması üzücü olup bilhassa sayın basının yargıya intikal eden bu olayda müvekkilimin aleyhine haber yapılmasından çıkar sağlamaya çalışacak bir kısım kişilerin art niyetli tavırlarına imkan sağlamaması için dikkat etmeleri ve yargının vereceği kararı beklemeleri saygılarımızla arz olunur."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 723
Bu Ay : 8782
Toplam : 8782

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom