Afganlara Doktorluk Eğitimi

Afganistan İslam Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile Malatya İnönü Üniversitesi arasında Afgan doktorlarının Malatya'da yetiştirilmesi amacıyla protokol imzalandı.

Afganlara Doktorluk Eğitimi Malatya Yaşam-Sağlık

 İnönü Üniversitesi Senato Salonu'nda Afganistan Türkiye Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Humayun Kangar ile Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik arasında imzalanan protokol, Afganistan İslam Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'nın göndereceği sağlık personellerinin İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde ve İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde eğitilmesi ve yetiştirilmesini amaçlıyor. Afganistan Türkiye Büyükelçiliği Sağlık Ataşesi Dr. Atigullah Ghiasee'de protokole katıldı.

Protokol öncesi bir açıklama yapan Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik "İnönü Üniversitesi olarak bugün her zaman yanında olduğumuz kardeş Afganistan'ın Türkiye Büyükelçiliği Maslahatgüzarını üniversitemizde görmekten mutluluk duyuyoruz. İnönü Üniversitesi olarak Tıp Fakültesi olarak Afganistan kardeşlerimize sağlık eğitimi vermek için protokol imzalayacağız. Kardeş bir ülkenin hekimlerini Turgut Özal tıp Merkezi'nde eğitmek bizim için son derece kıvanç vericidir. Bir kardeş ülkenin yapması gereken asgari görevler olarak addediyoruz" dedi.

Prof. Dr. Çelik, "Türk milleti olarak kurtuluş savaşı günlerinde Afgan kardeşlerimizin bize vermiş olduğu destekleri unutmadık. Bugün onların en çok ihtiyaç duyduğu konularda Türk Hükümeti olarak onlara destek vermek bir kardeşlik ve insanlık borcudur. Onlarca Afgan doktorun bizde eğitim alması için protokolü şevkle imzalıyoruz" diye konuştu.

Afganistan Türkiye Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Humayun Kangar ise konuşmasında, "Çok mutluyum, Onur duyuyorum, Malatya'ya ve İnönü Üniversitesinde olmaktan mutluyum. Böyle güzel bir şehri görmekten dolayı teşekkür ediyorum. Bundan sonra sık sık Malatya'ya geleceğiz. Türk milleti ve Afgan milleti iki ruh ve bir bedendir. İki millet arasındaki ilişkiler çok eskiden beri başlamıştır. Afganistan'da kahraman Türk milletinin askerleri Afganistan sokaklarında Afgan insanlarının güvenliğini sağlamaktadır.

Türkiye'de bin 700 öğrencimiz Türkiye'deki değişik üniversite ve değişik bölümlerde eğitim alıyor. Sadece tıbbi değil, asker ve polisimizde Türkiye'de eğitim alıyor. Gün geçtikçe Türkiye'deki Afgan öğrenci ve doktorlarımız artıyor. Yetişmiş insanlarımız Türkiye'de eğitim arıyor. Hükümetim ve halkım adına Türkiye Hükümeti ve Malatya İnönü Üniversitesi'ne teşekkür ediyorum. Yaşasın bu bizim birlik ve dostluğumuz" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından protokol imzalandı.

Afganistan Türkiye Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Humayun Kangar, Afganistan'ın yöresel giysisini Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik'e hediye etti.

Bu arada protokoldeki eğitim konuları şu şekilde;

"Ağız, Diş, Çene Hastalıkları, Anestesi ve Reanimasyon, Acil tıp, Aile Hekimliği, Nefroloji, Diyaliz, Hematoloji, Erişkin Hematolojisi, Pediatrik Hemolojisi, Çocuk Hemolojisi, Pediatrik Nefroloji, Pediatrik Endokrinoloji, Pediatrik Nöroloji, Nefrostomi ve Ürolojik Kanserler, Taşkırma, Göğüs Cerrahisi, Göğüs Hastalıkları, Genel cerrahi, Endoskopi, Anjiyografi, Girişimsel Radyoloji, Ekokardiyografi, Plastik Cerrahi, Mikro Cerrahi, Laparoskopik Cerrahi, Katarakt ve Glokom, Yoğun Bakım, Artroskropi, Protez Diz ve Kalça Ameliyatları, Aile Planlaması, Jinekoloji ve Obstetik, Radyoloji, Elektroensefalografi ve Elektromiyografi, Psikiyatrik Hastalara yaklaşım, Onkoloji, Nükleer Tıp, Radyasyon Onkolojisi, Endokrinoloji, Diyabet ve Diyabetik Hastaya yaklaşım eğitimleri.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 213
Bu Ay : 213
Toplam : 213

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom