Şahnahan Atık Su Davasını Kazandı

Malatya 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, organizenin atık suyunun Şahnahan kanalına verilmemesi için tedbir kararı verdi.

Şahnahan Atık Su Davasını Kazandı Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya'da mahkeme, çevreye normalin üzerinde çevre kirliliği verdiği gerekçesiyle Malatya Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisi sularının arıtmanın kendi kanalı dışına verilmemesi için tedbir kararı verdi.

Malatya'nın Şahnahan kasabasında yaşayan bir grup vatandaşın, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki atıkların yaşadıkları bölgeye akıtılması nedeniyle mağdur olduklarını iddia ederek, geçtiğimiz 5 Nisan 2010 günü Av. Fikret Bekiroğlu ile birlikte Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmaları üzerine Malatya 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde dava açılmıştı.

BİLİRKİŞİ RAPORUNDA "LİMİT SINIRLARI AŞILMIŞ" TESPİTİ

Malatya 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin Organize Sanayi Bölgesi atık suyu ile ilgili olarak hazırlattığı Bilirkişi Raporu'nda "Yapılan incelemeler neticesinde organize sanayi atık suyunun Şahnahan Sulama Kanalına verildiği, suyun koyu gri renginde olup etrafa çok kötü pis kokular yaydığı tespit edilmiştir. Organize Sanayi atık suyundan su numunesi alınarak İnönü Üniversitesi Bilimsel ve Teknoloji Araştırma laboratuarına gönderilerek suyun analizi yaptırılmıştır.

Analiz sonucuna göre, bakılan parametreler müsaade edilebilir sınırların üzerinde çıkmıştır. Limit üstü ağır metaller, belediyelerin katı atıklarında, kanalizasyon çamurlarında, baskın ve sel sürüklerinde, endüstri yan ürünlerinde, deniz kıyısı alanlarında görülür. Kırmızı grup metaller (Kadminyum, civa ve kurşun) en tehlikeli olup bunları gri metalar (Krom, bakır, nikel ve çinko) ve arsenik, gümüş gibi elementlerin bulunuş miktarları takip eder. Sanayi kuruluşlarının atıkları arıtılmadan alıcı ortamlara deşarj edilmemeli.

İnsan ve çevre üzerindeki etkilerinin minimize edilmesi için uygun bertaraf yöntemi seçilmelidir. Aksi halde bölge halkının sağlığı, çevre ve tarım arazilerinin korunması açısından çok büyük risk içermektedir" denildi.

Aynı Bilirkişi Raporunda, "Bir takım endüstri kuruluşlarının atıkları arıtılmadan akursulara verilecek olursa, bu akarsularda canlıların üremesini olanaksız hale getirebilir. Kimi zaman bu atıkların toprağa gömülmeleri, yağmur suları ve sızıntılarla yeraltı sularının kirlenmesine yol açabilir. Çünkü bu atıkların bir kısmı toksit bileşikler, çözücüler ve tuzları içerebilir. Atık su alıcı ortamda oksijen talebi yaratır. Alıcı ortamda yeterli oksijenin olmaması halinde septik şartlar dolayısıyla koku oluşur" ifadelerine yer verildi.

AĞIR METALLER TESPİT EDİLDİ

Raporda, bakır, kurşun, civanın insan sağlığına verdiği zararların boyutları da anlatılarak, bu 3 maddenin insan sağlığına önemli ölçüde zarar verdiği anlatılarak, "Çeşitli yollarla su kaynaklarına ulaşan ağır metalar, suda yaşayan tüm canlı organizmalarla zamanla önemli ölçüde birikim gösterirler. İnsanların bu tür ortamlarda yetişen su ürünleri ile beslenmeleri, vücuda alınan ağır metallerin cinsi ve miktarına bağlı olarak önemli sağlık sorunları ile karşılaşmalarına neden olmaktadır" şeklinde uyarıda bulunuldu.

ATIK SUYA TEDBİR KARARI

Malatya 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, organizenin atık suyunun Şahnahan kanalına verilmemesi için tedbir kararı verdi. Karara göre, artık atık sular Şahnahan sulama kanalına verildiği takdirde, yetkililere cezai işlem yapılacak. Av. Fikret Bekiroğlu, mahkemenin vermiş olduğu kararın uygulanıp uygulanmadığı konusunu sürekli takip edeceklerini belirterek, atık sulardan dolayı bölgeye verilmiş olan zararın bundan sonra artık verilemeyeceğini söyledi.

Öte yandan, Malatya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki mevcut arıtma tesisinin yetersiz kalması nedeniyle, 2. Organize Sanayi Bölgesi için projelendirilen arıtma tesisinin ihalesi 30 Eylül 2010 Çarşamba günü (Yarın) yapılacak. 

Burhan Karaduman-İHA

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 522
Bu Ay : 8581
Toplam : 8581

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom