Afşin'de Eshab-ı Kehf Günleri

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde düzenlenen Eshab-ı Kehf Kültür Etkinlikleri başladı.

Afşin'de Eshab-ı Kehf Günleri Bölge

Afşin Belediyesi'nin 100. kuruluş yıldönümü ile birleşen festival, Dedebaba türbesi önünde düzenlenen törenle başladı. 8 gün sürecek festivalin açılışı dualar, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve mehteran gösterileriyle yapılırken, ilçe halkının da büyük ilgi gösterdiği görüldü. Törende geçmişte Belediye Başkanlığı yapan ve vefat eden kişiler de rahmetle anılarak isimleri tek tek hatırlatıldı. Törenin açılışında konuşan Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, ilçenin tarihi bir yerleşim yeri olduğunu ve 6 bin yıldır insanların burayı yurt edindiğini söyledi. Aydoğan, "6 bin yıldır bu şehirde insanlar yaşadı, bugüne iz bıraktı. Bizde bugünden geleceğe izler bırakıyoruz. Bu güzel şehri bize yurt yapan büyük kumandan Alparslan'ın ve şehrimize ad vermiş Afşinbey ruhaniyeti, inanıyorum ki şu an bizimle beraberdir. Vatan için, din için, Malazgirt'ten bugüne kadar canlarını veren şehitlerimizin, isimsiz kahramanlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

İlçede bulunan Eshab-ı Kehf külliyesinin de kendilerine kimlik ve kişilik oluşturduğunu söyleyen Başkan Aydoğan, "Belki de bu yüzden onlar gibi biraz dik başlıyız. İşte bu yüzden Yemliha'nın yürüyüşünü yaşatıyoruz. İşte bu yüzden onların isimlerini yaşatıyoruz. Etkinliklerimizde bugünden sonra onların isimlerini sık sık anacağız. Şehrimizin tarihine değer katan her esere, her isime hak ettiği önemi vereceğiz. Onların yaptıklarını ve anılarını Afşin yaşadıkça yaşatacağız. Afşinimizi yaşanabilir bir yer, örnek bir ilçe ve sosyal yapısıyla hiçbir eksiği bulunmayan bir şehir yapacağız. Tüm bunları yaparken belki çok haberdar olamıyorsunuz. Ancak çok kısa bir süre sonra bu büyük değişimi hep birlikte göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, mehteran eşliğinde Eshab-ı Kehf'e doğru Yemliha Yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşün sonunda Eshab-ı Kehf'e ulaşan katılımcılara Kefeştatayyuş (Çoban) pilavı ikram edildi. Etkinliğin ilk günü, tasavvuf ve ilahi konserlerinin yanı sıra sema gösterileri ile son buldu.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 705
Bu Ay : 8764
Toplam : 8764

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom