Muş'ta 'Geleneksel At Yarışları'

Muş Tarım İl Müdürlüğü tarafından 4 ayrı kategoride düzenlenen 'Geleneksel At Yarışları' büyük çekişme içinde geçti. Toplam 6 bin 155 TL para ödülü alan Sait Sekin, 32 yıldır bu işi yaptığını söyledi.

Muş'ta 'Geleneksel At Yarışları' Malatya Spor

Muş Tarım İl Müdürlüğü tarafından 4 ayrı kategoride düzenlenen 'Geleneksel At Yarışları' büyük çekişme içinde geçti.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği yarışlar sırasında seyircilerin arasında dalan bir at ise korku dolu anlar yaşattı.Hasköy ilçesinde her yıl geleneksel olarak yapılan mahalli at yarışlarında birinci olmak ve ödülleri almak isteyen jokeyler kıyasıya yarıştı. Yarışları; Vali Erdoğan Bektaş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Selim Kahveci, Hasköy Kaymakamı Mehmet Özer, Korkut Kaymakamı Oğuz Şenlik, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fuat Kömürcü, Hasköy Belediye Başkanı Şefik Taşçı, kamu kurum amirleri ve vatandaşlar izledi.

Yarış öncesi bir konuşma yapan İl Tarım Müdürü Mehmet Yıldız, ata sporunun yaygınlaşması amacı ile düzenledikleri yarışların geleneksel hale geldiğini söyledi.

At yarışlarının vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördüğünü ifade eden Vali Erdoğan Bektaş ise, vatandaşın sevdiği şeyleri kendilerinin de sevdiğini belirtti. At yarışlarının Muş'ta daha yaygın hale getirilmesi için çalışacaklarını vurgulayan Bektaş, "Mahalli at yarışlarının benzerini daha önce diğer ilçelerimizde de yaptık. Bütün yarışmalarımıza yoğun katılımlı gerçekleştirildi.

Vatandaşımızın sevdiği işi biz de seviyoruz ve at yarışlarının gelişmesi adına ilimizde yeni turnuvalar yapılması için emek veriyoruz. Özellikle Malazgirt'te bu işin yoğunlaşmasını istiyoruz. Malazgirt törenlerinin bir parçası olarak at yarışları vesilesiyle Türkiye'nin dikkatini o bölgeye çekmeyi arzu ediyoruz. Bu konuda destek olmak isteyenlerin, projesi olanların önerilerini bekliyoruz. Vatandaşımız madem bu işi seviyor ve madem bir potansiyel var, bunu harekete geçirmeliyiz" diye konuştu.

Dört dalda düzenlenen yarışmalara katılan jokeyler ve atlar izleyicilere heyecanlı anlar yaşatırken, bazı vatandaşlar yarışı izlemek için çevredeki kayaların üstünde çıktı.

AT SEYİRCİLERİN ARASINA DALDI

Bin 800 metre Hasköy Kaymakamlığı Kupası'na katılan bir at, sahibi tarafından dövülünce korku dolu anlar yaşattı. Yarış öncesi iki kez jokeyi sırtından atan at, çıkış kapısında da zapt edilemedi. Yarışmaya çıkış kapısının dışında başlatılmak istenen atı üç kişi zor zapt etti. Startın verilmesiyle coşan at, bir anda seyircilerin arasına daldı. Seyircilerin can havliyle kaçıştığı olayda şans eseri kimse yaralanmazken, bir süre pistin dışında koşan at daha sonra jokeyi tarafından yarıştan çekildi.

2 bin 200 metre Valilik Kupası'nda birinci olan 'Ceyhun' isimli atın sahibi Sait Tekin 2 bin 250 TL, 2 bin metre Garnizon Komutanlığı Kupası'nda birinci olan 'Polatım' isimli atın sahibi Mehmet Narçın 2 bin TL, bin 800 metre Hasköy Kaymakamlığı Kupası'nda birinci olan 'Ateş Kızı' isimli atın sahibi Sait Sekin bin 800 TL kazanırken, bin 800 metre Tarım Müdürlüğü Kupası'nda da 'Müslüm Kızı' isimli at birinci gelerek sahibi Şahismail Yener'e bin 800 TL ödül kazandırdı. 4 kategoride yapılan yarışlarda ikinciliği kazan atların sahipleri 900'er, üçüncülüğü kazanan atların sahipleri ise 800'er TL ile ödüllendirildi.

Düzenlenen yarışmaya 6 atıyla katılan ve 2 birincilik olmak üzere 6 derece elde eden ve toplam 6 bin 155 TL para ödülü alan Sait Sekin, 32 yıldır bu işi yaptığını söyledi. Yıllardır at yarışlarına katıldığını söyleyen Sekin, geçen yıllarda düzenlenen yarışmalarda da bu şekilde başarılı olduğunu ve bu yıl başarısını perçinleştirdiği için de mutlu olduğunu söyledi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 104
Bu Ay : 6188
Toplam : 6188

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom