Bağcılıkta Telli Sistem

Malatya Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, bağcılıkta "Yüksek Telli Terbiye Sistemi", üretimde sağladığı avantajlar nedeniyle yeni kurulan bağların tümü bu şekilde tesis edilmektedir.

Bağcılıkta Telli Sistem Malatya İlçe

Malatya Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, "Yüksek Telli Terbiye Sistemi, üretimde sağladığı avantajlar nedeniyle yeni kurulan bağların tümü bu şekilde tesis edilmektedir" dedi.

Malatya'nın Arapgir ilçesinde yetişen meşhur Köhnü üzümü hakkında bilgi veren Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, "Arapgir ilçemiz ise kendine has Köhnü üzüm çeşidi ile ön plana çıkmıştır. 

Arapgir'de 8 bin 900 dekar bağ alanı bulunmakta ve bu sahada 13 çeşit üzüm yetiştirilmektedir. Bağcılık geçmiş yıllarda geleneksel yöntemlerle yapılmakta iken, 2001 yılından itibaren yapılan çalışmalar ve kurulan örnek bahçelerle Yüksek Telli Terbiye Sistemine geçilmeye başlanmıştır. Mevcut bağ alanlarının bin 200 dekarı Yüksek Telli Terbiye Sistemli olup, üretimde sağladığı avantajlar nedeniyle yeni kurulan bağların tümü bu şekilde tesis edilmektedir. Bağcılık daha çok İlçenin kuzey kısmında yer alan Koru, Düzce, Budak, Onar, Yukarı Yabanlı, Yazılı, Çakırsu, Alıçlı ve Ormansırtı köylerinde 10 köy yapılmaktadır. Ancak diğer köylerde de yaygınlaştırma konusunda İlçe Müdürlüğümüzün çalışmaları devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

"Arapgir'e has üzüm çeşitlerimiz olan Köhnü ve Aşık Beyazı Üzüm çeşitleri piyasada sofralık olarak tüketildiği gibi, yüksek şıra randımanları nedeniyle pestil, ceviz sucuğu ve şaraplık olarak da değerlendirilmektedir. Üretim alanlarının yarıdan fazlasını oluşturan Köhnü Çeşidi, Arapgir Belediyesi ve Tarım Müdürlüğümüzün çalışmaları ile 24 Ağustos 2006 tarihinden itibaren "Arapgir Köhnü Üzümü" adıyla patent alarak tescillenmiştir.

Arapgir'in 2010 yılı üzüm rekolte tahmini 6 bin 500 ton olup, bunun 3 bin 800 tonu Arapgir Köhnü üzümüdür" diyen Akgül, daha sonra şunları söyledi:

"Üretilen üzümün bir kısmı sofralık (3 bin 550 ton) olarak, bir kısmı da pestil, pekmez, kuru üzüm ve ceviz sucuğu (bin 300 ton) olarak Malatya, İstanbul ve İzmir pazarlarında tüketilirken, diğer bir kısmı da şaraplık ( bin 650 ton) olarak değerlendirilmektedir. Yazılı köyünde 2007 yılında faaliyete geçen Şarap tesisi 2009 yılında 170 ton üzüm alımı yaparken, Kavaklıdere, Doluca, Dimes ve Turasan Şarap Fabrikaları da mahallinde alım yapmışlardır. Ayrıca Beyaz Amasya üzüm çeşidi; Nisan-Mayıs aylarına kadar kışlık taze üzüm olarak kilerlerde muhafaza edilebilmektedir.

Malatya Meyvecilik Projesi kapsamında Arapgir'de 61 adet bağ-bahçe tesis edilmiş olup, bunların 14 tanesi bağ tesisidir. Toplam 60 dekarlık alanda flokseraya dayanıklı Amerikan Asma anaçları üzerine aşılı 7 bin 750 adet fidan kullanılarak 15 adet örnek üzüm bağı tesis edilmiştir. Ayrıca hastalık ve zararlılarla mücadelede kullanılan kimyasal ilaçların kontrol altına alınması amacıyla 2009 yılında 2 merkezde (Koru ve Düzce) Erken Uyarı Sistemi kurulmuştur."  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 740
Bu Ay : 1518
Toplam : 1518

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom