Aşılatmamaya 572 TL Ceza

Malatya'da besiciler şap aşılamasına karşı uyarıldı. Aşılama 31 Ekim'e kadar devam edecek.

Aşılatmamaya 572 TL Ceza Malatya Haber

Malatya'da şap aşılamasının 31 Ekim'e kadar devam edeceği belirtilip, yaptırmayan besicilere ise 572 TL ceza kesileceği bildirildi.

Tarım Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Ülkemizde şap hastalığı ile mücadele çalışmaları Bakanlığımız tarafından yürütülmektedir. Hastalıkla mücadelenin en önemli ayağını aşılama faaliyetleri oluşturmaktadır. Şap hastalığına karşı her yıl olduğu gibi bu yıl da ilkbahar ve sonbahar aşılama kampanyası ile büyükbaş hayvanlara iki kez, küçükbaş hayvanlara ise bir kez aşı uygulanmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Aşı yapılmadığı takdirde muhtemel bir şap hastalığında; Süt veriminde yüzde 15, et veriminde yüzde 10 oranında düşüş, Gebe hayvanların yavru atması, Buzağı ve kuzularda yüzde 80'lere varan ölüm vakaları, Canlı hayvan hareketleri ile hayvansal ürün ticaretinin durdurulması, Yüksek miktarda tedavi giderleri, Tedavi edilmediğinde, hayvanlarda ölüm görülür" denilen açıklamada, daha sonra şunlar belirtildi:

"Bu nedenle ilimiz genelinde aşılama programına alınan işletmelerdeki tüm hayvanlar İl ve İlçe Müdürlüklerimiz bünyesinde oluşturulan ekiplerce tek tek aşılanacak ve kayıt sisteminde kayıt altına alınacaktır.

31 Ekim 2010 tarihinde bitecek olan aşılama kampanyası dahilinde hayvanlarına aşı yaptırmaktan imtina eden yetiştiricilere; 3285 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanununun 51. maddesi gereği 572 TL. İdari para cezası uygulanacaktır, ayrıca aşısız hayvanlara sevk raporu düzenlenmeyecek ve hayvancılık teşviklerinden de yaralandırılmayacaktır." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 754
Bu Ay : 7551
Toplam : 7551

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom