12 Eylül Rejimi ve Demokrasi

12 Eylül rejimi hiçbir zaman insanı hayatın odağına koymadı, hep ötekileştirdi. İnsanı hayatın odağına koymayan ülkelerde demokrasi olamaz. Topluma rağmen birtakım güç odakları ve siyasiler gündem oluşturuyor.

12 Eylül Rejimi ve Demokrasi Türkiye-Dünya

Gazeteci-Yazar Mehmet Altan, '12 Eylül Rejimi ve Demokrasi' konulu konferans verdi.

Adıyaman Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nün Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında organize ettiği '12 Eylül Rejimi ve Demokrasi' konulu konferansa konuşmacı olarak Gazeteci-Yazar Mehmet Altan katıldı. Konferansta konuşmasına Türkiye'de kavgaların gölgesinde iktidarlar üretildiğini vurgulayarak başlayan Gazeteci-Yazar Mehmet Altan, kavgaların sıkça yaşanmasından dolayı rejimin hiç konuşulmadığını dile getirdi. Altan, mevcut anayasanın 12 Eylül ürünü olduğunu, demokratlıkla hiçbir alakası bulunmadığını ve bu rejimle milletin hiçbir yere varamayacağını söyledi.

Demokrasilerde yerel basının ulusal basından çok daha etkin olduğunu belirten Mehmet Altan, Türkiye'de tam tersi söz konusu olduğunu dile getirerek, demokrasinin tam anlamıyla hakim olması için yerel basına çok daha önem verilmelidir dedi.

Altan, "Ülkemizde darbeleri yapanlar hala yargılanmıyorsa burada bir sorun vardır. Biz hala 30 yıldır 12 Eylül rejimini sırtımızda taşıyoruz. Oysa 12 Eylül rejimi hiçbir zaman insanı hayatın odağına koymadı, hep ötekileştirdi. İnsanı hayatın odağına koymayan ülkelerde demokrasi olamaz. Yine önemli zaaflarımızdan bir tanesi de; sınıf kavgasıdır. Bu çağda halen sınıf kavgası veriyoruz. O nedenle demokrasiden nasiplenmediğimiz gibi işsizlik ve yoksullukla da baş başa kalıyoruz.

Rejimin temel niteliklerinden dolayı siyasal kavgalar veriliyor. Bireyler çok güçsüz. Bireyden ziyade devletin temel hakları savunuluyor. Oysa gelişmiş toplumlarda, toplumlar kendi gündemini oluşturur. Ama Türkiye'de buna rastlamak mümkün değil. Topluma rağmen birtakım güç odakları ve siyasiler gündem oluşturuyor. Sözde demokrasinin varlığından söz ediliyor ama halen askeri vesayetin varlığı söz konusu. Bu çağda halen askeri vesayet varsa oturup demokrasiyi tahlil etmek lazım.

Dikkat ederseniz en büyük sorunlarımızdan bir tanesi de tam anlamıyla özgürlün olmayışıdır. Bu önemli bir sorun olarak karşımızda duruyor. Özgürlükler kısıtlanınca yaşamın hiçbir anlamı olmaz. İnsanlar hayata verdikleri kadar alamadıkları için özgürlük mücadelesi vermeye mecbur oluyor" şeklinde konuştu.

Gazeteci-Yazar Mehmet Altan'ın verdiği konferansa, Vali Ramazan Sodan, AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Hüsrev Kutlu, Ahmet Aydın, Mehmet Erdoğan, Şevket Gürsoy, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Rektör Mustafa Gündüz, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Mahmut Göksu, STK temsilcileri, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 269
Bu Ay : 269
Toplam : 269

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom