Arapkir'in Tahta Ayakkabıları

Malatya'nın Arapgir ilçesinde tahta çivili ayakkabı yapan Erol Hakan, bu ayakkabılar hem dayanıklı hemde doğal olduğunu söylüyor.

Arapkir'in Tahta Ayakkabıları Malatya İlçe

Malatya'nın Arapgir ilçesinde yapılan tahta çivili ayakkabı varlığını sürdürüyor.

60 yıldır ustadan çırağa geçen tahta çivili ayakkabı yapımı Arapgir ilçesinin bir zanaat kolu olarak faaliyet gösteriyor.Tahta çivili ayakkabı yapımını Arapgir'e Veysi Usta'nın getirdiğine inanılırken, günümüzde bu mesleği Kadir Hakan ve oğlu Erol Hakan devam ettiriyor.

Tahta çivili ayakkabı ustalığını 40 yıldır sürdüren Erol Hakan, tahta çivili ayakkabının Arapgir ile özdeşleştiğini ve bu mesleği ellerinden geldikçe devam ettireceklerini söyledi. Hakan, tahta çivili ayakkabıların Arapgir için büyük bir önem taşıdığını ifade ederek, "Tahta çivili ayakkabılar, dikiş makinesi ve güçlü yapıştırıcılar olmadığı dönemde Türkiye'nin her yerinde yapılırmış. Arapgir ilçesinde ayakkabıcılık kolu büyük önem taşıyor. Biz de günümüzde ayakkabı yapımını sürdürüyoruz. Biz teknolojiye ayak uyduramadık. Babamda bu mesleği devam ettirince, babamla beraber bende tahta çivili ayakkabı yapımını Arapgir'de devam ettiriyorum. Nasıl ki Malatya kayısısıyla ünlüyse, Arapgir'de üzümü ve tahta çivili ayakkabısıyla ünlü. Gücümüz yettiğince ve çivi bulabildiğimiz müddetçe biz bu işi sürdürmeye kararlıyız" dedi.

Tahta çivili ayakkabılara büyük bir ilginin de olduğunu kaydeden Hakan, "Çevre illerden de tahta çivili ayakkabıya ilgi var. "Tahta çivili ayakkabı mı olur?" Düşüncesiyle geliyorlar. Ama buraya geldiklerinde ayakkabıyı da yakından görmüş oluyorlar. İlgi bir hayli yoğun ve pazarlama sorunumuz da yok. Zaten fazlaca ayakkabı yapamıyoruz. Günde bir çift ayakkabı yapabiliyoruz. Tamamen el yapımı olduğu için yapımı bir hayli zaman alıyor" diye konuştu.

Hakan, tahta çivili ayakkabıların sağlam olduğunu belirterek, "Tahta çivili ayakkabı daha sağlam. Ağaç çivili ayakkabılar daha dayanıklı ve daha sağlam. Suni malzeme kullanmıyoruz. Deri ve kösele kullanıyoruz. Sağlamlığı yanında sağlıklı bir yapıya da sahip" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 806
Bu Ay : 6786
Toplam : 6786

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom