Sağlık Bakanlığı Tuza El Attı

Günde 6 gram daha az tuz kullanılması ise kalp krizi riskini yüzde 25, felç riskini yüzde 34 azaltıyor.

Sağlık Bakanlığı Tuza El Attı Bölge

 Sağlık Bakanlığı yetkilileri, aşırı tuz tüketiminin hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, kanserler, osteoporoz, böbrek hastalıkları ve diyabete yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Yaşam kalitesini düşüren etkenleri ortadan kaldırmayı amaçlayan Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de yüksek miktardaki tuz tüketimini azaltmayı hedefliyor. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanı Cengiz Kesici, 1978 yılında yıllık 936 bin ton olan tuz tüketiminin 2002 yılında 2 milyon ton üzerine çıktığını bildirdi. Tuzun en çok ekmek, salamura ve yöresel olarak üretilen besinlerde kullanıldığını bildiren Kesici, toplu tüketim standartlarının geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

TUZUNU AZALT KALP RİSKİ TETİKLENMESİN
Türkiye'de kronik hastalıkların önemli sebeplerinden birisinin yüksek kan basıncı olduğunu anlatan Kesici, aşırı tuz tüketiminin zararlı etkilerine vurgu yaptı. Günlük diyette azaltılacak 1 gram tuz alımı ile felç riskinde yüzde 5 ve kalp krizinde yüzde 3 azalma, 6 gram azalmada ise felçte 34 ve kalp krizinde yüzde 25 oranına düşülebileceğini söyledi. Türk Hipertansyion ve Böbrek Hastalıkları Derneği temsilcisi Prof.Dr. Ülver Derici, Türkiye'de 18 yaş üstü bireylerde yüksek kan basıncı görülme sıklığının yüzde 31,8 olduğunu ifade etti. Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda 2025 yılında dünyada hipertansif birey sayısının 1,5 milyara ulaşacağını söyleyen Derici, Türkiye'de bu rakamın 30 milyonu bulacağını anlattı.

SAĞLIK BAKANLIĞI TUZA EL ATTI

Sağlık Bakanlığı, 2010-2015 yılları içerisinde tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik politika geliştirecek. Bakanlık koordinesinde ilgili kamu kuruluşları, gıda sektörü, toplu tüketim ve toplum kuruluşları, meslek örgütleri temsilcilerinin de bulunduğu bir danışma kurulu oluşturulması planlanıyor.

Danışma Kurulu, yılda en az iki kez çalışmaları değerlendirmek üzere toplanacak. Önerilen tuz tüketim miktarlarının ve tuzun azaltılmasına yönelik hedeflerin belirlenebilmesi için, mevcut durumu tespiti çalışma grubu tarafından hazırlanan raporlar doğrultusunda değişik yaş grupları, cinsiyet ve risk grupları göz önünde tutularak, kısa ve uzun vadede dönemsel tuz azaltma hedefleri belirlenecek ve duyurulacak. Masalarından tuzlukları kaldıran restoran ve fast-foodların logo, bayrak veya sertifikayla ödüllendirileceği bilgisi de yer alıyor. Yasal düzenlemeler çerçevesinde ekmek başta olmak üzere tuz içeriği yüksek gıdaların tuz miktarlarının Gıda Kodeksi Tebliğlerinde kademeli olarak azaltılması ve ürün etiketlerinde ürünlere ait tuz ve sodyum terimlerinin en anlaşılır ve belirgin şekilde yer almasının sağlanması da taslak metinde yer alıyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 232
Bu Ay : 4661
Toplam : 4661

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom