Kamerler Mezrası Suyuna Kavuşuyor

Malatya İl Özel İdaresi tarafından susuz köylere su götürme çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Arguvan ilçesi Yürektaşı köyü kemerler mezrasının, şebekeli içmesuyuna kavuşması için çalışmalara başlandı.

Kamerler Mezrası Suyuna Kavuşuyor Malatya Yaşam-Sağlık

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sami Er, ''Kuraklığın hüküm sürmesi ile su kaynakları azalmakta köylerde yaşayan vatandaşının içme ve kullanma suyu sıkıntısı artmaktadır. Bizlere yapılan müracaatları değerlendirmekteyiz. Teknik elemanlarımızı ilgili bölgelere sevk ederek yerinde inceleme çalışmaları başlatıyoruz. Buralarda kaynak araştırması yapıyoruz. Öncelikle cazibeli olarak gelecek su kaynaklarını araştırıyor varsa bu suların nasıl getirtmesi gerektiğinin proje çalışmasını yapıyoruz. Kaynak olmayan yerlerde sondaj çalışmalarımız sürüyor. Susuz köylerimizden bazılarına 5-6 defa sondaj vurduk su bulamadık. Yapılan sondajlardan su çıkmaması yeni yapılacak sondajlar için maddi büyük külfet oluşturmakta. Önemli olan kaynaktan da olsa, sondajdan da olsa su bularak köylerimizin su ihtiyacını karşılamaktır. Su ve Kanal Hizmetleri birimimiz çalışmalarının kırsalda hassasiyetle yapıyor''ifadelerini kullandı.

İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürü İrfan Kaya ise, yapılan çalışmayı şöyle değerlendirdi: ''Burada yapılan çalışma cazibeli olarak depoya kadar gelen suyun evlere dağıtımı olacaktır. Bunun için 2 adet kaptaj,1 adet biriktirme deposu, 200 metre terfi hattı, 800 metre isale,270 metre şebeke hattı döşenecektir.''

Arguvan Yürektaşı Köyü Muhtarı Hasan Çınar da, "Köyümüzde suların evlere dağıtılması için çalışmalar yapılıyor. Köy vatandaşları yılarca evlerine kovalarla kışın yazın demeden su taşıyordu. Suyumuz yetersizdi. Bu suyun depolanıp evlere verilmesi işlerimizi kolaylaştıracaktır''dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Adalet Yiğit @Arguvan kaymakamına sonsuz teşekkürler

30 Kasım 2016 21:45

Ben yurektasi köyü kamerlermezrasinda dogdum buyudum kendimi bildim bilelim sürekli çekmeden kovalarla su tasirdik suların evlerin içine alınmasına çok sevindim sonsuz teşekkürler

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 167
Bu Ay : 8226
Toplam : 8226

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom