KUDEB Heyeti Erenli deki Tarihî Eserleri İnceledi.

Malatya Valiliği bünyesinde faaliyetlerini yürüten ve kısa adı KUDEB olan “Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu”ndan bir heyet Erenli Beldesi’ndeki tarihî eserleri inceledi.

KUDEB Heyeti Erenli deki Tarihî Eserleri İnceledi. Malatya Kültür-Sanat

KUDEB Heyeti Erenli Beldesi’ndeki Tarihî Eserleri İnceledi.

Malatya Valiliği bünyesinde faaliyetlerini yürüten ve kısa adı KUDEB olan “Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu”ndan bir heyet Erenli Beldesi’ndeki tarihî eserleri inceledi.

KUDEB Başkanı Sanat Tarihçisi Levent İskenderoğlu, İnönü Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Cafer Mum, Adıyaman Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fuat Şancı ve Mimar Arif Özdemir’den oluşan heyet, 01 Ağustos 2010 Pazar günü Erenli’ye giderek, Belediye Başkanı İrfan Varol’un refakatinde 343 yıllık Bahri Camii’ni, en az onun kadar eski olan Eski Mezarlık ile Tarihî Çeşme’yi incelediler.

Tarihi Bahri Camii’nin fotoğrafları çekildi, rölevesi çizildi. Eski Mezarlık’taki mezar taşlarını da inceleyen heyet, daha sonra Tarihî Çeşme’nin bulunduğu yere giderek çalışmalarını burada da sürdürdü. İncelemelerin ardından bir açıklama yapan ve kendisi de aynı zamanda Erenlili olan Yrd. Doç. Dr. Cafer Mum, Tarihî Çeşme’nin ilk defa hicrî 1227/miladî 1812-1813 tarihlerinde yapıldığını ve yakın dönemde aslına uygun olarak restore edilmiş olduğunu belirtti ve şu değerlendirmede bulundu:

“Erenli Beldesi, 5000 yıllık Biretepe Höyüğü, 343 yıllık Bahri Camii, camiden daha eski bir geçmişi olan Eski Mezarlık ve yaklaşık 200 yıllık bir geçmişi bulunan Tarihî Çeşme’si ile çok önemli bir tarihî dokuya sahiptir.

Temel amacımız, bu tarihî dokuyu gün yüzüne çıkararak Erenli Beldesi’nin ne kadar kadim ve mühim bir geçmişe sahip olduğunu, hem bilim âlemine hem de bu işlere ilgi duyan diğer insanlara göstermektir. Beldemiz insanı ne kadar önemli bir yerleşim yerine sahip olduğunu gördükçe, burayı çok daha önemseyecek ve ona sahiplik edecektir, diye belirtti.

Aslen Bahrili olan Cafer Mum, "Çalışmalarımızda Sayın Valimiz Doç. Dr. Ulvi Saran, Belediye Başkanımız İrfan Varol ve KUDEB Başkanı Levent İskenderoğlu’nun büyük desteğini gördük. Buraya kadar gelerek çalışmalarımıza katkıda bulunma inceliğini gösteren değerli dostum Yrd. Doç. Dr. Fuat Şancı ve mimar arkadaşımız Arif Özdemir’e de teşekkür ediyorum" diyerek belde halkı  adına   şükranlarını sundu.

Malatyam.com - Özel Haber

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 630
Bu Ay : 4187
Toplam : 4187

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom