Küçükcerit Köyü'nde Elektrik Bedava

Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinde, Küçükcerit Köyü'nün ihtiyacı olan içme suyu yüksek rakımdan getiriliyor.Borulardaki basınç tribünlerle düşürülerek elektrik elde ediliyor.

Küçükcerit Köyü'nde Elektrik Bedava Bölge

Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesinde, Küçükcerit Köyü'nün ihtiyacı olan içme suyu kaymakamlık tarafından hazırlanan, "Suyun hareketi ile elektrik faturasına son" isimli proje ile sağlanacak.

Böylelikle köy sakinleri, kendi hareket gücü ile depolara ulaşan su sayesinde elektrik faturalarında yüzde yüz tasarruf sağlayacak.

Çağlayancerit Kaymakamlığı, Hizmette Yarışıyoruz–2 Hibe Planına hazırladığı projelerle adından söz ettiriyor. Türkiye'de ilk defa bir valiliğin hazırladığı bu planla birlikte kaymakamlıklar ve kamu kurum ve kuruluşları yeni yeni projeler ortaya atarken, kabul gören projeler destekleniyor. Bu yıl ki teması "Kentimiz Avrupa Birliğine Hazırlanıyor" olarak belirlenen hibe programı, Avrupa Birli Genel Sekreterliği tarafından da desteklenirken, Çağlayancerit ilçesinden bu yıl tam 7 proje yapıldı. Bu projelerden 3 tanesi yarışmada kabul görüp desteklenirken, içlerindeki en dikkat çekeni ise "Suyun Hareketi ile elektrik faturasına son" projesi oldu.

SUYUN HİDRO MEKANİK GÜCÜNDEN FAYDALANILACAK

Çağlayancerit Kaymakamı Ercan Öter'in girişimi ile başlatılan proje ile Küçükcerit Köyü'nün içme suyu, suyun hidro-mekanik gücünden faydalanılarak depolara ulaştırılacak ve terfi sisteminden kaynaklanan elektrik faturalarına son verilecek. Böylelikle boşa akan yüksek debili sulardan da faydalanılarak vatandaşların hizmetine sunulmuş olacak. Enerji tasarrufu da sağlayacak olan proje ile köylüler maliyetsiz içme suyu kullanacak.

Öte yandan suların hareketinin kontrol edilmesiyle birlikte sel ve taşkınlarda kontrol altında tutulurken, su ile bulaşan bulaşıcı hastalıklar da önlenmiş olacak. Küçükcerit köyü için büyük önem taşıyan proje Ziraat Mühendisi Serkan Özavşar, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Mustafa Sertdere ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Cevdet Kaval, tarafından yürütülüyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 775
Bu Ay : 5141
Toplam : 5141

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom