İl Genel Meclisinin Yetkileri Tartışıldı

İl Genel Meclisi'nin ağustos ayındaki toplantıların birinde konu bu sefer İl Genel Meclisi'nin yetkileri oldu.

İl Genel Meclisinin Yetkileri Tartışıldı Malatya Siyaset

 İl Özel İdaresi Salonu'nda Naci Şavata'nın başkanlığında düzenlenen İl Genel Meclisi toplantısında gündem gereği, İl Özel İdaresi'ne ait olan Beylerderesi Şoför Okulu karşısındaki büz şantiyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın fakirlere dağıtacağı 13 bin ton kömürün geçen yıl olduğu gibi bu yıl da stoklanmasına izin verilmesi kabul edildi.

Toplantıda ayrıca, Topsüğüt Beldesi'nde 3,8, Orduzu'da 6, Kale'de 1, Battalgazi'de 10, Hatunsuyu'nda 4,7, Hasırcılar'da 2 ve Yeşilyurt Beldesi'nde ise 4 kilometre asfalt elek altı malzemenin İl Özel İdare imkanları ile serilmesi ve asfalta hazır hale getirilmesi işinin İl Özel İdaresi imkanları ile yapılması kabul edildi.

Bu madde görüşülürken, CHP'li bazı üyeler, İl Özel İdaresi'nin köylere hizmet götürmesi için çalışması gerekirken, belediyelere yönelik hizmet yapılmasını tenkit edip, "Evet belediye sınırlarında da yaşayan vatandaştır. Ancak, İl Özel İdaresi Köydes kapsamında yapılması gereken birçok hizmet dururken Beldes kapsamındaki işlere zaman ayırması uygun değildir. Köylere hizmet yapıldıktan sonra zaman kalırsa belediyelere hizmet yapılmalıdır" ifadelerini kullandılar.
Bu arada, toplantıda, ilçelerde muhtarların kaymakamlar kanalıyla ilgili dairelere gönderilen dilekçelere geç cevap verildiği, bunun önlenmesi için dairelere yazı gönderilmesi konusunda temenni kararı alındı.

Ayrıca muhtarların bir sorunu ilgili yere iletmesinde ilgili yörenin il genel meclisi üyelerinin de olurunun alınması yönünde görüşler de dile getirildi.
Darende ilçesi Arızgeben ile Kölükler arasındaki 23 kilometre yolun sadece 7 kilometresinin asfalt olduğu, kalan kısmın da asfaltlanmasına ilişkin verilen önergenin ise komisyon tarafından incelenmesine karar verildi.

PARA AYIRAN İL GENEL MECLİSİ'NİN HANGİ HİZMETE KULLANILACAĞINA DA KARAR VERMESİ İSTENDİ

Diğer yandan, toplantıda konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Ali Doğan, "İl Genel Meclisi olarak bir bölüm için para ayırıyoruz. Sonra bakıyoruz, o para başka bir hizmete aktarılmış. Örnek verecek olursak. Gençlik ve Spor Müdürlüğü bütçesine 100 bin TL amatör spor kulüplerine malzeme alımı parası ayırmışız. Sonra öğreniyoruz ki, o para spor salonu yapımına aktarılmış. Eğer bir kuruma şu kadar para ayırıyorsak, hangi bölümde harcanmasına ilişkin de İl Genel Meclisi karar vermelidir" dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata ise, iletilen konuya kendisinin de katıldığını ifade edip, İl Genel Meclisi'nin 5302 sayılı kanununda değişiklik yapılması için Ankara'da ilgili ve yetkili yerlerde görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 192
Bu Ay : 8251
Toplam : 8251

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom