Mecliste Gine Gündem Ele Alındı

İl Özel İdaresi Salonu'nda Naci Şavata başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi Ağustos dönemi toplantısında gine gündem ele alındı.

Mecliste Gine Gündem Ele Alındı Malatya Siyaset

 İl Özel İdaresi'ne ait dozerlerin eski model oldukları, 3'te 1'inin sürekli arıza yaptığı ifade edilip, ayrıca İl Özel İdaresi'nde çalışanların tazminat tutarı 7,5 milyon TL kaynağın 2010 yılı bütçesinde olmaması nedeniyle bu kaynağın nereden temin edileceği konusu da ele alındı.

Toplantıda ayrıca, geçen yıl İl Özel İdaresi araçlarının tek elden çalışmasına rağmen, bu yıl kaymakamlıkların koordinesinde tek tek çalışmalarından verim alınamadığı, bundan dolayı bu yılki çalışma hedefinin tutturulamayacağının endişesinin taşındığı dile getirildi.

İl Genel Meclisi toplantısında, Kuluncak ilçesi İlisuluk köyüne bir ilköğretim okulu yapılması yönündeki komisyon raporu okunup oylanırken, bu okulun 2011 yılında yapılması kararlaştırıldı.
Pütürge ilçesi Karakaya köyü yolu, Hekimhan ilçesi Işıklı, Kozdere ve Uğurlu köy yollarının güzergah değişikliği imar komisyonunda görüşülmek üzere havale edildi.

Merkez Dilek Kasabası'nda 5 kilometre köy yolunun asfalt yapılması, Arguvan ilçesi Göldağı ve Ovacık köy yollarının yapılması, Pütürge ilçesi Bayır ve Uzunkörü yolunun güzergah değişikliği konuları da komisyonlarda incelenmek üzere havale edildi.

 

MALATYA'DA MECLİS KARARLARINI İADE KRİZİ

Malatya'da İl Genel Meclisi'nin aldığı bazı kararları Vali Ulvi Saran'ın iade etmesi sıkıntılara neden olurken, bunun yasal boşluktan kaynaklandığı ileri sürüldü.

İl Genel Meclisi'nin aldığı, İl Özel İdaresi'nin araçlarının tek elden çalışması ile Yeşilyurt ilçesinde içmesuyuna ayrılan para ile istinat duvarı yapılması kararlarını tekrar iade eden Vali Ulvi Saran, İl Özel İdaresi'nin araçlarının tek elden çalışması konusunu tekrar değerlendireceklerini söyledi. Vali Saran,"Böyle bir tasarrufa geçtik ama bir daha gözden geçiririz. İdari bir modeldir. Kaymakamlar tarafından yapılması bir tercihtir. Bu ayrı bir modeldir. Yeniden değerlendireceğiz. Yaz dönemi içerisinde bir karar varacağız. Tekrar gözden geçirebiliriz" ifadelerini kullandı.
Bu arada, İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata ise, "Biz istiyoruz ki, icra ve kararı seçilmişler, yani il genel meclisi üyeleri alsın, denetimi ise atanmışlar valilik ve kaymakamlık yapsın" ifadelerini kulandı.

"Biz siyasiler, gerek iktidar ve gerekse muhalefet kanadındaki meclis üyeleri bir karar alıyor. Bu kararın hesabını biz veriyoruz. Aldığımız karar atanmışlar tarafından iade ediliyor. Atanmışlar 2-3 yıl görev yaptıktan sonra tayinleri başka yere çıkıyor. Bizler ise buradayız ve aldığımız kararlar ve hizmetler ile vatandaşlarla karşı karşıyayız. İcra ve karar mecliste olmalı, denetimi ise atanmış olan vali ve kaymakamlar yapmalıdır. Bu konuda bir yasal boşluk var. Önceden, meclisin bir kararını vali iade ederse ve meclis o kararı tekrar alırsa, valinin bu kez hukuka başvuru durumu vardı. Şimdi, meclis karar alıyor, vali iade ediyor. Böyle sürüyor. Bu konuda yasal boşluk var" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 272
Bu Ay : 2816
Toplam : 2816

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom