Tut'ta İlk Pepino Hasadı

Peru menşeili olan Pepino meyvesi Adıyaman'ın Tut ilçesinde ilk mahsulünü verdi. Üretici Cemal Avcı, ürünün organik olduğunu belirtti.

Tut'ta İlk Pepino Hasadı Bölge

Peru menşeili olan ve Güney Amerika ülkelerinde yetiştirilen Pepino meyvesi Adıyaman'ın Tut ilçesinde ilk mahsulünü verdi.

Türkiye'de yetiştiriciliği yaygın olmayan ve Akdeniz bölgesinde seralarda yetiştirilen Pepino meyvesi, Adıyaman'ın Tut ilçesinde organik olarak yetiştiriliyor. Dut meyvesi ile meşhur olan Tut ilçesinde, pepino meyvesinin ilk mahsulü alındı.

Besin değeri yüksek olan pepino meyvesinin şeker hastalıkları, kemik erimesi, dalak yetmezliği, bağırsak kanseri, gen hastaları, mide rahatsızlığı, anemi (kansızlık) hastaları, hemofili hastaları (kanın pıhtılaşmasındaki bir bozukluğa bağlı kanama hastalığı), eklem romatizması ve çocuklarda kemik gelişimine fayda sağladığı, içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücudun direncini artırdığı; yara ve dış iltihaplarına karşı etkili olduğu biliniyor. 

Cemal Avcı, kendi bahçesinde bu yıl deneme amaçlı diktiği 3 bin kök pepino meyvesi yetiştiriciliğinde yüzde 100 başarı elde etti.

Ürünlerin tamamen organik olduğunu vurgulayan Avcı, amaçlarının ilçede yeni bir gelir kaynağı oluşmasına katkı sağlamak olduğunu söyleyerek, "Ülkemizde bazı kentlerde pepino yetiştiriciliği seralarda yapılıyor fakat biz tamamen doğal ortamda organik olarak yetiştiriyoruz. Birçok faydası olan pepinonun organik olmasının ayrı bir önemi var. Bu yıl ilk olarak piyasaya süreceğimiz meyveleri marketlerde satacağız.

Bunun yanında pazar oluşturarak, ticaretini geliştireceğiz. Organik pepino meyvesi ilçemizde
satılmaktadır" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 382
Bu Ay : 4180
Toplam : 4180

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom