Kimlikli Kentler

Malatya Arapgir Belediyesinin de üyesi olduğu, Tarihi Kentler Birliğinin 2010 yılı 4. buluşmasında, kimlikli bir kent oluşturmanın beş altın kuralı belirlendi.

Kimlikli Kentler Malatya İlçe

Arapgir Belediyesinin de üyesi olduğu Tarihi Kentler Birliğinin 2010 yılı 4. buluşması 16-18 Temmuz 2010 tarihleri arasında Erzurum’ da yapıldı.

“Tarihi Kentlerde Planlama: Eski - Yeni Buluşması” başlığını taşıyan seminerinde konuyla ilgili güncel örneklerin sunulmasının ardından uzmanlar rehberliğinde kentin tarihi ve turistik yerlerinde inceleme ve tanıtım gezileri düzenlendi.

Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU’ nun il dışında olması münasebetiyle toplantıya temsilci olarak Belediye Ruhsat Denetim Müdürü Tuncay ÇAĞDAŞ katıldı.
ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin SÖZEN’in Başkanlığında, Prof. Dr. Hüseyin KAPTAN, Yüksek Mimar Oktay EKİNCİ, Şehir plancısı Özdemir ERDOĞAN ve Lisbon Teknik Üniversitesinden Prof. Manuel Costa LOBO’ nun katılımıyla düzenlenen seminerde katılımcılara konu hakkında bilgiler verildi. Bu bilgilerden özetle;

Kent kültürünün ilk çağlarda Anadolu’dan doğduğunu ve Avrupa’ yı takiben diğer ülkelere yayıldığını. İlk kent planlaması Avrupa’ da 19. YY. da sanayinin gelişmesi ile birlikte başlamıştır. Osmanlılarda düzenli planlama yoku ama geleneklerimiz vardı ki bu geleneklerimiz de bir nevi şehrin kimliğini ortaya çıkartmıştı. Cumhuriyetle birlikte kentlerde planlama uygulamasına geçildi. Biz Türk Milleti olarak geçmişimizde güzel ve kalıcı izleri bulunan en iyi tarihi ve kültürel değerlere sahibiz. Mustafa Kemal ATATÜRK bir sözünde Türkiye Cumhuriyetinin Temeli Kültürdür. Biz Türk Milleti olarak 5 bin yıldır bu topraklardayız.

Eski- yeni buluşmasının iki koşulu vardır. Birincisi Eskiyi Korumak. Eskiyi korumazsanız yeni ile buluşturamazsınız. İkinci koşul ise yeniyi eskiyi yıkmadan üretmek. Türkiye’ de hızlı bir kentleşme olduğu dönemde biz bu iki hatayı da işledik. Yeni ile eskiyi hasım gibi gördük.
Günümüzde planlamada ortaya çıkan ön önemli sorunların başında göç veren ve göç alan kentler yer almaktadır.

Batı insanları bireyci olup, şatolarda yaşarlar. Anadolu İnsanları ise toplumcu olmasının özelliklerinden dolayı konaklarda yaşarlar. Bizim sokak düğünlerimiz, semt pazarlarımız, kır kahvelerimiz vardır. Anadolu’ da inançlar iç içedir. Uçhisar İlçesinin Çardak köyünde aynı binada cami ve kilise birlikte yapılmıştır. Aynı ana kapıdan binaya girilir ve daha sonra cami ve kilise kapıları ayrılır. Bunun dünyada bir örneği daha yoktur. Bizim mahallelerimiz vardır , mahallelerimizin de olmaz ise olmazları vardır. Mahallelerin de Kabadayısı, delisi, takımı, fakiri, zengini kısacası her şeyi vardır. Oysa günümüzde oluşmaya başlayan sitelerde bu gelenek yok edilmiş olup, site sakinleri eşit gelir düzeyine sahip olmakta, olmayanlar ise kendilerini zenginler ile aynı seviyede görünme çabası içindedirler.

Kimlikli bir kent oluşturmak için ise;

1- Site yerine modern mahalleler planlamalıyız.
2- Büyük alışveriş merkezlerine son verilerek esnaf, çarşı, Pazar kültürünü yaşatmalı ve bu kültürün halka egemen olmasına gayret gösterilmelidir. İnsanların marketlerin rafına değil de esnafın gözünün içine baktığı alış veriş kültürünü tekrar geri kazanmalıyız.
3- Kentlerin bazı bölgelerine yayalar için yollar yapılması ve kentler otomobillerden arındırılmalıdır.
4- Koruma ve restorasyonla geçmişi ve bugünü buluşturan çağdaş sokaklar inşa etmeliyiz.
5- TOKİ tarafından özellikle kentin hakim yerlerine yapılan çok katlı gökdelenler şehrin mimari yapısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun yerine şehrin yapısına uygun mimari tarzda konutlar yaptırılması gerekmektedir. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 24
Bu Ay : 7661
Toplam : 7661

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom