Deneme Başarılı

Elazığ İl Tarım Müdürü Rüştü Emir demonstrasyonlar amaçlı ekimi yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerden güzel neticeler alındığını belirtti.

Deneme Başarılı Bölge

Elazığ İl Tarım Müdürü Rüştü Emir demonstrasyonlar amaçlı ekimi yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerden olumlu sonuçlar alındığını açıkladı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Tarım İl Müdürü Rüştü Emir şu ifadelere yer verdi:

"İl Tarım Müdürlüğü tarafından çiftçi şartlarında Tıbbi ve Aromatik Bitkilerden; Çörekotu, Ekinezya, Meryemana Dikeni, Nane, Şevketi Bostan, Adaçayı, Lavanta, Sarı Kantaron, Kekik, İstanbul Kekiği, Sebze olarak Enginar, çiçekçilikte ise Fesleğen, Tagetes çeşitlerinde demonstrasyonlar kurulmuştur. Demonstrasyon (gösterme) ; denenmiş bir teknik veya pratiği mahalli şartlarda tekrar gösterme ve uygulama işlemidir. İnsanlar gördükleri ve yaptıkları işleri daha kolay benimserler. Bu düşünceden yola çıkarak İl Özel İdare destekli projeden çiftçilerimize tohum ve fide temin edilerek çiftçi şartlarında Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin ekimi yapılmıştır.

Sayın Valimizin teşvik ve destekleri ile üreticilerin çalışma arzularını teşvik etmek, tarımsal üretimde verim ve kalite miktarını artırmak, üretimde kullanılan her çeşit tarım alet ve makinelerinin kullanımını ve bakımını teşvik etmek, ekonomik önemi olan piyasada tutulan standart, kaliteli bitkisel ve hayvansal ürünler yetiştirmeye ve mamuller halinde kıymetlendirmeye teşvik etmek; kısaca tarlada uygulanabilen her türlü tarımsal faaliyeti, yeni teknik ve teknolojileri çiftçilere göstermek, ilgisini çekmek, çalışkan ve gayretli çiftçileri ödüllendirmek amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından İlimiz çiftçilerine 14-20/06/2009 tarihleri arasında "Teknik Gezi" düzenlenmişti. Alternatif tarım, özellikle Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin, hem Müdürlüğümüze ait havaalanı işletmesinde hem de çiftçi şartlarında yetiştirme hazırlıklarımızı başlatmıştık. Bu teknik gezinin sonucunda yapmış olduğumuz yayım ve tanıtımlar sonucunda ilimizde bu bitkilerin uyum ve verim gibi değerlendirmelerini yapmak üzere çiftçilerimizin yetiştirmiş olduğu Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin demonstrasyonları kontrol edilmiştir." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 62
Bu Ay : 16198
Toplam : 16198

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom